+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Namaz Soruları Kategorisinden Ben hanbeli mezhebinde namazın nasıl kılınacağını kılmak için ne yapacağımı arıyorum yardımcı olursa Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Ben hanbeli mezhebinde namazın nasıl kılınacağını kılmak için ne yapacağımı arıyorum yardımcı olursa

  Reklam

 2. garibim
  Emekli

  --->: ben hanbeli mezhebinde namazın nasıl kılınacağını kılmak için ne yapacağımı arıyorum yardımcı


  Reklam  Cevap: kardeş konu ile biraz alakasız gibi olacak ama bence memleketimizde yaygın olan hanefi mezhebine geçmeni ona göre hareket etmeni tavsiye ederim. öğrenmesi daha kolay..

 3. dcpromo
  Üye
  Buhari ve Müslim'de ilgili konuyu okuman yeterli; İmam Ahmed b. Hanbel; hadis sahihse mezhebim odur der..

 4. garibim
  Emekli
  tartışmak istemem. hadis şeriflerden ancak müçtehidler ahkam çıkartır ve bizde ona uyarız. hadisi şerif mealine bakarak bizim gibiler ahkam çıkartamaz. ben çıkartıyorum oluyor diyorsanız bektaşide öyle demiş abdestsiz namaz olurmu diye sormuş olmaz denilince ben kıldım oldu demiş.

 5. dcpromo
  Üye
  Çok abartmaya gerek yok, Allah Resulü Sallallahu Aleyhi Vesellem, akşam namazından önce 2 rekat namaz kılmaya teşvik etti ise, bu böyledir; altında başka anlamlar arayıp ta dini zorlaştırmaya gerek yoktur. Önce oraya bakmalı, anlayamaz isek, alimlere sormalıyız. Elbette oturan herkes Şa'ri nin maksadını anlayamaz ama, bunun anlamı da hadisleri sırf teberrüken okuyacağız değildir. Çünkü biz "Sözü işitir ve İtaat ederiz". Ayrıca, Hanbeli usülünü okuma imkanı bulursanız bu konuyu daha iyi anlayabilirsiniz.

  "De; ki, Allah'ı seviyorsanız, bana uyun ki, Allah da sizi sevsin ve günahlarınızı bağışlasın." (ayet)

 6. garibim
  Emekli
  doğru abartmaya gerek yok kardeş şahsım ilmihal müslümanıyım şafii mezhebindenim. mezhebimin fıkhi kuralı neyse onu uygularım. mezhep imamları ilim sahipleri olduklarından hadisi şeriflerden meal olarak değil usülune uygun olarak hüküm çıkartmış ve önümüze koymuşlardır. meal müslümanlığı şahsımın işi değil...

 7. dcpromo
  Üye
  اللهم اجعلنا من من يستمعون القول فيتبعون احسنه

 8. dcpromo
  Üye
  Allah'ım, İlahe'l-Alemin; beni; sözü dinleyip en güzeline tabi olanlardan kıl.. Sözü dinlese de, dinlemese de bir olan, kendisinde bir değişiklik yapmayanlardan değil.. Ayakların kayacağı günde, ayaklarını sabit kıldıklarından; ataların babalarının peşinden helak olanlarından değil.. (Allahumme Amiin.)

+ Yorum Gönder
hanbeliler nasıl namaz kılar,  hanbelilerde namaz nasıl kılınır,  hanbelilerde namaz,  hanbeli mezhebinde namaz nasıl kılınır,  hanbeli mezhebi nasıl namaz kılar,  hanbeli nasıl namaz kılar