+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Namaz Soruları Kategorisinden İş yerindeki 3 arkadaşımla cemaatle namaz kılmak istiyoruz ama nasıl cemaat olur bilmiyoruz? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  İş yerindeki 3 arkadaşımla cemaatle namaz kılmak istiyoruz ama nasıl cemaat olur bilmiyoruz?

  Reklam
  Sual: biz üç arkadaş iş yerinde namaz kılıyoruz bunu cemaatle kılmak faydalı olduğunu sevabının daha çok olduğunu öğrendik aramızda biri imamlık edecek fakat nasıl kılıcağımızı öğrenmek istiyoruz ? 2. Hoca
  erimeye devam...

  Cevap: İş yerindeki 3 arkadaşımla cemaatle namaz kılmak istiyoruz ama nasıl cemaat olur bilmiyoruz?


  Reklam  Cevap: Namazın Cemaatle Kılınışı

  İmama uyarak cemaatle namaz kılan kimse hem kılınacak namaza, hem de imama uymaya niyet eder. Örnek olarak öğle namazının farzının nasıl kılınacağını görelim:

  1) Şöyle niyet eder: "Niyet ettim Allah rızası için bugünkü öğle namazının farzını kılmaya, uydum imama"

  Cemaatle kılınan bütün namazlarda imama uyan kimse niyetin sonuna "uydum imama" cümlesini ilâve eder.

  2) İmam tekbir alınca cemaat da hemen onun peşinden tekbir alarak ellerini bağlar ve gizlice "Sübhaneke"yi okuyup susar. Cemaat bundan başka rek'atların hiç birinde ayakta bir şey okumaz. Sadece İmam fatihayı bitirince gizlice âmin der.

  3) Rükûa varınca cemaat burada, üç kere "Sübhâne Rabbiye'l-azim" der. İmam,"Semiallâhü limen hamideh" diyerek ayağa kalkınca cemaat ayakta "Rabbenâ leke'l-hamd" der.

  Secdelerde de üçer kere "Sübhâne Rabbiye'l-â'lâ" söyler.

  4) Oturuşlarda imamla birlikte cemaat da "Ettehiyyatü, Allâhümme salli, Allâhümme barik, Rabbenâ âtina ve Rabbenağfirlî" dualarını okur ve yine imamla beraber selâm verir.

  İmamın peşinde cemaatle namaz kılan kimse, tekbir alırken, rükûa varırken, rükûdan ayağa kalkarken, secdeye giderken, secdeden kalkarken ve selâm verirken imamı takibedecek, ondan öne geçmeyecektir.

  Bir rek'atın rükûunda yani imam rükûdan henüz doğrulmadan niyet edip tekbir alan ve rükûda imama uymuş olan kimse o rek'ata yetişmiş sayılır.


+ Yorum Gönder