+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Namaz Soruları Kategorisinden Takka ile namaz kılmak Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Takka ile namaz kılmak

  Reklam

 2. Arsoy
  Devamlı Üye

  Takke ile namaz kılmak


  Reklam  Cevap: NAMAZIN MEKRUHLARI: Namazın vâciblerinden herhangi birini bilerek yapmamak, tahrîmen (harama yakın) bir mekruhtur.
  Sünnet veyahut âdâbından birini yapmamak mekruh ise de, harama yakın değildir. Bu genel kaideden sonra, namazın belli başlı mekruhlarından biri olan takke olmadan namaz kılmayı görerim:

  ___Tenbellik eseri yanında takke taşımayı bir külfet sayarak veya başını örtmeyi ehemmiyetsiz görerek başı açık namaz kılmak.
  Halbuki namazda başın örtülü olması sünnettir. Hattâ, secde esnasında baştan düşen takkeyi amel-i kesîr işlemeden (meselâ tek el ile) yerden alıp başa örtmeyi bâzıları efdal görmüşlerdir.
  Bir özürden dolayı başın açık bulunmasında ise kerahet yoktur.
  Bir de, tezellül ve huşû' maksadıyla başı açık bırakmakta bir beis yoktur, diyenler de vardır.
  * Namazda takkenin üzerine sarık sarmak sünnettir. Allah Resûlü: "Sarıklı kılınan namaz, sarıksız kılınan namazdan 70 defa daha hayırlıdır" (Tâc) buyurmuştur. Bâzı âlimlere göre, başı takke ile örtmek de sarık yerini tutabilir.

 3. Fakı
  Devamlı Üye
  Aklımda olduğunda hiç eksik etmem . Her sünneti yapanların zevk aldığı gibi zevk alırım .
  Fakat bazen şeytan arada unutturuyor . Genelde secdeye varınca aklıma geliyor ki kafamda hissediyorum bir şey yok . Hatırlarım cebimdedir takke fakat unuttuğumdan takmamışımdır bi kaç kez .

  Allah sünnetleri eksiksiz yerine getirenlerden eylesin bizi .


+ Yorum Gönder