+ Yorum Gönder
Namazlar ve Namaz Hakkında Soru ve Cevaplar Kategorisinden Seferi olan kişi sünnetleri ve cuma namazını kılar mı. Cemaatle kıldığı zaman namazın Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Hoca
  erimeye devam...
  Reklam

  Seferi olan kişi sünnetleri ve cuma namazını kılar mı. Cemaatle kıldığı zaman namazın

  Reklam

  Seferi olan kişi sünnetleri ve cuma namazını kılar mı. Cemaatle kıldığı zaman namazın Mumsema Seferi olan kişi sünnetleri ve cuma namazını kılar mı. Cemaatle kıldığı zaman namazını nasıl kılar?


  1. Seferi olanlar sünnet namazları kısaltmazlar. Yol emniyeti varsa sünnetler kılınır, yoksa kılınmaz. (ed- Dürrü'l-Muhtar, I. 742)
  2. Mukîm, müsafire; müsafir de mukîme uyabilir. Burada müsafir iki rekatın sonunda selâm verince, mukîm kalkar -sağlam görüşe göre- kıraatta bulunmaksızın namazını tamamlar; yanılırsa secde de etmez. Çünkü, bu mukîm bir lâhik mesabesindedir (bk. "lahik" mad.). İmam olan müsafirin namazdan önce "Ben seferîyim, siz namazlarınızı tamamlayın" demesi müstehaptır.

   Yolcu ise ancak vakit içinde mukîme uyabilir. Bu durumda dört rekatlı bir farz namazını mukîm gibi tam olarak kılar. İmama vakit içinde uymakla farz namazı iki rekattan dört rekata dönüşmüş olur. "İbn Abbas "Seferî'nin durumuna ne dersiniz? Yalnız başına kılınca iki rekat, mukîm olarak dört rekat kılıyor" sorusuna; "Bunu yapmak sünnettir" cevabını vermiştir" (ez-Zühayli, II, 335).

   Nâfi' şöyle demiştir: "İbn Ömer seferî olduğu zaman imamla birlikte kılınca dört rekat kılar; yalnız başına kıldığı zaman ise iki rekat kılardı" (ez-Zühayli, II, 335).

   Bir kimse müsafir iken kazaya kalan dört rekatlı bir namazında mukîm imama uyamaz. Çünkü bu namaz daha önceden iki rekat olarak meydana gelmiştir.
  3. Seferi olan kişiye Cuma namazı farz değildir. Ancak seferi olan kişi Cuma namazını kılarsa kıldığı namaz geçerli olup öğle namazı yerine geçmektedir.


 2. LeyL!
  Devamlı Üye

  --->: Seferi olan kişi sünnetleri ve cuma namazını kılar mı. Cemaatle kıldığı zaman n


  Reklam


  Cezâkellâhu hayran,
  Allah hayırlı mükâfaat versin

 3. hbevci
  Devamlı Üye
  Seferi olan kişiye Cuma namazı farz değildir. Ancak seferi olan kişi Cuma namazını kılarsa kıldığı namaz geçerli olup öğle namazı yerine geçmektedir

  ALLAH c.c. razı olsun...

 4. hande82
  Rabbena lâ tüziğ kulûbenâ
  hbevci kardeşim, bugün doğum gününmüş, Rabbim hayırlı ömürler versin

 5. hbevci
  Devamlı Üye
  hbevci kardeşim, bugün doğum gününmüş, Rabbim hayırlı ömürler versin
  benı okadar cok mutlu ettınkıALLAH senı dahada mutlu etsın kardesım,bır elın parmagı kadar kısının aklına bıle gelmedı:D

 6. hande82
  Rabbena lâ tüziğ kulûbenâ
  benı okadar cok mutlu ettınkıALLAH senı dahada mutlu etsın kardesım,bır elın parmagı kadar kısının aklına bıle gelmedı:D
  amin kardeşim cümlemizi inşAllah, benim doğum günümüde burdan değerli bi kardeşimiz hatırlamıştı sadece..hatırlanmak güzel şey gerçekten

 7. Misafir
  Allah razı olsun bu bilgiyi sayenizde öğrendim

 8. Misafir
  3 kişiye aci zengin iken fakir düşene cahiller aarasındaki Alime hatirli iken hatrini kaybedene

 9. Misafir
  Seferi olan birine cuma namazı farz olurmu

 10. arifselim
  Yönetici
  Allah'u teala seferiliğe çıkan kullarına bir çok ibadetlerde kolaylıklar sağlamıştır. Bunlardan bir tanesi cuma namazıdır. İmkanı olan kılabilir ama seferi olana cuma namazı farz değildir.

 11. Misafir
  Sevgili kardeşim
  İlahiyat fakültesinde ders verir gibi yorum yspmayın.
  Sorunun cevabını evet veys hayır şu sebeple diye 5 satırda ifade edin
  Selam ve dua ile

+ Yorum Gönder

seferi cuma namazı

seferi namazında sünnet kılınırmı

seferi namazda sünnet kılınırmı

seferi iken cuma namazı nasıl kılınır

seferi iken cuma namazı

seferi cuma namazı kılar mı

cuma namazı seferi