+ Yorum Gönder
Namazlar ve Namaz Hakkında Soru ve Cevaplar Kategorisinden Namazda kaç rekât kıldığı konusunda tereddüt eden kimse ne yapmalıdır? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Fetva Meclisi
  Moderatör
  Reklam

  Namazda kaç rekât kıldığı konusunda tereddüt eden kimse ne yapmalıdır?

  Reklam

  Namazda kaç rekât kıldığı konusunda tereddüt eden kimse ne yapmalıdır? Mumsema Namazda kaç rekât kıldığı konusunda tereddüt eden kimse ne yapmalıdır?

  Yapılan ibadet ve amellerin her türlü şüpheden uzak olması gerekir. Şüphe ve tereddütler amelin değerini düşürür. Bu yüzden kıldığı namazın kaç rekât olduğunda ilk defa şüphe eden kimsenin bu namazı yeniden kılması gerekir. Nitekim Hz. Peygamber (s.a.s.) şöyle buyurmuştur: “Sizden biri namazında kaç rekât kıldığı hususunda şüpheye düşerse namazı yeniden kılsın” (İbn Ebî Şeybe, Mûsânnef, III, 435; bkz. Zeylaî, Nasbu’r-râye, II, 173). Namazda zaman zaman şüpheye düşüp kaç rekat kıldığı hususunda kesin bir kanaate varamayan kimse, kıldığına emin olduğu en az rekat sayısını esas alarak namazına devam eder. Hz. Peygamber, (s.a.s.) “Sizden biri namazında şüphe eder de üç mü dört mü kıldığını bilemezse, şüpheyi bıraksın ve en az rekâtı esas alarak namazına devam etsin” buyurmuştur (Nesâî, Sehv, 24; İbn Mâce, İkâme, 132). Buna göre dört rekâtlı bir namaza başlayan kimse, kıldığı rekâtın birinci rekât mı ikinci rekât mı olduğunda kuşkuya düşüp, bir tarafı tercih edemezse, kendisini bir rekât kılmış sayar ve birinci sayılan rekâtın ikinci; üçüncü sayılan rekâtın da dördüncü rekât olma ihtimali bulunduğu için, her bir rekâtın sonunda oturur ve tahiyyâtı okur. Böylece dört oturuş yapmış olur ve sonunda sehiv secdesi yaparak namazını tamamlar (Kâsânî, Bedaiu’s-Sanâi’, I, 165, 166).


 2. İZGEN
  Bayan Üye

  Cevap: Namazda kaç rekât kıldığı konusunda tereddüt eden kimse ne yapmalıdır?


  Reklam


  namazda şüpe tereddüt kılan için büyük sıkıntı yaratır bu rahatsızlık insanın sağlığını bozar o yüzden Allaha çok dua etmek ve yardım dilemek gerekir ayrıca namazın dan şüpe eden kişi hemen yeniden kılmalıdır

 3. Misafir
  Ben 2 rekat sünnet namaz kıldım namaz bittikten sonra 1 mi 2 mi rekat kıldığım hakkında şüpheye düştüm.
  Emin olmak için tekrar kılacağım yeniden abdest almama gerek var mı ?
  şimdiden teşekkürler

 4. arifselim
  Yönetici
  abdesti bozan durumlar bellidir. Böyle bir yanılgıya düşmekle abdestin bir ilgisi yoktur. Bu durumun abdestini bozmaz ve yeni bir abdest alman gerekmez.

+ Yorum Gönder