+ Yorum Gönder
Namazlar ve Namaz Hakkında Soru ve Cevaplar Kategorisinden Birden çok yerde evi olan bir kimse, buralara gittiğinde seferi olur mu? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Fetva Meclisi
  Moderatör
  Reklam

  Birden çok yerde evi olan bir kimse, buralara gittiğinde seferi olur mu?

  Reklam

  Birden çok yerde evi olan bir kimse, buralara gittiğinde seferi olur mu? Mumsema Birden çok yerde evi olan bir kimse, buralara gittiğinde seferi olur mu?

  Kişinin asıl memleketine, doğup büyüdüğü veya evlendiği ya da devamlı olarak kalmak için yerleştiği yere vatan-ı aslî denilmektedir. Aslî vatanında olan kimseye mukîm denilir. Vatan-ı aslî, ancak başka bir vatan-ı aslî ile bozulur. Yani kişinin önceki vatanını terk ederek başka bir memlekete yerleşmesiyle onun vatan-ı aslîsi değişmiş olur. Dolayısıyla böyle bir kimse eski memleketine geçici olarak gittiğinde, on beş günden az kalırsa orada misâfir sayılacağından misâfirlikle ilgili kolaylıklardan yararlanır. Temelli değil de iş icabı veya tayin dolayısıyla başka bir memlekette yaşayan, fakat orada yerleşip kalmak arzusunda olmayan kişi, sonunda asıl memleketine dönmek niyetinde ise, kendi asıl memleketi onun vatan-ı aslîsi olmaya devam eder (İbn Âbidîn, Reddü’l-muhtar, Mısır 1966, II, 614, 615). Bir kimsenin kendi esas memleketinden ayrı olarak, on beş gün veya daha fazla kalmaya niyet ettiği yer vatan-i ikamettir. Dinî görevleri yapma konusunda Vatan-ı İkâmetle Vatan-ı aslî arasında fark yoktur. Yani Vatan-ı İkâmette olan kişi de misafire ait olan dinî kolaylıklardan yararlanamaz (İbn Âbidîn, Reddü’l-muhtar, II, 614, 615, 616). Bir kimsenin birden fazla asli vatanı olabilir. Günümüzde imkânı olanların yazlıkları birer vatan-ı aslîdir. Bu itibarla, kişi, kendisine ait bulunan yazlık ve kışlık evinde namazlarını tam kılar. Kişi iş icabı veya durum gereği her iki şehri de asli vatan edinmişse, her iki şehirde de dört rekâtlı farz namazları tam kılar.

 2. İZGEN
  Bayan Üye

  Cevap: Birden çok yerde evi olan bir kimse, buralara gittiğinde seferi olur mu?


  Reklam


  seferilik evinden yaşadığı yerden ayrılıp bellli bir kilometreyi aşarsa seferi olur ve namazlarını farzlarını iki rekat olarak kılar birden çok evi varise ve bunların hepsinde aynı ölçüde kalıyorsa seferi sayılmaz

 3. Misafir
  Yazlıkta 15 günden az kalıyorum.Namazları seferi mi kılacağım yoksa normal şekilde mi?

 4. arifselim
  Yönetici
  Selamun aleykum kardeşim. Bu sorduğun soru yukarıda çok ayrıntılı bir şekilde cevaplanmıştır. Eğer okunursa çok iyi anlaşılmış olur. Bu durumda senin yazlığın da senin asli vatanın sayılır ve seferilikten istifade edemezsin.

  Kısaca hüküm şöyledir:
  Günümüzde imkânı olanların yazlıkları birer vatan-ı aslîdir. Bu itibarla, kişi, kendisine ait bulunan yazlık ve kışlık evinde namazlarını tam kılar. Kişi iş icabı veya durum gereği her iki şehri de asli vatan edinmişse, her iki şehirde de dört rekâtlı farz namazları tam kılar.

 5. Misafir
  Vatani aslimiz olan sehirden baska bir yerde 500 km uzakta okuyan veya calisan bekar kizim icin ev kiraladim.maddi yonden destek oluyorum.yilda birkac kez gittigimde 15 gune kadar kalmak niyetiyle seferi mi oluyorum kizim memlekete gelirse seferimidir.

 6. arifselim
  Yönetici
  Oraya gittiğinde yol boyunca seferi sayılırsın. Oraya vardığında eğer 15 gün ve daha fazla kalmaya niyet edersen seferilik hükmü biter. Kaç gün kalacağın belli olmaz ve karar vermediğin sürece aylarca bile kalsan seferilik hükmü devam eder. Kızın memlekete geldiğinde de aynı hükümler onun içinde geçerlidir.

+ Yorum Gönder

yazlık evimde seferi namaz

yazlıkta seferi olunur mu

koyde evi olan mukim mişehir dışında üniversite okuyan evine gidince seferi mi olur evini taşımadan vatani asli değişirmidevamlı işinin olduğu yerde seferilik olur muailesinden uzakta okuyan bir kişinin asli evi neresidir