+ Yorum Gönder
Namazlar ve Namaz Hakkında Soru ve Cevaplar Kategorisinden Menopoz dönemindeki düzensiz akıntılarda namaz nasıl kılınır? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Fetva Meclisi
  Moderatör
  Reklam

  Menopoz dönemindeki düzensiz akıntılarda namaz nasıl kılınır?

  Reklam

  Menopoz dönemindeki düzensiz akıntılarda namaz nasıl kılınır? Mumsema Menopoz dönemindeki bir bayanın düzensiz kanamaları, adet değil, istihâza/özür akıntısı olarak kabul edilir. (Kâsânî, Bedâiü’s-Senâi, 1406 /1976, Beyrut, III, 200). Bu durumda kendisinden devamlı kan gelen bir kadın, özürlü hükmünde olduğundan her vakit için abdest alır ve mazeret teşkil eden rahatsızlığından başka abdest bozan bir hal meydana gelmedikçe, bu abdestle o vakit içerisinde dilediği kadar namaz kılar ve diğer ibadetleri yapar. Namaz vaktinin çıkmasıyla veya başka abdest bozan bir halin meydana gelmesiyle abdesti bozulur. (Mevsılî, el-İhtiyar, İstanbul, ts. , I, 29)

 2. İZGEN
  Bayan Üye

  Cevap: Menopoz dönemindeki düzensiz akıntılarda namaz nasıl kılınır?


  Reklam


  kadının normal regl döneminden hariç kanamaları varsa bu hastalık durumuna girp özre girmektedir bu rahatsızlıkta olan bayanların her vakit abdest alarak namaz kılmaları tavsiye edilr

 3. Misafir
  Perimenopoz döneminde seyrek görülen kanama ve akıntılarda namaz kılabilirmiyiz?

 4. arifselim
  Yönetici
  Bu menopoza geçiş döneminde gelen akıntılar adet olarak sayılmazlar. Bunun göstergesi de düzeli adet görmenin artık ortadan kalkmasıdır. Böylece şu hüküm geçerli olmuş olur:

  Menopoz dönemindeki bir bayanın düzensiz kanamaları, adet değil, istihâza/özür akıntısı olarak kabul edilir (Kâsânî, Bedâiü’s-Senâi, 1406 /1976, Beyrut, III, 200).

 5. Misafir
  Allah sizden ve bu siteyi hazırlayanlardan razı olsun. Aklımı kurcalayan dünkü soruma cevabınız İçimi rahatlattı. Esselamu aleyküm.

 6. Misafir
  Merhaba ben49 yaşındayım menopoza girmedim adetim bittikten 10 gün sonra az kanamalarım olmaya başladı kuran okumama namaz kılmama engelmidir. Menopoz belirtisi olabilirmi

 7. arifselim
  Yönetici
  Merhaba. Adetin bittikten sonra diğer adete kadar en az temizlik süresi 15 gündür. Dolayısıyla 10 sonra gelen bu tür kanamalar adetten sayılmazlar. Bunlar özür hükmünde değerlendirilir.

+ Yorum Gönder

menopoz ve namaz

menopozda adet duzensizlikleri namaz