+ Yorum Gönder
Namazlar ve Namaz Hakkında Soru ve Cevaplar Kategorisinden Cuma namazı en az kaç kişiyle kılınabilir? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Fetva Meclisi
  Moderatör
  Reklam

  Cuma namazı en az kaç kişiyle kılınabilir?

  Reklam

  Cuma namazı en az kaç kişiyle kılınabilir? Mumsema Cuma namazı kaç kişiyle kılınır

  Cuma namazının sahih olması için cemaatin şart olduğu konusunda bütün bilginler ittifak etmekle birlikte, gerekli görülen asgari sayının kaç olduğu hususunda farklı görüşler belirtmişlerdir.

  Cuma namazının kılınabilmesi için, İmam Ebû Hanîfe ve İmam Muhammed’e göre, imamın dışında en az üç, Ebû Yusuf’a göre ise, iki kişinin bulunması gerekir (İbnü’l-Hümâm, Fethu’l-Kadîr, II/31).

  Şâfiî ve Hanbelî mezheplerine göre, en az kırk kişi bulunmalıdır (Nevevî, el-Mecmû’, IV, 353; İbn Kudâme, Muğnî, II, 171, 217).

  Malikî mezhebine göre ise on iki kişinin bulunması şarttır (Huraşî, Şerhu Muhtasari Halîl, II, 76-77).

  Hz. Peygamber (s.a.s.)’in Medine’ye hicretinden önce Nakîu’l-Hadamat’ta kılınan cuma namazında kırk kişi hazır bulunmuştu (İbn Mâce, Salât, 78). Ancak daha az kişi ile de cuma namazı kılındığı da bilinmektedir.

  Nitekim Hz. Peygamber (s.a.s.)’in emri ile Mus’ab b. Umeyr Medine’de 12 kişiye cuma namazını kıldırmıştır (Beyhakî, es-Sünenü’l-Kübrâ, III, 255).

  Rasûlüllah (s.a.s.) cuma namazını kıldırırken, ticaret kervanının geldiğini haber alan cemaatin on iki kişi dışında hepsinin dışarı çıktığı rivayeti de sahih hadis kaynaklarında yer almaktadır (Buhârî, Cuma, 38).

  Öte yandan Hz. Peygamber (s.a.s.), bir yerleşim biriminde sadece dört kişi bulunsa bile, cuma namazının farz olduğunu bildirmiştir (Beyhakî, es-Sünenü’l-Kübrâ, III, 255).

  Görüldüğü üzere Hz. Peygamber (s.a.s.)’den gelen rivayetler, biri imam olmak üzere en az dört kişinin bulunduğu yerde cuma namazının kılınabileceğini göstermektedir. Bu da cuma namazının kılınabilmesi için gerekli kişi sayısının alt sınırını belirler.

 2. DELFİN
  Kıdemli Üye

  Cevap: Cuma namazı en az kaç kişiyle kılınabilir?


  Reklam


  Cuma namazını kılmak için Hanefi mezhebine göre 3 Şafi mezhebine göre de 40 kişi olması gerekmektedir.Bu nedenle bu uygulama o bölgedeki o yerdeki mezheplerin durumuna göre değişebilmektedir.

 3. Misafir
  Hanefi mezhebine göre cemaat 3 kişiliktir ve 3 kişi ile kılınır

 4. Misafir
  hanefi mezhebine göre cuma namazı için imamla birlikte 2 kişi şafi mezhebinde 40 kişi olmalı ancak imam hanefi cemaat şafi olursa nasıl olur?

  Bir köyde 35 kişi şafi var hiç Hanefi yok yan köyden 5 şafi daha geldi cuma namazı kılınırmı

 5. arifselim
  Yönetici
  - İmam hanefi ve cemaat şafii olursa herkes uyduğu mezhebine göre namazı sahih olur.

  - Diğer köyden gelen cemaatle birlikte cuma namazını kılabilir.

 6. Misafir
  Selamun Aleykum
  Hocam İmami Azamin ogrencisi İmami ebu Yusufun bazi hususlarda İmami Azamdan farkli gorusleri var.Ben tamamen hanefi imamlarindan olan İmami Ebu Yusufun gorusleriyle amel etsem bu caiz olurmu?Avamdan halktan biriyim oyle buyuk ilim adami degilim.Farklar cok az denecek kadar.Ben onun goruslerini esas almak istiyorum bu caizmi?Oda hanefi imami sonucta.

 7. arifselim
  Yönetici
  Aleykum selam. Hanefi mezhebinden olan birisi, hanefilerde müftabih olan yani fetva verilen görüşle amel etmesi gerekir. Bunun sana hiç bir faydası olmaz.

+ Yorum Gönder

cuma namazı kaç kişiyle kılınır

cuma namazı en az kaç kişiyle kılınır

cuma namazı kaç kişi ile kılınır

cuma namazı en az kaç kişi ile kılınır

cuma namazı kaç kişi ile kılınabilircuma namazi kac kisiyle kilinircuma kac kişiyle kilinir