+ Yorum Gönder
Namazlar ve Namaz Hakkında Soru ve Cevaplar Kategorisinden Müdrik, mesbûk, lâhik ne demektir? Bunlar namazlarını nasıl kılarlar? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Fetva Meclisi
  Moderatör
  Reklam

  Müdrik, mesbûk, lâhik ne demektir? Bunlar namazlarını nasıl kılarlar?

  Reklam

  Müdrik, mesbûk, lâhik ne demektir? Bunlar namazlarını nasıl kılarlar? Mumsema Müdrik, mesbûk, lâhik ne demektir? Bunlar namazlarını nasıl kılarlar?


  Müdrik sözlükte “idrak etmiş, yetişmiş, kavuşmuş” gibi anlamlara gelir. Dini terim olarak, imama en geç birinci rekâtın rükûunda yetişip namazını imamla birlikte kılan kişiye denilir.
  Lâhik, namaza imamla başlayıp, namaz esnasında abdestinin bozulması gibi başına gelen bir durum sebebiyle namaza ara vermek zorunda kalan ve bu sebeple namazın bir kısmını imam ile birlikte kılamayan kimse demektir. Bu durumda olan kişi usulünü bilirse abdest alıp geldikten sonra namazına devam eder. Usulünü bilmezse namazı baştan tekrar kılar.
  Mesbûk, cemaatle kılınan namaza baştan yetişemeyip ilk rekâtın rükûundan sonra imama uyan kimse demektir. İmam ile birlikte “sübhanAllah” diyecek kadar rükûda bulunmayan kimse o rekâtı kaçırmış sayılır. Mesbûk, imam selam verince, sehiv secdesi yapmazsa, beklemeden ayağa kalkar ve cemaatle kılamadığı rekâtları tek başına tamamlar.
  Mesbûk, imamla birlikte kılamadığı rekâtları kılarken, tek başına namaz kılan kimse gibidir. Tek başına namaz kılarken Fâtihadan sonra sure veya ayet okuduğu rekâtlarda okur, okumadıklarında okumaz
  (Fetâvây-ı Hindiyye, I, 120; İbn Âbidîn, Reddü’l-muhtâr, I, 594-599).

 2. DELFİN
  Kıdemli Üye

  Cevap: Müdrik, mesbûk, lâhik ne demektir? Bunlar namazlarını nasıl kılarlar?


  Reklam


  Bazı durumlarda cemaate sonradan yetişen kimselerin durumlarını açıklamak için söylenen terimlerdir yada kişilerin durumlarıdır.Buna göre hangi rekatta yetişen ve imam nerede uyması yada kaçırdığı rekatları nasıl kılınması gerektiğini Müslümanların öğrenmesi gerekmektedir.

 3. Ebu Ducane
  Devamlı Üye
  lahik, mesbuk müdrik kavramlarını her müslüman öğrenmelidir. Bilgi için teşekkürler

+ Yorum Gönder

lahik nedir

lahik

mesbuk nedir

müdrik

lahik ne demek

müdrik ne demekmesbuk ne demek