+ Yorum Gönder
Namazlar ve Namaz Hakkında Soru ve Cevaplar Kategorisinden İdrara sıkışık durumda iken namaz kılmak caiz midir? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Fetva Meclisi
  Moderatör
  Reklam

  İdrara sıkışık durumda iken namaz kılmak caiz midir?

  Reklam

  İdrara sıkışık durumda iken namaz kılmak caiz midir? Mumsema idrara sıkışık namaz kılmak

  Namaz huşu ve Allah’ın huzurunda bulunma bilinci ile kılınmalıdır. Bu sebeple, namazda dikkati dağıtacak durumların olabildiğince giderilmesi önem arz eder. Onun için mesela vakit daralmamış ise, aç bir kimsenin sofra hazırken namaza durması uygun görülmemiştir. Tuvalet ihtiyacı duyma da namazda huşu ve dikkati önleyici etki yapacağından bu halde iken namaz kılmak mekruhtur.
  Hz. Peygamber idrara sıkışık durumda olan veya yemek hazırken namaza duran kişinin namazının faziletinin tam olmayacağını belirtmiştir (Müslim, Mesâcid, 17).

 2. Üstad
  Devamlı Üye

  Cevap: İdrara sıkışık durumda iken namaz kılmak caiz midir?


  Reklam


  Sıkışan namaz kılabilir ama namazından hiç bir şey anlayamaz.
  Aklı fikri tuvalette kalır.

 3. Misafir
  Eyer sıkıstıysan namaza baslamadan ihtiyacını gıder senın ıçın bu daha hayırlıdır namazda huşulu olursun

 4. Misafir
  Selamun aleyküm. Gusül alirken küçük abdestimi yapma ihtiyacı hissettim. Öyle çok bir sıkışıklık değildi ama. Neticesinde tuvaletimi yapmadım.Bu şekilde guslü tamamladım. Bu yaptığım gusle zarar vermiş midir ? Guslüm kabul olmuş mudur ? Şimdiden Allah razı olsun.

 5. arifselim
  Yönetici
  Aleykum selam. Gusül abdesti sıkışık halde alınabilir bunun gusülle bir ilgisi olmadığı gibi guslün sıhhatine de bir engel değildir.

 6. Misafir
  Selamun aleykum
  Arkadaslar namazda abdestim tam kactimi kacmadimi emin deilim ama diyelimki kacti bu sekilde namaz kilmak dinden cikarirmi insani

 7. arifselim
  Yönetici
  Aleykum selam. Şüphe ile namazı kılmamak gerekir. Abdestten şüphe duyarsan yenilemen gerekir. Ama emin olmadığın için bu küfre düşürmez. Ancak abdestsiz namaz kılmak caizdir denirse bu tehlikeli olur.

+ Yorum Gönder

idrara sıkışık namaz kılmak

sıkışmak abdesti bozar mı

abdestliyken tuvaletini tutmakidrar tutmak abdesti bozarmituvalete sıkışmak abdesti bozar mıçişini tutarak namaz kılmaksıkışık abdestle namaz olur mu