+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 SonuncuSonuncu
Namazlar ve Namaz Hakkında Soru ve Cevaplar Kategorisinden Namaz kılmak istiyorum ama bir türlü başlayamıyorum? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. 1
  mumsema
  Administrator
  Reklam

  Namaz kılmak istiyorum ama bir türlü başlayamıyorum?

  Reklam

  Namaz kılmak istiyorum ama bir türlü başlayamıyorum? Mumsema Soru: Namaz kılmak istiyorum ama bir türlü başlayamıyorum içimde hep bir sıkıntı oluyor?

  cevap: Namaz.. Namaz Dinin direğidir. Namaz İslam'ın en temel şartlarından ve her Müslüman kişinin yapması gerekli olan ibadettir. Namaz'ı sevmeliyiz. Onu sevmek için önce onu iyi tanımalıyız. 5 vakit Namaz için davet ediliyoruz. Ne büyük bir şereftir. Kime nasip oluyor ? Elhamdülillah, Müslümanlar için bir davettir. Namaz kılarak Rabbimiz c.c. olan şükran borcumuzu ödemek mümkün değil elbette, fakat Rabbimiz c.c. emrettiği, Namaz konusunu yerine getirerek, tüm pisliklerden de arınmış oluyoruz. Günde 5 vakit ne güzel abdest alıyoruz. Hem içimiz, hem de bedenimiz temizleniyor..

  Evet, namaz'a alışık olmadığımızdan ötürü, ilk başlarda Şeytan ve Nefs kişiye namaz kıldırmak istemez. Çünkü Onların işi vesvese vermek, Hayırlı bir iş olduğu zaman kişiyi sıkmak, insanın gözünü boyamak, gaflette kalmasını sağlamak, bir düşünelim, bir gün 24 saat, işimiz gücümüz var çalışıyoruz. Sabah saat 8.30 iş başı, akşam saat 18.30 eve geri dönüş. Arada ki geçen zamanı bir ele alalım, Bir insan kendisini çok rahat muhasebe edebilir. Bunu yapmalı da. Peki, gelelim şimdi diğer türlü bir hesaba, Rahman ve Rahim olan ALLAH c.c. hazretleri bizi yok tan var etti. Bizi yedirdi. Bizi İçirdi. Ve Bizi Müslümanlardan kıldı. Görebilmemiz, duyabilmemiz, yürüyüp tutabilmemiz için bizi harika bir şekilde donattı. Bizlere değer verdi. Bizi sevdi. Bizi meleklerden bile üstün kıldı. Ve bizlerde Yüce Yaratıcımıza ne kadar az veya aklımıza bile gelmeden, O'nu adını bazen öyle laf arasında "ALLAH ALLAH" veya "Bak sen ALLAH’IN işine" gibi kelimelerle sadece Rabbimizin adını zikrettik. Biz ona ne kadar da çok az şükrediyoruz. Ve Biz gerçekten de ALLAH c.c. hazretlerini tanıyor muyuz? Peki, nasıl olacak, nasıl tanıyabilirim Ve onun istediği gibi bir kul nasıl olabiliriz sorusuna da acizane cevap olarak;

  Öncelikle Rahman ve Rahim olan ALLAH c.c. hazretlerinin emir ve yasaklarına uymamız gerekiyor. Çevremize bakarak ve bu dünyanın kandırıcı aldırışına kanmadan yapmamız gerekiyor. 24 saatimizin sadece 1 saatini de ALLAH c.c. ayırmak çok mu, birde öyle düşünelim,

  Sabah vakti: 4 dakika
  Öğle vakti: 10 dakika
  İkindi vakti: 8 dakika
  Akşam vakti: 5 dakika
  Yatsı vakti: 15 dakika

  4+10+8+5+15= 42 En fazla biz bunu demin de söylediğimiz gibi toplamı 60 dakika olarak ele aldık, Tekrar düşünelim, Biz ne yapıyoruz? Şu akan değerli zamanımızı, geri gelmeyeceğini bile bile nasıl geçiriyoruz? Rabbim c.c. bize yapmamız gereken ibadetlerimizi sevdirsin inşaAllah. Bize kolay kılsın inşaAllah, Nefsimizin ve Şeytanın vesveselerinden de korusun inşaAllah (Âmin)

  Öncelikle temizlenerek, Abdest aldıktan sonra, En önemli ibadetimiz olan NAMAZ'ımızı kılmak üzere niyetlenmeliyiz. Hayatımıza çok farklı ve bir o kadar da tatlı olan Namaz ibadetimizde sürekli olmaya gayret etmeliyiz. Çaba sarf etmeliyiz. Namaz ilk etaplarda insanı sıkabilir. Çünkü yukarıda da belirttiğimiz üzere, alışık olmadığımız için 1 dakika bile insana çok zor gelebilir. Gerçekten de her zorlukla beraber bir kolaylık vardır. Daha sonra şu cümle yi çok iyi anlayıp, uygulamamız gerekiyor. Rabbimiz c.c. "Siz bildikleriniz ile amel edin, bende size bilmediklerinizi öğreteyim" buyuruyor.
  Ezan-ı Muhammed'i- Kaç kere içtenlikle dinledik veya okunmadan önce ki ettiğimiz küfürlere kısa süreli olarak ara mı verdik? Gerçekten de Cennet Ehli olan kişiler temiz olan veyahut pisliklerden arınarak temizlenmiş kişilerdir. Her konuda temiz olursak, işte o zaman sıkıntı gibi veya aklımıza gelen farklı düşüncelerin namazda gelmesine de engel olmuş oluruz.

  Bir insan öldüğü vakit, kabirde münker ve nekir adlı iki melek gelip, İlk soru, dünyada iken kıldığımız veya kılmadığımız olan NAMAZ'dan sorulacak.

  Melek soracak: Dünyada iken namaz'ın var mıydı?
  Kişi: Ben hayırsever bir insandım, herkese yardım ederdim
  Melek: Namaz var mıydı?
  Kişi: Zekât vermiştim, sadakada vermiştim
  Melek: Namaz var mıydı?
  Kişi: Ben kimseye kötülük etmedim, kalbim temizdi herkese yardımcı olurdum
  Melek: Namaz var mıydı Namaz? Diye sorduğunda
  Kişi: Hayır, namaz yoktu dediği vakit direk
  Melek: ATIN BUNU CEHENNEME

  Dediği vakit halimiz nice olur. Bir namazımız var, onu da yarım yamalak yapıyoruz. Rabbimiz c.c. bizleri ibadet konusunda muvaffak eylesin inşaAllah..

  Dünyada iken yaptığımız hayır ve hasenatları vücudumuzun sağ ve sol bacağı olarak düşünelim, vermiş olduğumuz zekât ve sadakaları da el kol olarak düşünelim, Ama Namaz yok, yani vücudun Başı yok, Baş sız bir vucüd bir işe yarar mı?

  Dünyada Amel var Hesap yok, Ahirette Hesap var Amel yok, Hz. Ali (R.a.)

  Namazı sevmeliyiz. Namaz bizim kurtuluşumuzdur. Eğer ki namazlarımız tam olursa tüm işlerimizde o şekilde tam olacaktır.

  Şeytan ve Nefs'in işi, kişiyi doğru yoldan sapıklığa sürüklemek, yavaş yavaş ve sinsi bir şekilde dininden soğutmak ve ALLAH c.c. hazretlerinin emrettiği şeyleri yaptırmamak olacaktır. Bir hırsız boş bir arsaya gidip, bir şeyler çalmak için uğraşır mı? Zaman bile kaybetmez. Nefs kişiye ağırlık verir. Şeytanda da vesvese verir.

 2. 2
  ßaran
  T.T.O.R.H.S.S.

  --->: Soru: Namaz kılmak istiyorum ama bir türlü başlayamıyorum?


  Reklam


  Şeytanın Namazı Engelleme Metotları..


  - Kul namaz kılmak isteyince, ona vesvese veririm. Henüz vakit var, meşgulsün, isini bitir, sonra kılarsın, derim


  - Namazını geciktiremezsem, insan şeytanlarından birini yollarım ve namazını geciktiririm


  - Onu da yapamazsam, o kula namazda musallat olurum. — Sağa bak, sola bak, - derim, bakınca da yüzünü okşar, alnından öperim. Sonra da namazın bozuldu" diye vesvese verir namazdan çıkarırım


  - Sağa sola baktıramazsam, yalnız basına namaz kıldığında yanına giderim. Çabuk kılmasını emrederim. Horozun yem yediği gibi çabukça kıldırırım


  - Bunu da yaptıramazsam, cemaâtle namaz kılarken, basına bir gem takarım ve başını imamdan önce secde ve rükûya götürürüm ve namazını bozarım.


  — Bunu da yaptıramazsam, namazda parmaklarını cikirdatmasini emrederim. Böylece beni tespih eder

  - Miskinlere, zavallılara giderim, namazı bırakmalarını emrederim. —Namaz size göre değil, siz rızkınıza bakin, isinizde calisin derim

  - Hastalara giderim, hastaya zorluk yoktur, iyi olunca kılarsın derim. Hatta hastayı isyan ettirir, küfre bile sokarım

 3. 3
  fafatara53
  Üye
  Rabbim c.c. yar ve yardımcımız olsun, sinsi iblisin şerri'nden muhafaza eylesin, Nefsimizin bizi yönetmesine izin vermesin inşaAllah. Rabbimiz c.c. bizi kendisine sadece ibadet için sabit kılsın. Nefsimize, Neslimize hidayet nasip etsin.. (Âmin)

 4. 4
  poyrazgülü
  şehadete meftun
  Allah ım razı olsun hocam Rabbim huzuruna eksiksiz ve kabul olunmuş namazlarımızla çıkmayı nasip etsin inşaallah...

 5. 5
  nurşin
  Devamlı Üye
  Allahu teala razı olsun hocam çok faydalı bir yazı emeğine sağlık

 6. 6
  LeyL!
  Devamlı Üye
  Hocam Çok Güzel Bir Yazı Ve Gayet İyi Açıklanmış Anlayana Allah razı olsun..Allah herkese nasip etsin inş

  Cezâkellâhu hayran
  Allah hayırlı mükâfaat versin

 7. 7
  Tüvana
  Üye
  Okudum hepsini hocam.

  Allah razı olsun güzel bir konuydu.


 8. 8
  Misafir
  Allah razı olsun sizdende bizdende.

 9. 9
  Misafir
  Namaz Kılmak İçin Ne Yapmalıyım?

  nurettin yıldız

  SORU: Hocam benim kalbimde bir insana ve ya bi canlıya zerre kadar zarar verecek bi insan değilim. Fakat ben ibadet etmek çok istiyorum ama bir türlü yapamıyorum Kuranı kerim öğrendim bu sefer yaparım artık diye ama bir türlü yapamıyorum ezan okunuyor namaz kılmak çok istiyorum ben çok yeniliyorum Allah’a yönelmek namazlarımı vakitlerini geçirmek istemiyorum. Belki mevzunun içinde değil ama anlattıklarım 2 abim ama Yasin abimi çok takdir ediyorum. Tuhafiyecilik yapıyor beş vaktini geçirmez pazarını bırakır tezgah öylece kalıyor en yakın camisinde ibadetini yapar ben bunu çok takdir ediyorum. Ben çok yeniliyorum işlerim aksi gidiyor bazen kime kızacağımı şaşırıyorum kalbimde zerre kadar kötülük kurmak istemiyorum yaşım 32 bekarım yalnız yaşıyorum çok evlenmek istiyorum yuvam olsun istiyorum nasibim olmuyor hiç, bazen ben hiç evlenemeyecek hayatım hep böylemi geçecek diye hiç aklımdan çıkmıyor.

  CEVAP: Selamünaleyküm.
  Kardeşim, ‘Çok istiyorum ama yapamıyorum’ demek meleklerin kabul edebileceği bir belge değildir. Kalbinizdeki ibadet arzusunu uygulama ile buluşturun. Şeytanın bizi namaza davet etmesini beklemeyelim. Namaza teşvik eden arkadaşlarımız ve dini sohbet ortamlarımızın olmasına dikkat edelim. Elden geldiği kadar da yalnız kalmayalım. Allah yardımcınız olsun.

 10. 10
  Misafir
  Allah senden razi olsun gercekten cok iyi bir paylaşım olmuş

 11. 11
  Researcher
  Üye
  Rabbim c.c. yar ve yardımcımız olsun, sinsi iblisin şerri'nden muhafaza eylesin, Nefsimizin bizi yönetmesine izin vermesin inşaAllah. Rabbimiz c.c. bizi kendisine sadece ibadet için sabit kılsın. Nefsimize, Neslimize hidayet nasip etsin (Âmin)

  Çok ama çok etkileyici bir dua konu süper hepsini tek tek okudum Allah senden bin kere razı olsun mumsema içten gelerek ve anlayarak okuyunca gercekten insan neyin ne oldugunu çok iyi anlıyor

 12. 12
  Misafir

  Reklam


  Allah razı olsun hocam. Bu yazıyı göz yaşları içinde okuyorum. İçinde bulunduğum durumdan dolayı çok pişmanım, sürekli namaz kılmak için niyetleniyorum ama şeytanın oyunlarından kurtulamıyorum Allah rızası için bu yorumu kim okursa benim için dua etsin. Allah kimseyi nefisle ve şeytanla yüz yüze getirmesin. İmanı benim gibi zayıf olan kimselerin şeytana ve nefsine yenilmesi çok kolay oluyor çünkü. Rabbim cümlemizi imandan Kur'an dan ayırmasın. İnşallah bende diğer Müslümanlar gibi Allah In en büyük emirlerinden birisi olan 5 vakit namazımı en kısa zamanda Allahın emirleri doğrultusunda kılmaya başlarım. Ben ve benim durumumda olan kişiler için hayır duası eden Müslüman kardeşlerimden Allah razı olsun. Allah cümlemizi doğru yoldan ayırmasın.

+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 SonuncuSonuncu

namaz kılmak istiyorum

namaza başlamak istiyorum ama başlayamıyorumnamaza başlayamıyorumnamaz kilmak istiyorumnamaz kilmak istiyorum ama başlayamiyorumnamaz kılmak istiyorum amanamaz kilmak istiyorum ama