+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 ... SonuncuSonuncu
Namazlar ve Nafile Namazlar Kategorisinden Evvabin Namazı (hadis ve izahı) Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. 1
  İnşirah
  Devamlı Üye
  Reklam

  Evvabin Namazı (hadis ve izahı)

  Reklam

  Evvabin Namazı (hadis ve izahı) Mumsema Evvabin, evvab kelimesinin çoğulu olup, tevbe ve istiğfar ederek Allah Teala'ya çokça yönelen kişi demektir. Evvabi namazı, Akşam namazının sünnetinden hemen sonra, iki rekattan altı rekata kadar kılınır. Fahr-ı Kainat -sallallahü aleyhi ve sellem-Efendimiz şöyle buyuruyor:
  "Bir kimse Akşam namazından sonra hiç konuşmadan altı rekat namaz kılsa, o namaz (sevap bakımından) on iki senelik ibadete denk olur." (Tirmizi, Mevakit, 204)

 2. 2
  BiLaL HaTTaB
  DeLi MoLLa

  --->: Evvabin Namazı


  Reklam


  Şöyle bir göz gezdirdim kaynaklara, bu namazın bahsi geçen yerlerde, hep bu hadis-i şerif baz alınmış. Ancak; bu hadisin senedinde, rivayet edenlerden birisi Ömer b. Raşid adında bir zat.

  Bu zat hakkında, İmam Ahmed, Yahya b. Maîn ile Darekutnî şöyle diyor: "O, zayıf bir ravidir."

  Yine İmam Ahmed şöyle diyor: "Onun rivayet ettiği hadis hiçbir şeye denk değildir!"

  Buharî de şöyle diyor: "Münkeru'l hadistir." Yani Buharî onun hakkında böyle demekle onu zayıf saymıştır.

  İbn Hıbban da şöyle diyor: "Onun naklettiği hadisi ancak ondaki zaafı belirtmek için anmak helaldir. Çünkü o, Mâlik, İbn Ebî Zi'b ile diğer sika kimseler adına hadis uydururdu."

  Bu namazın sünnet oluşuna dair şüphe duymamaya çalışıyorum; ancak başka bir hadis-i şerif var mı kardeşlerim bu konu hakkında? Varsa bana yardımcı olun... Ben de yarın daha detaylı inceleyim Allah nasib ederse...

  vesselam...

 3. 3
  Amenna
  Amenna
  Konu için Allah cc. razı olsun
  Evvabin Namazı Nasıl Kılınır?

  Akşam namazından sonra kılınan sünnet-müstehap olan altı rekatlık namaz. Evvabin kelimesi "evvab" kelimesinin çoğuludur. Evvab, işlediği bir günahtan hemen tevbe ve istiğfar eden demektir. Tevbe ve istiğfar edenlerin namazı demek olan "evvabin namazı" bir çok hadiste çok sevaplı olduğu bildirilip teşvik edilen, altı rekatlık nafile namaz olup, akşam namazından sonra kılınır.


  Bu konuda, Ebu Hureyre (ra)den nakledilen bir hadiste, Peygamberimiz (sav) şöyle buyurmuştur: "Kim akşam namazından sonra aralarında kötü bir şey konuşaksızın altı rekat namaz kılarsa, (kıldığı bu altı rekatlık namaz) onun için on iki senelik ibadete denk kılınır." (Tirmizi-Salat, 431) Ayrıca Peygamberimiz (sav)in, akşam namazından sonra altı rekat nafile namaz kıldığı ve "Her kim akşam namazından sonra altı rekat nafile namaz kılarsa, denizlerin köpükleri kadar olsa bile günahları affedilir." dediği nakledilmektedir.(Heysemi, Mecmeuz Zevaid, II, 230; Şevkani, III, 64. Her iki kaynakta Taberaniden nakleder.)


  Konuyla ilgili hadis kitaplarında yer alan rivayetlerde bazılarında, Peygamberimiz (sav) in akşam namazından sonra dört rekat kıldığı ve kılmayı teşvik ettiği de yer almaktadır. (Heysemi, Mecmeuz Zevaid, II, 230; Şevkani, III, 64. Her iki kaynakta Taberaniden nakleder.)


  Hanefilerden, evvabin namazı, (akşam namazından sonraki namaz), akşam namazının iki rekat müekked sünnetiyle birlikte altı rekat olduğunu söyleyenler, bu rivayeti esas almaktadırlar. Mezhebde tercihe şayan görüşe göre, bu namaz, akşam namazının müekked sünnetinin dışında altı rekatlık bir namaz olup, Hanefi alimleri, bu namazın kaç selamla kılınmasının daha faziletli olacağı konusunda ihtilaf etmişlerdir. Bazıları, altı rekatın tümünün bir selamla kılınmasını daha faziletli görürken, bazısı iki selamla, bazısı da üç selamla kılınmasının daha faziletli olacağını söylemişlerdir. Niyet ettim Allah rızası için evvabin namazını kılmaya şeklinde niyet edilebilir.


  İslam Fıkhı Ansiklopedisi Prof. Dr. Vehbe Zuhayli

 4. 4
  LeyL!
  Devamlı Üye
  Cezâkellâhu hayran,
  Allah hayırlı mükâfaat versin


 5. 5
  Desert Rose
  Silent and lonely rains
  bilgiler için Allah c.c razı olsun

 6. 6
  AlMuallim87
  Üye
  Peygamberimizden bu yana her asırda kılınarak günümüze kadar gelmiş,ve Evliyaullah tavsiye etmişse neden kendinizi zorlayarak Ravilerin sıhhatini araştırıyorsunuz.Tirmizi'de de yazılı olduğuna göre... Tirmizi sizin kadar incelemeden mi koydu yani kitabına...

 7. 7
  BiLaL HaTTaB
  DeLi MoLLa
  Peygamberimizden bu yana her asırda kılınarak günümüze kadar gelmiş,ve Evliyaullah tavsiye etmişse neden kendinizi zorlayarak Ravilerin sıhhatini araştırıyorsunuz.Tirmizi'de de yazılı olduğuna göre... Tirmizi sizin kadar incelemeden mi koydu yani kitabına.


  Bir insan birşey söyleyeceği zaman önce bir düşünmeli, sonra konuşmalı...

  Boşboğazlığın da bu kadarı...

  Bu hadisi kitabına alan Tirmizî(rh.a) de şu değerlendirmeyi yapar bu rivayetin akabinde:
  "Ebû Hüreyre hadisi garibtir. Bu hadisi sadece Ömer b. Abdullah b. ebî Has’am’dan, Zeyd b. Hubab’ın rivâyetiyle bilmekteyiz. Muhammed b. İsmail’den işittim şöyle diyordu: Ömer b. ebî Has’am bilinmeyen ve hoş karşılanmayan bir kimsedir. Gerçekten o zayıf sayılmaktadır."

  Yani bu rivayete göre bu namazın Rasulullah(sas) tarafından kılındığı, sizin iddia ettiğiniz gibi "sahih/sağlıklı" bir bilgi değildir.


  Ettiğiniz laflar, dikkat edin boyunuzu geçmesin... Yoksa ezilirsiniz hafazanAllah...

  ve's-selam...

 8. 8
  BiLaL HaTTaB
  DeLi MoLLa
  . mesaj tekrarı.

 9. 9
  abdullahbiri1
  Üye
  bu namazı kılarsanız sevabını alırsınız kılmaz iseniz yalınızca sevabından mahrum kalırsınız..

  yüzyıllardır bu ümmet bu namazı kılıyormu kılıyor şimdi birileri kalkmış yok şöyleymiş yok böyleymiş.

  yok hadis zayıfmış... zayıfta olsa hadisi şerif midir bu yeterli..

  gerisi lafı güzaf..

 10. 10
  AlMuallim87
  Üye
  İnsanların kafasında soru işareti bırakarak hataya düşen sizsiniz.Eğer sünnet olmasaydı diyorum bir zamanda kesikliğe uğrardı bu uydurulan bir bid'at değil ayrıca ebvab dediğimiz insanların 5 vakit namaz dışında günlük atlamadan kıldıkları bir namazdır.
  Bilal Hattab Hoca efendi hz.(!) sünnet olmayabilir dedi kılmayalım bundan sonra...

 11. 11
  ferdi16
  Devamlı Üye
  Bilal Hattab Hoca efendi hz.(!) sünnet olmayabilir dedi kılmayalım bundan sonra...
  lütfen kelimelerinize dikkat edip haddinizi bilin dedliniz varsa sunun yoksa sususun

 12. 12
  Abdullatif
  seyyah

  Reklam


  Bilal Hattab Hoca efendi hz.(!) sünnet olmayabilir dedi kılmayalım bundan sonra...
  Esselamü aleyküm,
  Kimsenin avukatı değilim öncelikle bunu belirteyim.Ancak hakkı söylemek her mü'minin en azından mü'min olmaya çalışanın görevidir.
  AlMuallim87 sevgili kardeşim, Bilal hattab ne demiş bir bakalım,
  Bu namazın sünnet oluşuna dair şüphe duymamaya çalışıyorum; ancak başka bir hadis-i şerif var mı kardeşlerim bu konu hakkında? Varsa bana yardımcı olun... Ben de yarın daha detaylı inceleyim Allah nasib ederse...

  vesselam...
  Bu sözlerde kötü olan ne? Bu namazı kılmayın mı denilmiş? Sadece ortaya koyduğu delillerle, ravinin güvenilir olmadığını söylemiş. Ve yukarıda yaptığım alıntıda da samimi bir şekilde şüphe duymamaya çalışıyorum, bilgisi olan varsa başka bir hadis-i şerif bilen varsa söylesin diyor, bende inceleyeceğim diyor. Gayrısından bahsetmemiş. İnsanlar kılarlar, kılmazlar.. Bu onların takdiri, nitekim ortada bir farizadan bahsetmiyoruz. Bu yüzden Allah rızası için kardeşim gereksiz yere birbirimiz hakkında kırıcı konuşup uhuvvetimizi zedelemeyelim.Selam ve dua ile inşaAllah..

+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 ... SonuncuSonuncu

evvabin namazı

evvabinevvabin ne demekevvabin namazı ile ilgili hadislerevvabin namazı hadisevvabin namaziakşam namazından sonra kılınan 2 rekat namaz