+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Kurumuş meninin veya meninin güsülden sonra insan vücüdüna bulaşması güslü gerektirir mi? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Kurumuş meninin veya meninin güsülden sonra insan vücüdüna bulaşması güslü gerektirir mi?


 2. Abdullatif
  seyyah

  --->: kurumuş meninin veya meninin güsülden sonra insan vücüdüna bulaşması güslü gerektirir mi?


  Reklam  Cevap: Aşağıda ki alıntıdan yola çıkarak, şunu söyleyebiliriz.Eğer şehvetsiz bir şekilde çıkan meni bile gusül gerektirmiyorsa, (değil vücudunuza bulaşmak, sizden çıktığı halde) o zaman gusülden sonra kuru/yaş meninin vücudunuza bulaşması veya değmesi tekrar gusül abdesti almanızı gerektirmez..

  Soru: Cinsel ilişkiden sonra gusül abdesti alıyorum. Fakat aradan yarım saat-bir saat geçmesine rağmen arada parça şeklinde meni geliyor, içim rahat etmiyor. Tekrar gusül abdesti almam gerekiyor mu?
  Cevap: İhtilam olan veya cinsel ilişkide bulunan bir kimse, idrarını yapmadan veya çokça yürümeden veya yatıp uyumadan yıkansa, sonra kendisinden meninin arta kalan kısmı çıkacak olsa, ikinci kez yıkanması gerekir. Fakat idrarını yaptıktan veya epeyce yürüdükten veya uyuduktan sonra şehvetsiz olarak gelecek meni guslü gerektirmez. Çünkü bu durumda o meni, yerinden, şehvet olmaksızın ayrılmış bulunur.
  Yine bir kadından, yıkandıktan sonra, kocasının menisi çıkacak olsa, tekrar gusletmesi gerekmez. (Ömer Nasuhi Bilmen, Büyük İslam İlmihali, “Guslü Gerektiren Haller”, 178. paragraf)

+ Yorum Gönder