+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Kurban ile ilgili kurban hakkında hadisler Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Kurban ile ilgili kurban hakkında hadisler


 2. Fetva Meclisi
  Moderatör

  Cevap: Kurban ile ilgili kurban hakkında hadisler


  Reklam  Cevap: Allah (cc) cümlemizi razı olduğu kullarından eylesin. Kurban ile ilgili sizlere bir kaç hadis paylaşalım...


  Cundub b. Sufyan radiallahu anh şöyle rivayet etmiştir:

  Kurban bayramı günü Hz. Peygamber aleyhisselam ile beraber hazır bulundum. Namazı kıldı, namazı bitirip de selam verince, namaz bitmeden önce kesilmiş olan bazı kurban etleri ile karşılaştı. Bunun üzerine: “Kim namazdan önce kurbanını kestiyse onun yerine bir kurban daha kessin. Kim kesmemiş ise besmele ile kessin” buyurdu.

  | Sahih-i Müslim’deki hadis numarası: 3621

  Berâe radiallahu anh şöyle rivayet etmiştir:

  Dayım Ebu Bürde kurbanını namazdan evvel kesti. Bunun üzerine Hz. Peygamber (a.s.): “Senin bu koyunun yalnız et içindir” buyurdu. Ebu Burde: “Ey Allah’ın Resulü! Bende bir keçi oğlağı var” dedi. Hz. Peygamber: “Onu kurban et. Fakat senden başkasına yaramaz” buyurdu. Sonra da şunları ilâve etti: “Her kim namazdan evvel keserse ancak kendi nefsi için kesmiş olur. Her kim namazdan sonra keserse kurbanı tamam olmuş ve müslümanların sünnetine uymuş olur.”

  |Sahih-i Müslim’deki hadis numarası: 3624

  Enes radiallahu anh şöyle rivayet etmiştir: Hz. Peygamber aleyhisselam kurbanın birinci günü:

  “Her kim namazdan evvel kurbanını kesmiş ise iade etsin” buyurdu. Bunun üzerine birisi kalkıp: “Ey Allah’ın Resulü! Bu, et yeme arzu edilen bir gündür” dedi de komşularının ihtiyacından bahsetti. Bunun üzerine Hz. Peygamber kendisini tasdik eder gibi oldu. O kişi: “Bende bir oğlak vardır ki bence et için kesilen iki koyundan daha iyidir. Onu (kurban olarak) keseyim mi?” diye sordu. Hz. Peygamber da ona müsaade etti. Ben onun aldığı bu müsaadenin başkasına ulaşıp ulaşmadığını bilmiyorum. Hz. Peygamber iki koç kesti. Ardından insanlar küçük bir koyun sürüsüne doğru gidip sürüyü aralarında taksim ettiler yahut parçalara ayırdılar.

  | Sahih-i Müslim’deki hadis numarası: 3630

  Ukbe b. Âmir’in radiallahu anh haber verdiğine göre:
  Hz. Peygamber (a.s.), ona sahabelere vekaleten taksim etmek üzere bir koyun sürüsü vermişti. (Ukbe de bunları taksim ettikten sonra) geriye bir oğlak kalmıştı. Ukbe bunu Hz. Peygamber’e söylediğinde: “Onu da sen (Ravi Kuteybe arkadaşlarına dağıtmak üzere) kurban et” buyurmuştur.

  | Sahih-i Müslim’deki hadis numarası: 3633


+ Yorum Gönder
kurbanla ilgili hadisler