+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Seferi olan kişi kurban kesebilir mi? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Seferi olan kişi kurban kesebilir mi?


 2. mumsema
  aydınlatmaya devam...

  --->: seferi olan kişi kurban kesebilir mi?


  Reklam  Cevap:
  seferi olan kişi kurban kesebilir mi? Arkadaşım kafamı karıştırdı. Ben Ankara da ikamet ediyorum. Babam Konya da ben Konya ya gittiğimde sferi olurmuşum bana kurban vacip olmazmış.
  Seferi olan kimseye kurban kesmek vacip değildir.Kestiği zaman sünnet olarak kesmiş olur. Kurbanın vacip olmasının şartlarından biri de mükim olmaktır. Dolayısıyla seferi olanların kurban kesmeleri vacip değildir. Ancak, kesmek isterlerse kesebilirler. Sefer halinde iken kurban kesenler; bayram günleri içinde memleketlerine dönseler dahi yeniden kurban kesmeleri gerekmez. Sefer halinde iken kurban kesmeyip de bayram günlerinde memleketlerine dönenler ise kurban kesmelidirler.

  Sefer halinde bir kimse kurban keserse nafile hükmündedir. Nafile kurban ise; yolcunun, kurban kesme adağında bulunmayanın ve kurban etmek maksadıyla da satın almayan fakirin kestiği kurbandır. Çünkü bu kişiler hakkında kurban kesmesinin vacip olmasının sebep ve şartları gerçekleşmemiştir.  Vehbe Zuhayli, İslam Fıkhı Ansiklopedisi, c.4, s.396

+ Yorum Gönder
misafir kurban kesebilir mi