+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Kuranı Kerimin Yaşamımızdaki Yerini Güncel Hayattan örnekler Verirmisiniz? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Kuranı Kerimin Yaşamımızdaki Yerini Güncel Hayattan örnekler Verirmisiniz?


 2. imamhatipli42
  Ölüm var Ölüm

  --->: Kuranı Kerimin Yaşamımızdaki Yerini Güncel Hayattan örnekler Verirmisiniz?


  Reklam  Cevap:
  Kuranı Kerimin Yaşamımızdaki Yerini Güncel Hayattan örnekler Verirmisiniz?

  Kur'anı Kerim in olmadığı hükümlerinin bulunmadığı bir örnek sen bana ver

  Kur'an da herşey var...


 3. Abdullatif
  seyyah
  Esselamü aleyküm.

  Bu (Kur’an), insanlar için bir açıklama, Allah’a karşı gelmekten sakınanlar için bir hidayet ve bir öğüttür. (ali imran/138)

  Tüm insanlığa indirilmiş, evrensel bir kitap olan kuran-ı kerim insanların şu kısa dünya hayatında rıza-i ilahiyeyi kazanmayı sağlayacak olan en temel ve sağlam kaynaktır.Nitekim Yüce Yaradanın(CC) lafzıdır.


  Gaybın anahtarları O'nun(cc) katındadır, onları Ondan başkası bilmez, karada ve denizde olanları O bilir.Bir yaprak düşmez ki, onu O bilmesin; ne toprağın karanlıklarında bir tane, ne de kuru ve yaş hiçbir şey yoktur ki, o herşeyi açıklayan Kitap'ta bulunmasın.(enam/59)

  Kuran-ı kerim tüm insanlık için, açık bir beyanattır ve hayatın her merhalesinde uygulanması gereken ilahi kaynaktır.İçtimai hayatta malumunuz her şey belli kurallar ölçüsünde devam etmektedir.Müslümanın normlarını ise en başta kuran-ı kerim belirlemelidir.Peki günümüzde yaşantımızdaki yeri ne olmalıdır.Aslında Kuran-i kerim yaşantımızın ta kendisi olmalıdır.Çünkü cevap yukarda verilmiş:

  Kur'anı Kerim in olmadığı hükümlerinin bulunmadığı bir örnek sen bana ver

  Kur'an da herşey var...
  Aklımıza gelebilecek herşey..Bu noktada Kuran-ı kerimi okumanız(mız) sadece mealle yetinmeyip tefsirlerle ufkunuzu aydınlatmanız(mız) ve yaşamımızdaki hadsiz yerini daha doğrusu gerçek yaşamı kendi kendini(mi)ze keşfetmeniz(miz) gerektiğine inanıyorum.

  Kuran-ı kerimin insan hayatında ki yeri önemi, bilim adamlarının çokta uzak olmayan -pek yakın bir geçmişe kadar- fikir sahibi olmadıkları konuları 1400 sene öncesinden aydınlatmasıyla her geçen gün daha iyi bir şekilde anlaşılmaktadır. Kutsal kitabımız asırlar geçtikçe haşa eskimek bir yana gençleşmekte, bulunduğu zamana, tüm zamanlara ışık saçmaktadır.Bakın bir kaç örnek:

  SPERM VE YUMURTA BULUŞMASI
  Yumurtayı dölleyecek sperm yumurtaya yaklaştığında, yine yumurtanın salgılamaya "karar verdiği" (!) ve sperm için özel olarak hazırlanmış bir sıvı, spermin koruyucu zırhını eritir. Bunun sonucunda da bu kez spermin ucunda olan ve yine özel olarak yumurta için hazırlanmış bulunan eritici enzim kesecikleri açığa çıkar. Sperm yumurtaya ulaştığında bu enzimler yumurtanın zarını delerek spermin içeri girmesini sağlar. Yumurtanın etrafını kuşatan spermler içeri girmek için büyük bir yarışa başlarlar. Ancak yumurtayı genelde tek bir sperm döller.
  Kuran'ın bu aşamada söyledikleri de hayli dikkat çekicidir. Kuran, insanın sıvının yani meninin özünden meydana getirildiğini söylüyor:
  "(Allah) sonra insanın neslini bir özden, değersiz bir sıvının özünden meydana getirdi." (Secde Suresi, 8)
  Ayetin bildirdiği gibi, yumurtayı spermleri taşıyan sıvının kendisi değil, içinde taşıdığı tek bir sperm, hatta onun da "özü" olan kromozomlar döllemektedir.


  ATMOSFER VE VAN ALLEN KUŞAKLARI
  Biz çoğunlukla pek farkında olmayız, ama her gezegene olduğu gibi dünyaya da çok sayıda göktaşı düşmektedir. Diğer gezegenlere düştüklerinde dev kraterler açan bu göktaşlarının dünyaya zarar vermemelerinin nedeni, gezegenimizi saran atmosferin düşmekte olan göktaşlarına karşı büyük bir direnç göstermesidir. Göktaşı bu dirence fazla dayanamaz ve sürtünmeden dolayı yanarak büyük bir kütle kaybına uğrar. Böylece, büyük felaketlere yol açabilecek bu tehlike, atmosfer sayesinde savuşturulmuş olur.
  Kuran, atmosferin yaratılışındaki bu özelliği şöyle ifade ediyor:
  "Gökyüzünü korunmuş bir tavan kıldık, onlar ise bunun ayetlerinden yüz çevirmektedirler." (Enbiya Suresi, 32)
  Gökyüzünün "korunmuş bir tavan" oluşunun en önemli örneklerinden biri dünyayı saran manyetik alandır. Atmosferin en üst tabakası "Van Allen" adı verilen bir manyetik kuşaktan oluşur. Bu kuşak dünyanın çekirdeğinin sahip olduğu özellikler nedeniyle ortaya çıkmıştır.


  DENİZLERİN BİRBİRİNE KARIŞMAMASI

  "Birbirleriyle kavuşup karşılaşmak üzere iki denizi salıverdi. İkisi arasında bir engel (berzah) vardır; birbirlerinin sınırı geçmezler."
  (Rahman Suresi, 19-20)
  Yukarıdaki ayette, bilinen iki su kütlesinin birbirleriyle karşılaşıp birleştiği fakat bir engel sebebiyle karışmadıkları vurgulanmaktadır. Bu nasıl olabilir? Normalde beklenen iki denizin birbirleriyle karşılaştığında sularının karışarak hem tuzluluk oranlarının hem de ısılarının eşitlenmeye doğru gitmesidir. Oysa olay böyle olmamaktadır. Örneğin Akdeniz ve Atlas Okyanusu, Kızıldeniz ve Hint Okyanusu birbirleriyle görsel olarak birleşseler de suları birbirine karışmamaktadır. Bunun sebebi aralarındaki bir engeldir. Bu engel ise "yüzey gerilimi kanunu" olarak bilinen olaydır

+ Yorum Gönder
kuranın günlük hayatımızdaki yeri ve önemi ile ilgili örnekler,  kuranı kerimin insan hayatındaki yeri,  kur an ın günlük hayatımızdaki yeri ve önemi ile ilgili örnekler