Konusunu Oylayın.: Kurban Bayramı hakkında Hutbeler istiyorum

5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi
Kurban Bayramı hakkında Hutbeler istiyorum
 1. 15.Kasım.2009, 16:20
  1
  Misafir

  Kurban Bayramı hakkında Hutbeler istiyorum


  Kurban Bayramı hakkında Hutbeler istiyorum Mumsema Kurban Bayram Hutbesi


 2. 15.Kasım.2009, 16:20
  1
  Kayıtsız Üye - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Kayıtsız Üye
  Misafir  Kurban Bayram Hutbesi

 3. 27.Mayıs.2013, 17:23
  2
  Katade
  Devamlı Üye

  Profili:
  Üyelik Tarihi: 03.Nisan.2013
  Üye No: 100895
  Mesaj Sayısı: 640
  Rep Derecesi:
  Tecrübe Puanı: 7

  Cevap: Kurban Bayramı hakkında Hutbeler istiyorum
  Kurban Bayramı hakkında Hutbeler

  DİYANET İŞLERİ BAŞKANI MEHMET GÖRMEZ'iN KURBAN BAYRAMI HUTBESİ

  لَن يَنَالَ اللَّهَ لُحُومُهَا وَلَا دِمَاؤُهَا وَلَكِن يَنَالُهُ التَّقْوَى مِنكُمْ Hac, 22/37.

  KURBAN BAYRAMI

  Aziz Kardeşlerim, Şerefli Müminler!

  Çehreleri İslam’ın nuruyla aydınlanmış güzel insanlar! Allah’ın evine hoş geldiniz. Her yıl Müslümanlık bilincimizi yenileyen, millet olma irademizi diri tutan; birlik, beraberlik ve kardeşlik duygularımızı pekiştiren, rahmet ve bereket dolu bugünlere bizleri kavuşturan Yüce Rabbimize sonsuz hamd ve şükürler olsun. Rabbimizin dost edindiği İbrahim aleyhisselâma, Allah için kurban olmaya razı olan İsmail aleyhisselâma ve her iki peygamberin sadakat ve teslimiyetini evrensel bir bayrama dönüştüren Muhammed aleyhisselâma sonsuz salât ve selâm olsun.

  Değerli Kardeşlerim!

  Biz Müslümanlar için bu bayramlar; imanı, ibadeti ve tarihi bir sevinç atmosferinde buluşturan ve bu sevinci sonsuzluğa taşıyan önemli zaman dilimleridir. Ramazan Bayramımız her yıl bizlere yüce kitabımız Kuran-ı Kerim’in nâzil oluşunu yaşatırken Kurban Bayramımız, üç ilahi dinin kendisinde buluştuğu Hz. İbrahim’den Hz. Muhammed’e uzanan yüce tarihe can verir. Dün Arafat’ta dünyalıklardan soyunmuş, adeta ak kefenlere bürünmüş, milyonlarca Müslüman, Rabbimizin divânına durdu; ellerini açtı ve bütün insanlık için rahmet diledi. Bugün bizler, kurban ibadetinin manevî ikliminde bir gönül yüceliği yakalayıp Rabbimize yakınlık arayışında olacağız. Zira kurban; Allah’a, yüce ve ilahî olan her şeye yakın olma arayışıdır. Kurbanda Hz. İbrahim ve Hz. İsmail’in baba-oğul sevgisi ile hakka bağlılık duygularının harman olduğu engin bir dünya vardır. Nitekim Cenab-ı Hak, hutbemizin başında okuduğum ayet-i kerimede meâlen şöyle buyurur: “Allah’a kurbanlarınızın ne etleri ulaşır, ne de kanları. Ona ulaşan takvanızdır...” (Hac, 22/37)

  Şerefli Müslümanlar, Sevgili Kardeşlerim!

  Bir hadis-i şerifinde Sevgili Peygamberimiz şöyle buyurmuştur: “Ben kurban gününü bayram yapmakla emrolundum. Allah onu bu ümmet için bayram kılmıştır. Kurban kesiniz. Zira o babanız İbrahim’in sünnetidir.” (Tirmizi) Bugün övünç ve sevinç günümüzdür. Bizden güler yüz, tatlı söz, iyi komşuluk, iyi evlatlık, iyi ebeveynlik bekleyenleri sevindirmeliyiz. Birbirimize sevgimizi ikrar ve ilan etmeliyiz; sözle mümkün olamazsa, hâl ve hareketlerimizle ifade etmeliyiz. Bayramı bayram yapan güler yüzdür, hayır duadır, gönül yapmaktır, bizi insan yapan temel özelliklerin yeniden hatırlanmasıdır. Öyleyse birbirimizi ziyaret ederek evlerden evlere barış, huzur, sevinç, müjde ve kardeşlik duygularımızı taşıyalım. Gönüllerimizin en ağır yükü olan küslüklere son verelim hatta dargınların ayağına gidelim, özür bekleyenlerden özür dileyelim; komşuluk, akrabalık, dostluk ve en güzeli Allah rızası uğruna, gerekirse yüzümüzü toza bulayalım. Dünyanın en güzel ve en büyük bayramını küçücük nefsanî duyguların altında ezmeyelim. Bu güzel sabahtan başlamak üzere selamı aramızda yaygınlaştıralım; muhatabımızı tanımasak bile selâmda önce davranalım. Selâmın sıcaklığından ve bereketinden kendimizi esirgemeyelim. Bugün geçmişlerimiz için, şehitlerimiz için hayır duada bulanalım; onlar için Cenab-ı Hak’tan mağfiret ve rahmet dileyelim; unutmayalım ki ölülerimizin de üzerimizde hakları vardır.


  Aziz Müslümanlar!

  Bu güzel bayram sabahında, mümin ve şen gönüllerin ucunu biraz olsun kanatması gereken mühim bir gerçeği hatırlamadan olmaz. Ne yazık ki, Müslüman toplumlar arasında bayram sevincini hissedemeyecek kadar yaralı, yorgun, yoksul, endişeli bir hâletle acı çeken topluluklar vardır. Kendi dinî bayramlarını dahi sevinç ve mutlulukla kutlamaya hasret kalan; gözyaşı şiddet, savaş, ekonomik sıkıntı ve yoksulluğun gölgesinde bayram yapmaktan kurtulamayan din kardeşlerimiz vardır. Bu sabah, onların acısını yüreğimizin ucunda hissedelim. Darda ve sıkıntıdaki bütün müminler, eza ve sıkıntıdaki tüm insanlar için bütün samimiyetimizle Rabbimize yönelip dua edelim.

  Kardeşlerim!

  Cami çıkışında birbirimizin bayramını tebrik etmeyi ihmal etmeyelim; bayramımız mescitlerden başlasın, evlere taşınsın, bütün yeryüzüne yayılsın. Evlerimizin canlı bayramları olan çocuklarımızı, yılda bir defa gerçekleşen Kurban ibadetinin coşkusuyla tanıştıralım ve bayramın coşkusunu eşlerimize ulaştıralım. Özellikle varlık sebebimiz olan anne ve babalarımızı unutmayalım ve hayır dualarını almaya çalışalım. Bayramımız kutlu olsun. Cenab-ı Hak cümlemizi her iki dünyada aziz ve bahtiyar eylesin.
  *Ankara* Müftü Yardımcısı*Ali GÜLDEN'in Hutbesi


  لَنْ يَنَالَ اللّٰهَ لُحُومُهَا وَلَا دِمَٓاؤُ۬هَا وَلٰكِنْ يَنَالُهُ التَّقْوٰى مِنْكُمْۜ كَذٰلِكَ سَخَّرَهَا لَكُمْ لِتُكَبِّرُوا اللّٰهَ عَلٰى مَا هَدٰيكُمْۜ وَبَشِّرِ الْمُحْسِن۪ينَ ﴿37﴾

  قَالَ رَسُولُ للَّهِ صَلَّي اللَّهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ:
  مَا عَمِلَ آدَمِىٌّ عَمَلاً يَوْمَ النَّحْرِ أحَبَّ إلى اللّهِ تَعالى مِنْ*
  *إهْرَاقِهِ الدِّمَاءَ
  ***** Kurban Bayramı
  ***** Aziz Cemaat!
  ***** Hz. Aişe validemiz, “Allah'a yakınlık sağlamaya vesile olan şey” anlamına gelen kurban hakkında[1] Rasulullah’ın dilinden şu müjdeyi vermişti bizlere: “Hiç bir kul, kurban günü, Allah indinde kurban kesmekten daha sevimli bir iş yapamaz. Zîra, Allah için kesilen hayvan, kıyamet günü boynuzlarıyla, tüyleriyle, tırnaklarıyla gelecektir. Hayvanın kanı yere düşmezden önce onu kesen kimse, Allah indinde yüce bir mevkiye ulaşır.*Öyle ise onu, gönül hoşluğu ile kesin.”[2]
  *** Muhterem Müslümanlar!
  ****** Allah’tan uzaklaştıran şeylerin alabildiğine çeşitlendiği ve çoğaldığı günümüzde,*bu çağrı bizleri, kaybettiği yitiğini en muhtaç halde iken bulan kimsenin yaşadığı sevinç gibi, bir sevinç ve huzur ikliminde, Rabbimize yaklaşmaya davet etmektedir. **
  ****** Zira, yüz yüze geldiğimiz bir çok problemin; savaş ve sen- ben mücadelelerinin temelinde, insanoğlunun Rabbinden uzaklaşması yatmaktadır.
  ****** Yine bizler inanıyoruz ki, bu sıkıntıların üstesinden ancak Yüce Yaratıcıya yönelerek ve onun emirlerine kulak vererek kurtulabiliriz.
  ***** Aziz Cemaat!
  ***** Bayramlar; özünde barındırdığı karşılıklı ziyaret, ikram, hediyeleşme, ihtiyaç giderme, yetimlerin başını okşama, kimsesizlerin kimsesi olma ve dargınları barıştırma gibi özellikleri ile; toplumsal barış, kardeşlik ve huzuru tesis etmektedir.
  **** Bayramlar, tarih, inanç ve ibadeti;*sevinç, kardeşlik ve huzur ikliminde buluşturan ve bu iklimi geleceğe taşıyan en önemli zaman dilimleridir.*
  *** Bayramlar bilhassa idrak ettiğimiz bu bayram, Allah yolunda malımızı ve gerektiğinde de canımızı her an feda edebileceğimizin simgesi olan kurbanı ile,*Rabbimize yaklaşma günleridir.
  **** Bu gün bizler; bu yakınlığı artırmak, birlik-beraberlik ve kardeşliğimizi sergilemek üzere, omuz omuza, diz dize gelerek, büyük küçük demeden camilerimizi tıklım tıklım doldurduk. Ne mutlu bizlere!
  ******
  ***** Değerli Kardeşlerim!
  ***** Dünyanın dört bir köşesinde Bayram namazını eda etmek üzere camileri dolduran müminler, gök kubbeyi namaz ve dualarıyla aydınlatmakta ve hac ibadetini ifa etmek üzere kutsal beldelerde bulunan milyonların dualarına ortak olmaktadırlar. Böylesine nurlu bir sabahta, keseceğimiz kurbanlar; “Allah’a kurbanlarınızın ne etleri ulaşır, nede kanları. Ona ulaşan ancak sizin takvanızdır...”[3] âyetinin sırrı gereği Rabbimize ulaşacaktır inşallah.
  ***** *Zira kurban; Hz. İbrahim’in sadakatini, Hz. İsmail’in teslimiyetini göstermektir
  ******* Kurban; Hz. Peygamberin hiç terk etmediği sünnetini yaşatmak ve yerine getirmektir.
  ****** Kurban; keseceği hayvan başta olmak üzere,*hiç kimse ve hiçbir şeye eziyet etmemektir.
  ****** Kurban; yaptığı işin bir ibadet olduğu bilincini kaybetmeden çevreyi kirletmemektir.
  ****** Muhterem Kardeşlerim!
  ******* Bayramlar; sevinç ve kardeşlik günleridir. Bu sebeple bayram bizlerden; *her şeyden önce, güler yüz, tatlı söz, iyi eş, iyi komşu, iyi evlat, iyi ebeveyn, iyi akraba kısaca iyi bir Müslümanlık beklemektedir.
  **** **Bu hususlarda sergileyeceğimiz en ufak bir zafiyet, geçmiş bayram özlemlerimizi artıracak ve bizleri onlarla tatmine sevk edecektir. Dahası, gelecek nesillere de kötü bir miras bırakmamıza sebep olacaktır.
  ****** *O halde aziz kardeşlerim; birbirimize karşı sevgimizi sözlü ifade etmenin yanında, hâl ve hareketlerimizle de sergileyelim. Tanıdığımız tanımadığımız herkese selam verelim. Küçükleri, vereceğimiz hediyelerle sevindirelim. Büyüklerimizi ziyaret edip, hal ve hatırlarını soralım. Kimsesizlerin başını okşayarak, ihtiyaçlarını giderelim.
  ****** Malül ve gaziler başta olmak üzere; hasta, kimsesiz ve özürlüleri ziyaret ederek, bayramın kardeşlik, huzur ve sevinç iklimini beraberce yaşayıp, yaşatalım.*
  ***** Yine Aziz vatanımız için canlarını feda eden, şehitlerimiz başta olmak üzere; geçmişlerimizi hatırlayarak onları da dualarımızda unutmayalım.
  ******** Aziz Kardeşlerim!
  ******** Huzurumuza kast eden terör, yakın ve uzağımızda devam eden savaş, sürgün, açlık ve sıkıntıların bitmesi için dualar edelim.
  ********* Her zaman olduğu gibi bilhassa Bayram vesilesiyle girmediğimiz kalp, merhem olmadığımız yara kalmasın.
  ********* Bu vesileyle, hepinizin bayramını tebrik eder, her günümüzün bayram ortamında geçmesini yüce Rabbimizden niyaz ederim.

  [1] (İlmihal*2, TDV, s.1)
  [2] [Tirmizî, Edâhî 1, (1493); İbnu Mâce, Edâhî 3, (3126).]
  [3] (Hac,37) 4. 27.Mayıs.2013, 17:23
  2
  Devamlı Üye  Kurban Bayramı hakkında Hutbeler

  DİYANET İŞLERİ BAŞKANI MEHMET GÖRMEZ'iN KURBAN BAYRAMI HUTBESİ

  لَن يَنَالَ اللَّهَ لُحُومُهَا وَلَا دِمَاؤُهَا وَلَكِن يَنَالُهُ التَّقْوَى مِنكُمْ Hac, 22/37.

  KURBAN BAYRAMI

  Aziz Kardeşlerim, Şerefli Müminler!

  Çehreleri İslam’ın nuruyla aydınlanmış güzel insanlar! Allah’ın evine hoş geldiniz. Her yıl Müslümanlık bilincimizi yenileyen, millet olma irademizi diri tutan; birlik, beraberlik ve kardeşlik duygularımızı pekiştiren, rahmet ve bereket dolu bugünlere bizleri kavuşturan Yüce Rabbimize sonsuz hamd ve şükürler olsun. Rabbimizin dost edindiği İbrahim aleyhisselâma, Allah için kurban olmaya razı olan İsmail aleyhisselâma ve her iki peygamberin sadakat ve teslimiyetini evrensel bir bayrama dönüştüren Muhammed aleyhisselâma sonsuz salât ve selâm olsun.

  Değerli Kardeşlerim!

  Biz Müslümanlar için bu bayramlar; imanı, ibadeti ve tarihi bir sevinç atmosferinde buluşturan ve bu sevinci sonsuzluğa taşıyan önemli zaman dilimleridir. Ramazan Bayramımız her yıl bizlere yüce kitabımız Kuran-ı Kerim’in nâzil oluşunu yaşatırken Kurban Bayramımız, üç ilahi dinin kendisinde buluştuğu Hz. İbrahim’den Hz. Muhammed’e uzanan yüce tarihe can verir. Dün Arafat’ta dünyalıklardan soyunmuş, adeta ak kefenlere bürünmüş, milyonlarca Müslüman, Rabbimizin divânına durdu; ellerini açtı ve bütün insanlık için rahmet diledi. Bugün bizler, kurban ibadetinin manevî ikliminde bir gönül yüceliği yakalayıp Rabbimize yakınlık arayışında olacağız. Zira kurban; Allah’a, yüce ve ilahî olan her şeye yakın olma arayışıdır. Kurbanda Hz. İbrahim ve Hz. İsmail’in baba-oğul sevgisi ile hakka bağlılık duygularının harman olduğu engin bir dünya vardır. Nitekim Cenab-ı Hak, hutbemizin başında okuduğum ayet-i kerimede meâlen şöyle buyurur: “Allah’a kurbanlarınızın ne etleri ulaşır, ne de kanları. Ona ulaşan takvanızdır...” (Hac, 22/37)

  Şerefli Müslümanlar, Sevgili Kardeşlerim!

  Bir hadis-i şerifinde Sevgili Peygamberimiz şöyle buyurmuştur: “Ben kurban gününü bayram yapmakla emrolundum. Allah onu bu ümmet için bayram kılmıştır. Kurban kesiniz. Zira o babanız İbrahim’in sünnetidir.” (Tirmizi) Bugün övünç ve sevinç günümüzdür. Bizden güler yüz, tatlı söz, iyi komşuluk, iyi evlatlık, iyi ebeveynlik bekleyenleri sevindirmeliyiz. Birbirimize sevgimizi ikrar ve ilan etmeliyiz; sözle mümkün olamazsa, hâl ve hareketlerimizle ifade etmeliyiz. Bayramı bayram yapan güler yüzdür, hayır duadır, gönül yapmaktır, bizi insan yapan temel özelliklerin yeniden hatırlanmasıdır. Öyleyse birbirimizi ziyaret ederek evlerden evlere barış, huzur, sevinç, müjde ve kardeşlik duygularımızı taşıyalım. Gönüllerimizin en ağır yükü olan küslüklere son verelim hatta dargınların ayağına gidelim, özür bekleyenlerden özür dileyelim; komşuluk, akrabalık, dostluk ve en güzeli Allah rızası uğruna, gerekirse yüzümüzü toza bulayalım. Dünyanın en güzel ve en büyük bayramını küçücük nefsanî duyguların altında ezmeyelim. Bu güzel sabahtan başlamak üzere selamı aramızda yaygınlaştıralım; muhatabımızı tanımasak bile selâmda önce davranalım. Selâmın sıcaklığından ve bereketinden kendimizi esirgemeyelim. Bugün geçmişlerimiz için, şehitlerimiz için hayır duada bulanalım; onlar için Cenab-ı Hak’tan mağfiret ve rahmet dileyelim; unutmayalım ki ölülerimizin de üzerimizde hakları vardır.


  Aziz Müslümanlar!

  Bu güzel bayram sabahında, mümin ve şen gönüllerin ucunu biraz olsun kanatması gereken mühim bir gerçeği hatırlamadan olmaz. Ne yazık ki, Müslüman toplumlar arasında bayram sevincini hissedemeyecek kadar yaralı, yorgun, yoksul, endişeli bir hâletle acı çeken topluluklar vardır. Kendi dinî bayramlarını dahi sevinç ve mutlulukla kutlamaya hasret kalan; gözyaşı şiddet, savaş, ekonomik sıkıntı ve yoksulluğun gölgesinde bayram yapmaktan kurtulamayan din kardeşlerimiz vardır. Bu sabah, onların acısını yüreğimizin ucunda hissedelim. Darda ve sıkıntıdaki bütün müminler, eza ve sıkıntıdaki tüm insanlar için bütün samimiyetimizle Rabbimize yönelip dua edelim.

  Kardeşlerim!

  Cami çıkışında birbirimizin bayramını tebrik etmeyi ihmal etmeyelim; bayramımız mescitlerden başlasın, evlere taşınsın, bütün yeryüzüne yayılsın. Evlerimizin canlı bayramları olan çocuklarımızı, yılda bir defa gerçekleşen Kurban ibadetinin coşkusuyla tanıştıralım ve bayramın coşkusunu eşlerimize ulaştıralım. Özellikle varlık sebebimiz olan anne ve babalarımızı unutmayalım ve hayır dualarını almaya çalışalım. Bayramımız kutlu olsun. Cenab-ı Hak cümlemizi her iki dünyada aziz ve bahtiyar eylesin.
  *Ankara* Müftü Yardımcısı*Ali GÜLDEN'in Hutbesi


  لَنْ يَنَالَ اللّٰهَ لُحُومُهَا وَلَا دِمَٓاؤُ۬هَا وَلٰكِنْ يَنَالُهُ التَّقْوٰى مِنْكُمْۜ كَذٰلِكَ سَخَّرَهَا لَكُمْ لِتُكَبِّرُوا اللّٰهَ عَلٰى مَا هَدٰيكُمْۜ وَبَشِّرِ الْمُحْسِن۪ينَ ﴿37﴾

  قَالَ رَسُولُ للَّهِ صَلَّي اللَّهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ:
  مَا عَمِلَ آدَمِىٌّ عَمَلاً يَوْمَ النَّحْرِ أحَبَّ إلى اللّهِ تَعالى مِنْ*
  *إهْرَاقِهِ الدِّمَاءَ
  ***** Kurban Bayramı
  ***** Aziz Cemaat!
  ***** Hz. Aişe validemiz, “Allah'a yakınlık sağlamaya vesile olan şey” anlamına gelen kurban hakkında[1] Rasulullah’ın dilinden şu müjdeyi vermişti bizlere: “Hiç bir kul, kurban günü, Allah indinde kurban kesmekten daha sevimli bir iş yapamaz. Zîra, Allah için kesilen hayvan, kıyamet günü boynuzlarıyla, tüyleriyle, tırnaklarıyla gelecektir. Hayvanın kanı yere düşmezden önce onu kesen kimse, Allah indinde yüce bir mevkiye ulaşır.*Öyle ise onu, gönül hoşluğu ile kesin.”[2]
  *** Muhterem Müslümanlar!
  ****** Allah’tan uzaklaştıran şeylerin alabildiğine çeşitlendiği ve çoğaldığı günümüzde,*bu çağrı bizleri, kaybettiği yitiğini en muhtaç halde iken bulan kimsenin yaşadığı sevinç gibi, bir sevinç ve huzur ikliminde, Rabbimize yaklaşmaya davet etmektedir. **
  ****** Zira, yüz yüze geldiğimiz bir çok problemin; savaş ve sen- ben mücadelelerinin temelinde, insanoğlunun Rabbinden uzaklaşması yatmaktadır.
  ****** Yine bizler inanıyoruz ki, bu sıkıntıların üstesinden ancak Yüce Yaratıcıya yönelerek ve onun emirlerine kulak vererek kurtulabiliriz.
  ***** Aziz Cemaat!
  ***** Bayramlar; özünde barındırdığı karşılıklı ziyaret, ikram, hediyeleşme, ihtiyaç giderme, yetimlerin başını okşama, kimsesizlerin kimsesi olma ve dargınları barıştırma gibi özellikleri ile; toplumsal barış, kardeşlik ve huzuru tesis etmektedir.
  **** Bayramlar, tarih, inanç ve ibadeti;*sevinç, kardeşlik ve huzur ikliminde buluşturan ve bu iklimi geleceğe taşıyan en önemli zaman dilimleridir.*
  *** Bayramlar bilhassa idrak ettiğimiz bu bayram, Allah yolunda malımızı ve gerektiğinde de canımızı her an feda edebileceğimizin simgesi olan kurbanı ile,*Rabbimize yaklaşma günleridir.
  **** Bu gün bizler; bu yakınlığı artırmak, birlik-beraberlik ve kardeşliğimizi sergilemek üzere, omuz omuza, diz dize gelerek, büyük küçük demeden camilerimizi tıklım tıklım doldurduk. Ne mutlu bizlere!
  ******
  ***** Değerli Kardeşlerim!
  ***** Dünyanın dört bir köşesinde Bayram namazını eda etmek üzere camileri dolduran müminler, gök kubbeyi namaz ve dualarıyla aydınlatmakta ve hac ibadetini ifa etmek üzere kutsal beldelerde bulunan milyonların dualarına ortak olmaktadırlar. Böylesine nurlu bir sabahta, keseceğimiz kurbanlar; “Allah’a kurbanlarınızın ne etleri ulaşır, nede kanları. Ona ulaşan ancak sizin takvanızdır...”[3] âyetinin sırrı gereği Rabbimize ulaşacaktır inşallah.
  ***** *Zira kurban; Hz. İbrahim’in sadakatini, Hz. İsmail’in teslimiyetini göstermektir
  ******* Kurban; Hz. Peygamberin hiç terk etmediği sünnetini yaşatmak ve yerine getirmektir.
  ****** Kurban; keseceği hayvan başta olmak üzere,*hiç kimse ve hiçbir şeye eziyet etmemektir.
  ****** Kurban; yaptığı işin bir ibadet olduğu bilincini kaybetmeden çevreyi kirletmemektir.
  ****** Muhterem Kardeşlerim!
  ******* Bayramlar; sevinç ve kardeşlik günleridir. Bu sebeple bayram bizlerden; *her şeyden önce, güler yüz, tatlı söz, iyi eş, iyi komşu, iyi evlat, iyi ebeveyn, iyi akraba kısaca iyi bir Müslümanlık beklemektedir.
  **** **Bu hususlarda sergileyeceğimiz en ufak bir zafiyet, geçmiş bayram özlemlerimizi artıracak ve bizleri onlarla tatmine sevk edecektir. Dahası, gelecek nesillere de kötü bir miras bırakmamıza sebep olacaktır.
  ****** *O halde aziz kardeşlerim; birbirimize karşı sevgimizi sözlü ifade etmenin yanında, hâl ve hareketlerimizle de sergileyelim. Tanıdığımız tanımadığımız herkese selam verelim. Küçükleri, vereceğimiz hediyelerle sevindirelim. Büyüklerimizi ziyaret edip, hal ve hatırlarını soralım. Kimsesizlerin başını okşayarak, ihtiyaçlarını giderelim.
  ****** Malül ve gaziler başta olmak üzere; hasta, kimsesiz ve özürlüleri ziyaret ederek, bayramın kardeşlik, huzur ve sevinç iklimini beraberce yaşayıp, yaşatalım.*
  ***** Yine Aziz vatanımız için canlarını feda eden, şehitlerimiz başta olmak üzere; geçmişlerimizi hatırlayarak onları da dualarımızda unutmayalım.
  ******** Aziz Kardeşlerim!
  ******** Huzurumuza kast eden terör, yakın ve uzağımızda devam eden savaş, sürgün, açlık ve sıkıntıların bitmesi için dualar edelim.
  ********* Her zaman olduğu gibi bilhassa Bayram vesilesiyle girmediğimiz kalp, merhem olmadığımız yara kalmasın.
  ********* Bu vesileyle, hepinizin bayramını tebrik eder, her günümüzün bayram ortamında geçmesini yüce Rabbimizden niyaz ederim.

  [1] (İlmihal*2, TDV, s.1)
  [2] [Tirmizî, Edâhî 1, (1493); İbnu Mâce, Edâhî 3, (3126).]
  [3] (Hac,37)

+ Yorum Gönder