+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Köpek ve Domuza Dokunmak Kulliyen Haram Mı? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Köpek ve Domuza Dokunmak Kulliyen Haram Mı?

  Sual: Esselamün Aleyküm.
  Hocam öğrenmek istediğim şey şu; bize çocukluğumuzdan beri hep şu tembihler edildi, "Aman köpeğe dokunma haramdır, aman domuza dokunma haramdır" diye. Açıkçası bana pek mantıuklı gelmiyor, bütün hayvanlar Yüce Allah (c.c.)'ın mhalukatı değil mi? neden bu hayvanlara dokunamayalım? Ben Şafii mezhebindenim. Bana bunu kesanetini cevaplarsanız çok sevinirim... Allah RAzı Olsun. S.A. ? 2. Hoca
  erimeye devam...

  --->: Köpek ve Domuza Dokunmak Kulliyen Haram Mı?


  Reklam  Cevap:
  Esselamün Aleyküm.
  Hocam öğrenmek istediğim şey şu; bize çocukluğumuzdan beri hep şu tembihler edildi, "Aman köpeğe dokunma haramdır, aman domuza dokunma haramdır" diye. Açıkçası bana pek mantıuklı gelmiyor, bütün hayvanlar Yüce Allah (c.c.)'ın mhalukatı değil mi? neden bu hayvanlara dokunamayalım? Ben Şafii mezhebindenim. Bana bunu kesanetini cevaplarsanız çok sevinirim... Allah RAzı Olsun. S.A.
  ve aleykumusselam ve rahmetullah.
  Her insanın düşüncesine göre kural olsa, milyarlarca din ortaya çıkar.
  Bir şeyin helal veya haram olması, Allah'ın emrine tabidir. Allah bir şeye "helal" derse helal, "haram" derse haram olur. Yani din bir imtihandır, insanlara yapılan bir tekliftir.

  Domuzun haram olduğuna delil:

  Kur'ân'ı Kerîm'de beş âyette domuzdan söz edilir. Âyetlerden ikisi şöyledir:
  "Allah sizlere yalnız leşi, kanı, domuz etini, bir de Allah'tan başkası adına kesilenleri haram kıldı" (el-Bakara, 2/173; Nahl, 16/115)

  "Leş, kan, domuz eti, Allah'tan başkasının adı anılarak kesilen... hayvanlar sizin için haram kılınmıştır" (el-Mâide, 5/3)


  Köpeğin haram olduğuna delil:

  "Köpeğin ağzını soktuğu sizden birinin kabının temizliği, ilki toprakla olan yedi defa yıkamaktır. (Ahmed, Buhari, Müslim)
  __________________________

  Sonuçta Kitap ve sünnette domuz ve köpek haram kılınmıştır, bize düşen bu emirlere itaattir.

 3. esin-ti
  ♥• ραyLαşмακ güzéLdiя •♥
  soruyu soran kardeş , dokunmaktan bahsetmiş?yani dokunmanın sakıncası var mıdır diye sormuş.

+ Yorum Gönder
domuza dokunmak haram mıdır