+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Müftülükte görev yapan bayan vaizeler Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Müftülükte görev yapan bayan vaizeler


 2. imamhatipli42
  Ölüm var Ölüm

  --->: Müftülükte görev yapan bayan vaizeler


  Reklam  Cevap: Bulundukları bölgede hanım kardeşlerimize vaaz etmektir.

 3. esin-ti
  ♥• ραyLαşмακ güzéLdiя •♥
  İnsanlara rehberlik eden, onlara dinde bilmediklerini öğreten vaizlerin, dikkat edecekleri önemli hususlardan bazıları şunlardır:

  1. Vaiz, dinde söz sahibi olabilecek derecede ilim sahibi olmalıdır. Kur'an-ı kerimi ve hadis-i şerifleri, en doğru şekilde tefsir eden, açıklayan hakiki İslam alimlerinin kitaplarından okuyup vaz etmelidir. Kur'an-ı kerimi ve hadis-i şerifleri kendi görüşüne göre açıklamaya kalkışmamalıdır. Peygamber efendimiz buyurdu ki: “Kur'an-ı kerimi kendi görüşüne uyarak tefsir eden, açıklayan kafir olur, dinden çıkar.”

  2. Vaiz, her sözünde ve her işinde dinimizin emir ve yasaklarına uymalıdır. İslam ahlakıyla ahlaklanarak hal ve hareketleri, güzel davranışları ile insanlara örnek olmalıdır. Çünkü (lisan-ı hal, lisan-ı kal'den daha üstündür) sözü Ünlüdur. Yani hal, davranış, sözden daha tesirlidir.

  3. Vaiz, konuştuğu sözlerle Allahü tealanın rızasını kazanmayı ve insanların dünya ve ahiret saadetine kavuşmalarına vesile olmayı niyet etmeli, düşünmelidir. Şan, şöhret, mal ve mevki kazanmak gibi dünyalık peşinde olmamalıdır. Hadis-i şerifte buyuruldu ki: “Biliniz ki, din adamlarının kötüsü, kötülerin en kötüsüdür. Din adamların iyisi de, iyilerin en iyisidir.” Ders vermek, vaz etmek ve dini yazı, kitap, mecmua çıkarmak, ancak, Allah rızası için olduğu vakit ve mevki, mal ve şöhret kazanmak için olmadığı zaman faydalı olur. Böyle halis, temiz düşünmenin alameti de dünyaya düşkün olmamaktır.

+ Yorum Gönder