+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Mum çiçeği nasıl yetiştirilir Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Mum çiçeği nasıl yetiştirilir

  Sual: Arkadaşlar bir kişi Mum çiçeği nasıl yetiştirilir mum çiçeği yetiştiriciliği hakkında bilgiler verir misiniz ? ? 2. İsrâ
  İsrâ

  --->: Mum çiçeği nasıl yetiştirilir


  Reklam  Cevap: Ev ortamında hiçbir sorun çıkarmaması ve yapraklarının çok dayanıklı olup yıllarca dökülmemesi ile mum çiçeği ideal bir ev süs bitkisidir. Salonda veya balkonda çok kolay yetiştirebilirsiniz. Kışları don tehlikesi olmayan güney illerimizde bahçede yetiştirilebilir; duvar sarmaşığı gibi kullanılabilir.

  Mum çiçeği susuzluğa çok dayanıklıdır. Bazen susuz bırakırsanız yaprakları kurumak derecesine yakın pörsüyerek bozulur. Sonra sularsınız bir iki haftada o yapraklar şaşırtıcı bir şekilde sağlığına kavuşur. Çok ilginç bir bitkidir. Her bir yaprağı birkaç yıl sağlıklı bir şekilde parlak ve canlı olarak yaşayabilir. Aşırı soğuklardan korumalısınız. Balkonda yetiştiriyorsanız kışın eve almalısınız. Aslında evde de gayet sorunsuz yetişebilir. Yeter ki bir parça güneş alacağı bir yerde olsun.

  Yapraklarının etli ve kalın olması mum çiçeğinin başka bir güzelliğidir. Genelde yaprakları için yetiştirilir. Çiçekleri ise sanki balmumundan yapılmışçasına çok güzel, ilginç bir güzelliğe sahiptir. Çok da güzel kokar. Çiçek açtığı zaman kokusu bütün evi sarar. Ancak bazı kişiler kokusunu biraz ağır bulabilir.


  Minik fotoğrafta mum çiçeğinin çiçeklerini görüyorsunuz. Büyüklükleri yaklaşık olarak bu mini resimdeki kadardır. Çiçekleri salkımlar halinde, aşağı doğru bulunur.

  Kimileri bu bitkinin ancak yaşlanınca, birkaç yıllık olunca çiçek açtığını söylüyor. Bu bilgi yanlış. Ben bir akrabamıza küçük bir dal vermiştim. Ertesi yıla kadar iki metre oldu çiçek bile açtı. Yerini çok sevmiş. Devamlı ev içinde bulunuyor. Dayımla yengem 10 yıl kadar önce benden bir dal alıp Hollanda’daki evlerine götürdüler. Her yıl çiçek açıp evi mis gibi kokutuyormuş.
  Mum çiçeğinin çiçek açtığını bilmeyenler çiçek açtığı zaman gözlerine inanamaz. Güzelliği ve muhteşem kokusu karşısında şaşırır kalır.  Mum Çiçeği Bakımı

  Benim tecrübelerime göre her toprakta yetişiyor. Gübreleme zahmetine gerek yok. Kışın çok az sulayın. Toprağının üst yüzeyini sık sık eşeleyin havalandırın.
  Çiçeğinizin büyümesi sürecinde dikkat edin: Bazen normal bir şekilde yaprak yaprak büyür. Bazen ip gibi yapraksız, incecik, bordo renginde bir veya birkaç uzantı çıkarır. Bir metre kadar veya daha fazla uzar. Bu ipe benzer dallar tamamen yapraklanacaktır. Çok dikkat etmelisiniz. Yerini değiştirmeyin, bu zarif ipçiklere hiç el sürmeyin. Zamanla yapraklarla kaplanır. Yapraklar önce çok küçük ve dayanıksızdır. Kızılımsı kahverengi veya bal rengi olur. Büyüdükçe yeşilleşir.


  Çoğaltılması:


  Eski dallarından alıp doğrudan toprağa dikmekle kolayca çoğaltılabilir. Bunu her mevsimde yapabilirsiniz ama en uygun zaman ilkbahardır.
  Bazen ev içinde toprağı küf gibi bir mantar hastalığına tutulur. Bu ise mum çiçeği için çok tehlikelidir. Bitkiyi kökten çürütür. Bu şekilde çürüyen mum çiçeklerim olmuştu. Üst dallarını kesip temiz toprağa dikerek yeniden yaşatabildim. Eğer toprakta benzeri sorunlar olmuşsa dışarı çıkarın toprağını eşeleyin havalandırın. Mümkünse toprağı ve saksıyı tamamen değiştirin. İyice düzelene kadar eve almayın. Mevsim kış ise bunun için ilkbahara kadar bekleyin. Bu sürede kök çürümüş mü dikkat edin. Çürümüşse üstteki sağlam dallarını kesin temiz bir toprak bulana kadar suda bekletin.
  Kökten çürüme hastalığı sardunyalarda da görülüyor. Kurtarılması tamamen aynı şekildedir. Sadece sebepleri değişik olabilir.

 3. Desert Rose
  Silent and lonely rains
  MUM ÇİÇEĞİ (Hoya)

  Mum çiçeği büyükannelerimiz zamanından beri evlerimizin baş tacı çiçeklerindendi. Ancak şimdilerde pek yetiştirilmiyor. Adeta unutulmaya yüz tuttu. Halbuki dayanıklı koyu yeşil yaprakları,mumdan yapılmış hissini veren nefis kokulu zarif çiçekleriyle gayet dekoratif ve kolay yetişen bir bitkidir. Sarmaşık cinsinden olduğu için çubuklarla desteklemek gerekir. Askılı bir saksıya ekilirse buna gerek kalmaz. Mum çiçeği birkaç kurala uyulursa ilkbahardan yaz sonuna kadar açabilir. Bitki tomurcuktayken yerini değiştirmeyin,solmuş çiçekleri koparmayın ve kaçınılmaz hale gelmeden saksı değiştirmeyin.
  ÖZELLİKLERİ:
  ISI: Oda sıcaklığı idealdir.Kışın 12 -15 dereceye dayanabilir.hatta biraz serinlikten hoşlanır.
  IŞIK: Işığı sever .Pencereye yakın yerleştirin.Biraz güneş faydalıdır.
  SULAMA: Çiçek zamanı düzenli sulayın.Kışın iyice azaltın.
  NEM: Yapraklarına düzenli olarak su püskürtün.Yalnız çiçek zamanı ara verin.
  Kökleri topraktan dışarı çıkmaya başlarsa ancak o zaman saksı değiştirin.Bunu ilkbaharda yapın.
  İlkbaharda olgun dallarından çelik alın,dikin. Kolayca köklenecektir.

  ..................................................

  mum çiçeği'nden kokular


  tomurcuk mu verdi mum çiçeği?

  açtı mı tomurcukları?

  yavaş yavaş...

  heyecanla?


  şarkı söylüyorlar, biraz hüzünlü gibi,

  sanki bir şey saklıyorlar...

  yoksa öleceklerini

  açtıkları gibi kapanıp, yerlere düşeceklerini...

  saklamışlar mı benden?


  kokuları yanağıma dokundu; içime çektim, öptüm teker teker...

  teker teker açtılar, teker teker düştüler.

  çok mu acıdı o pembe çiçekleri?

  bir damla yaş vardı gözlerinde..

  hep mi böyle düşerler, hep mi giderler..

  gitmeyin! dedim...

  gittiler..

  beni bırakıp.

  Mum çiceğim  Benim ilk mum cicegim acti, annem vermisti. Belki tam bir yil önce iki üc yapragi vardi. Yeni bir yaprak vermek istediginde taze yapragina güzel olmayan böcekcikler basmisti ve yeni yapragin hayat suyunu cekmisti. Ama onlardan kurtulduk büyüdük büyüdük ve bir kücük avuc cicek actik. Suan salondan tarafa girdi mi insan limon cicegimizle beraber evin icinde tatli kokusunu duyor insan:)  mum hocadan alıntı..

 4. Misafir
  arkadaşımdan aldığım mum çiçeğini saksıya diktim 3 ay boyunca bi tepki vermedi evde yetiştirmek için sehpanın üzerine koydum haftada 2 kez suluyorum baktım yerini sevmedi bende balkona koydum 1 hafta önce baktıgımda göz yerinden 3 tane yaprak çıkarmış anladım ki temiz havayı suyu ve güneşi seven bir çiçek sabırsızlıkla çiçek açmasını bekliyorum inşallah çiçek açar.çocukluğumdaki günleri hatırlatır bana mum çiceği

 5. Hoca
  erimeye devam...
  mum çiçeiği bilgi ve bakımı için teşekkürler

  Mum-Cicegi.jpgmum çiçeği nasıl yetişir.jpg

 6. Misafir
  Slm arkadaslar ben fransada yasiyorum turkiyeden annemden getirdim 6 sene once mum cicegini ilk iki sene fazla biyumedi ama 4 5 senedir bir metreden fazla biyudu dallandi yapraklandi ama bir turlu cicek acmiyor niye acaba bilgi verirseniz sevinirim, ayrica cicegim cam onunde ve gunes goruyor simdiden tskler.

 7. Misafir
  selamlar..ben kışın merkezi sistem harıl harıl yanan bir evdeyaşıyorum.hoya.m var..acaba gündüz içeride gece dışarıda balkonumda mı tutmalıyım?bilemedim..sağlıklı gelişimi var fakat çiçek açmadı

 8. Misafir
  normal oda sıcaklığında yerini değiştirmeden yetiştirin 7 yılda bir açıyormuş

+ Yorum Gönder
mum çiçeği nasıl yetiştirilir,  mum çiçeği nasıl çoğaltılır,  mum çiçeği bakımı,  mum cicegi nasil yetisir,  mum çiçeği,  mum çiçeği nasıl yetişir,  mum çiçeği nasıl bakılır