+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Hasan el harakani kars ilinin neresinde nasıl gidilir? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Hasan el harakani kars ilinin neresinde nasıl gidilir?


 2. Muhasibi
  Editör

  Cevap: hasan el harakani kars ilinin neresinde nasıl gidilir?


  Reklam  Cevap: İnsanları Hakk’a davet eden silsile-i aliyyenin altıncısıdır. İsmi Ali bin Cafer, künyesi Ebul Hasan’dır. İran’ın Horosan bölgesindeki Bistam’ın bir kasabası olan Harakan’ da doğdu.1034 senesinde Harakan’da vefat etti.
  Büyük islam alimi Beyazid-i Bistami’nin ruhaniyetinden istifade eden Ebul Hasan-ı Harkani on iki sene Harkan’dan Bistam’a hocasının kabrini ziyaret için gitti. Her ziyaret yolculuğunda Kur’an-ı Kerim’i bir defa hatmederdi.Her defasında, ziyaret ile ilgili vazifelerini yaptıktan sonra;”Ya Rabbi! Hocam Beyazid’e ihsan ettiğin sana ait ilimlerden, büyüklüğünün hakkı için ,Ebul Hasan kuluna da ihsan eyle.”diye yalvarırdı. Geri dönerken, hiçbir zaman Beyazid’in türbesine arkasını dönmezdi.Tatsı ve sabah namazlarını türbede kılardı. On iki sene sonra Allahü Teala’nın lütfuyla Beyazid’in ruhaniyetinden istifade edip olgunlaştı.
  Allahü teala’yı tanıtan kalp ilimlerinde ve diğer ilimlerde talebe yetiştirmeye başladı. Pekçok talebesi vardı. Zamanın hükündarı Sultan Mahmud-ı Gaznevi onun sohbetinde bulundu.
  Ebul Hasan Harakani’nin Beşaretname ve Esrar-üs Süluk adında iki eseri vardır.


+ Yorum Gönder