+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Salavatı emreden Sure adı ve ayeti Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Salavatı emreden Sure adı ve ayeti

  Sual: " Yâ eyyuhellezîne âmenu salli aleyhi ve sellîmû teslîmâ. ..." şeklinde başlayan Ayet-i Kerime yüce Kur'an nın hangi suresindedir. Ezberlemek istiyorum bana yardımcı olursanız sevinirim.
  Allah Razı olsun.

  Şahabettin ? 2. Hoca
  erimeye devam...

  --->: Salavatı emreden Sure adı ve ayeti


  Reklam  Cevap: إِنَّ اللَّهَ وَمَلَائِكَتَهُ يُصَلُّونَ عَلَى النَّبِيِّ يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا صَلُّوا عَلَيْهِ وَسَلِّمُوا تَسْلِيمًا

  Allah ve melekleri, Peygamber'e çok salevât getirirler. Ey müminler! Siz de ona salevât getirin ve tam bir teslimiyetle selam verin. (Ahzap Süresi 56)

  Allah’ın salevatı, rahmet etmek ve kulunun şanını yüceltmektir. Meleklerin salevatı, Peygamber’in şanını yüceltmek, müminlere bağış dilemek anlamınadır. Müminlerin salatı ise, dua anlamına gelmektedir. Allah bütün müminlere, peygamberlerine salat ve selam getirmelerini emretmekte ve ona saygı göstermelerini istemektedir. “Allahümme salli ala Muhammedin” demek salat, “Esselamü aleyke eyyühe’n-nebiyyü” demek selamdır. Peygamberimizden rivayet edilen çok sayıda salevat-ı şerife vardır. Bunları okumak, mümkün olduğu kadar çok salat ve selam getirmek, Peygamber’in sevgisini celbeder, şefaatine sebep olur.

+ Yorum Gönder
salavat ayeti,  ya eyyühellezine amenu ile başlayan ayetler