+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden İmandan çıkaran söz ve davranışlar nelerdir? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  İmandan çıkaran söz ve davranışlar nelerdir?


 2. Ebu Ducane
  Üye

  Cevap: imandan çıkaran söz ve davranışlar nelerdir?


  Reklam  Cevap: imandan çıkaran söz ve davranışlar
  Dini hükümlerimizin iki boyutta ele alınması mümkündür: Birincisi, herkesçe bilinebilecek gayet açık hükümler: Allah’ın birliği, melekler, Kur’an ve benzeri konular herkesin bilebileceği ya da İslam’ın yaygın olduğu bir ortamda herkesin bilmesi doğal olan bilgilerdir. İkincisi ise, belli bir okumuşluğu ve tecrübeyi gerektiren bilgiler vardır: Derin fıkhî konular, Kur’an kıraatine ait derin ilimler, hadis bilgisi gibi konular da bu bölüme dahildir.
  Müslüman’ın birinci bölüme ait bilgileri bilmemesi mazere olamaz; o tür konulardaki sözleri fasıklığı, küfre düşmeyi doğurabilir. İkinci bölüme ait konularda ise kasıt aranır. Kasıt ve laubalilik olmadıkça inşaallah küfre düşülmez.
  Söz ve eylemlerimizde niyetlerimiz çok önemlidir. Mesela: Mushafın yere atılması ile yere düşürülmesi aynı şeyler değildir.
  Netice olarak Müslüman, Allah’a, Resulü’ne, kitabına ait şeyleri konuşurken gayet dikkatli olmalıdır. Dinimize ait şeyler şaka konusu yapılmamaldır. İki evlilik gibi konular ağızlarda sakız yapılacak şeyler görülmemelidir. Belki ilk sözümüz bizi dinden çıkarmaz ama ağız bir kere gevşedikten sonra ondan ne çıkacağı da belil olmaz. Tedbirli ve edepli olmalıyız.

  NUREDDİN YILDIZ

 3. Misafir
  Sağolasın güzel bilgiler sayende öğrendim

+ Yorum Gönder