+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden 9 Yaşındaki Oglumun Altına Kaka Yapması Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  9 Yaşındaki Oglumun Altına Kaka Yapması

  Sual: merhaba benim 9 yaşındaki oğlum 2 yaşından beri altına kaka yapıyor götürmedigim doktor kalmadı fiziksel hiçbir sorunumuz yok tüm tahlillerini yaptırdım o yönden çok şükür bisorun yok fakat neden üzerine kaka yapıyor çözemiyorum artık canımdan bezdim neolur bana bir çıkar yol gösterirseniz sevinirim ALLAH rızası için lütfen .. ? 2. Abdullatif
  seyyah

  --->: 9 Yaşındaki Oglumun Altına Kaka Yapması


  Reklam  Cevap: Bir psikoloğun sitesinden alıntı:
  Altına Kaka Yapma-Enkopresis
  Enkopresis, Enuresis'in (Altına çiş yapma) bir başka çeşididir. Enuresis'te, çocuk, tuvalet terbiyesini aldığı yaşlardan sonra altına çişini yapar. Enkopresis'te ise çocuk altına kakasını yapar. Normal gelişim seyrini ta­kip eden çocuklar 2-3 yaşlarından sonra, artık kakala­rını altlarına yapmazlar. Ancak Enkopresis'te. çocuk 4-6 hatta daha büyük yaşlarda bile altına kakasını ka­çırır. Burada çocuğun fiziksel bir sorunu olmadığı tes­pit edildikten sonra, psikolojik tedaviye başlanmalı­dır. Genellikle erkek çocuklarında rastlanan bir dav­ranış bozukluğudur.
  Nedenleri arasında şunları sayabiliriz
  • Hatalı tuvalet eğitimi
  • Anne-babanın, çocuğun yanında sık sık kavga et­
  meleri
  • Aile içi huzursuzluklarAnnenin aşın titiz olması
  • Annenin aşırı koruyucu davranışları

  Nacizane tavsiyem, bir psikolog veya psikiyatr ile görüşmeniz..

 3. Misafir
  8 yaşında oğlum var her gün altına kaka yapıyor ama hergün benim zorumla tuvalete gidiyor ne yapacağımı bilmiyorum yardımcı olursanız çok sevinirim

 4. Misafir
  10 yaşındaki kızım altına yapıyor beni dinlemiyor yapmalıyım

 5. Misafir
  7 yaşında oglum özellikle arkadaşlarıyla oyun oynarken altına kakasini kaçırıyor. Evde iken tuvalete yapiyor. Eve misafir gelsin yada biz misafirliğe gidelim kendi yaşıtı bir arkadaşıyla oynarken altına kaçırıyor. Ayda 4-5 kere oluyor. Nasıl çözeriz.

 6. Misafir
  ben 15 yaşındayım ve altıma kaka yapıyorum ve altımı bezliyorum okula giderken bile bezliyim nolur yardımcı olun bana

 7. Misafir
  11 yaşında ki oğlum her gün kakasını altına yapıyor ne olur cvp yazın ne yapmalıyım

 8. Şema
  el-âsa limen âsa
  Çocuklarda altına kaka yapma sorunu

  Enkoprezis nedir? (Kaka Kaçırma)


  Dört yaş üzeri çocuklarda dışkının giysilerine ya da uygunsuz herhangi bir yere kaçırılmasıdır. Dört yaşındaki çocukların %95’inin, 5 yaşında ise %99’unun dışkı kontrolünü kazandığı kabul edilmektedir. Enkoprezis 7 yaşında %1,5, 10-11 yaşlar arasında %0,8 olarak bildirilmektedir.

  Enkoprezis neden olur?

  Çeşitli nedenler enkoprezise yol açabilir. Öncelikle, yeterli tuvalet eğitimi verilmemesi ya da bu eğitime yeterli yanıt alınmaması nedeniyle barsak kontrolü hiç kazanılmamış olabilir. Öte yandan, genellikle ruhsal bir bozukluğa bağlı olarak, fizyolojik barsak kontrolü normal olmasına rağmen, uygun yerlere dışkılamayla ilgili kurallara karşı isteksizlik, direnç olabilir. Bu durum ebeveyn-çocuk arasındaki tuvalet eğitimi çatışmasından ya da ağrılı dışkılama nedeniyle dışkının tutulmasından kaynaklanabilir. Fizyolojik olarak dışkıyı tutamamanın sonucunda ise barsak içeriğinin birikmesine bağlı olarak kaçırma ve uygunsuz yerlere dışkılama görülebilir.

  Fizyolojik etkenler: Sfinkter (Anüsteki kas) kontrol bozuklukları, sıvı ya da yarı sıvı durumundaki dışkının kaçırılmasına yol açan kabızlık, psikojenik megakolon, tuvalet eğitiminin verilmemesi veya tamamlanmaması, dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu nedeniyle tuvalet alışkanlığının gelişmemiş olması ve depresyon sayılabilir.

  Psikososyal - İlişkisel etkenler: En sık ifade edilen ebeveynden kaynaklanan nedenler arasında babanın uzaklığı, annenin ise nevrotik özellikleri yer alır. Özellikle annenin tuvalet eğitimindeki ya aşırı katı tutumu ya da aşırı gevşek ve aldırmaz tutumu örnek verilebilir. Çocuktan kaynaklanan nedenler arasında nörolojik, bilişsel ve fiziksel gelişme gerilikleri, tuvalet ve tuvalete gitme ile ilgili mantık dışı fantezi ve korkular ile çocuğun genel olarak inatçı tutumu içinde tuvalet eğitiminde de direnmesidir.

  Çevresel etkenler: Aile içi bozuk etkileşim, anne-çocuk ilişkilerindeki bozukluklar ve aile dışı diğer çevresel etkenler sayılabilir. Aile dışı çevresel etkenlerden ise çocuğun ya da birincil bakım veren kişinin önemli hastalıkları, çocuğun stres olarak algılayabileceği önemli değişiklikler ile çocuk ve aileyi etkileyen önemli yaşam olayları sayılabilir.

  Tıbbi nedenler: Anüse ait ya da rektal (kalın bağırsağın son kısmı) dışa atım dinamiklerindeki bozukluklar sayılmaktadır. Bu başlık altında, rektal ya da anal bölge stenozları, düz kas hastalığı, anüse ait çatlaklar, bağırsakların anüsten sarkması, doğumsal aganglionik megakolon, gastrointestinal enfeksiyonlar, spina bifida (omurların doğumsal olarak birbirinden ayrık olması) ve endokrin nedenlerdir.

  Enkoprezis nasıl tedavi edilir?


  Çocukların önemli bir bölümü eğitimsel, davranışsal ve fizyolojik girişimlere yanıt verirler. Ailedeki sorunların ya da gerginliklerin giderilmesi belirtilerde azalmaya neden olmaktadır. Enüreziste olduğu gibi takvim tutması önerilir. Kabızlıkla giden tipinde ağızdan laksatif ve rektal katartikler ile liften zengin diyet önerilebilir. İlaç tedavilerinin de yararlı olabileceği bildirilmektedir.
  Dr. Koray Karabekiroğlu


 9. Misafir
  8 yarısında oglum 4 yasağından beri altına kaka yapıyor hic tuvalet gıtmıyor soruyorum bağırıyorum dovüyorum susuyor aglıyo cvp vermiyor hiç bişekilde bıktım yerdım cı olurmusunuz

 10. Misafir
  Nee gezel demi... annenin asiri koruyucu tavirlari, annenin asiri temiz olmasi. Her sorunun kaynagi anneler. Oraya ebebeyenlerin asiri koruyucu ve titiz davranmalari yazilamazmiydi acaba? Cunku Anne cocugu tekst basina dunyaya getirmedigi gibi tek egitende degil.

 11. Misafir
  evet 9 yaşındaki oğlum altına kaka yapıyor piskolojik yardım alıyoruz ama bir türlü sonuç alamıyoruz ne yapmamız gerekiyor

+ Yorum Gönder
altına kaka yapma,  çocuklarda altına kaka yapma,  7 yaşındaki çocuğun altına kaka yapması,  çocuğum kakasını altına yapıyor,  9 yaşındaki oğlum altına kaka yapıyor,  çocuğun altına kaka yapması,  dokuzyaşındakiçocukkakakı