+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Ölmüş bir insana kurban kesmek olur mu? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Ölmüş bir insana kurban kesmek olur mu?


 2. Sedanur
  Sedanur

  --->: Adak Kurbandan Kesen Kişi Yiyebilirmi


  Reklam  Cevap: Ölü kurbanı var mıdır?

  Ölü kurbanı diye bir kurban çeşidi yoktur. Ancak, ölü adına veya sevabı ölüye bağışlanmak üzere kurban kesilebilir.Vasiyeti yoksa, ölen kimseler için mirasçılarının kurban kesmeleri gerekmez. Ancak bir kimse, sevabını ölmüş bulunan anne veya babasına yahut diğer yakınlarına bağışlanmak üzere, çeşitli hayır kurumlarına, fakir ve muhtaç kişilere bağışta bulunabileceği gibi, kurban da kesebilir. Ölenin kendisi için kurban kesilmesine dair vasiyeti yoksa, kesen kimse, bu kurban etini fakirlere yedirebileceği gibi, kendisi ve zenginler de yiyebilir. Vasiyet varsa, tamamen fakirlere yedirilmesi veya dağıtılması gerekir.
  Ölen kimsenin vasiyeti olmaksızın, sevabı onun ruhuna bağışlanmak üzere kesilen kurbanın her hangi bir zamanda kesilmesi caiz ise de, kurban bayramı günlerinde kesilmesi daha faziletli ve daha sevaplıdır. Ölenin vasiyyeti gereğince kesilen kurban ise, ancak kurban bayramı günlerinde kesilir.

 3. Hoca
  erimeye devam...
  Ölmüş Kimse Adına Kurban Kesmek Caiz
  midir?

  Ölen bir kimsenin adına kurban kesmek caizdir. Ölen kimsenin varisi onun emriyle ona bir kurban kesse etinin hepsini tasadduk etmesi ve ondan yememesi gerekir.
  Ancak ölen kimsenin emri olmadan sevabını ona bağışlamak niyetiyle kendi parasından bir kurban kesse onun etinden yiyebilir.
  Rehber sorular 4. imam
  Üye
  ölüye kurban olur
  Kurbanı kesin ve sevabı ölüye bağışlayın

 5. Misafir
  Kurban nisap miktarı ne kadar

+ Yorum Gönder
ölüye kurban olurmu,  ölen kişiye kurban olur mu,  ölüye kurban olur mu,  oluye kurban olurmu,  ölülere kurban olur mu,  oluye kurban olur mu,  ölen birine kurban kesmek