+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Evde hangi tür saksılar yetiştirilir Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Evde hangi tür saksılar yetiştirilir


 2. İsrâ
  İsrâ

  --->: evde hangi tür saksılar yetiştirilir


  Reklam  Cevap: EVDE ÇİÇEK YETİŞTİRMEK

  Öncelikle hangi tür bitkilerin ev ortamında yetişebileceklerini iyi bilmelisiniz. Bazı bitkiler saksılarda yetiştirilir, çok da güzel görünümleri vardır ama sadece açık havada doğal şartlarda yaşayabilirler. Bu türler ev ortamında fazla yaşayamazlar. Kimi bitkiler evde yaşayabilse bile yeterli güneş alamadıkları için şekilleri bozulur. Onun için evde yetiştirebileceğiniz bitki türü seçimine dikkat etmeniz gerektiği gibi bitkinin ihtiyacı olan güneşin ya da gün ışığının yeterli olmasına da dikkat etmeniz gerekir. Çiçekçilere sorsanız onlar bu işi sadece ticaret için yaptıkları için size sağlıklı bilgi veremeyeceklerdir. Kulaktan dolma bölük pörçük bilgilere sahiptirler. Bazıları ise sırf malını satmak için yanıltıcı bilgi verir. Bir de kitaplardan bilgi edinmiş kişiler vardır ki eğer o bilgileri verenler yanlış yazmışlarsa kitaptan öğrenenler de size yanlış bilgi verirler. Çiçek yetiştirmede uzun yıllar tecrübesi olan kişiler kendi yetiştirdikleri çiçekler hakkında en iyi bilgiye sahiptirler.

  Yetersiz gün ışığı olmayan iç mekânlarda gelişebilen türler:
  Devetabanı, devetabanı türü sarmaşık (yaprakları yeşil – beyaz ebruli), paşa kılıcı, kurdele çiçeği…

  Kuvvetli gün ışığı gerektirenler: Afrika menekşesi, yaprağı için yetiştirilen begonya türleri, kauçuk ağacı (kavçuk aslında güneşte çok daha güzel olur).

  Güneş isteyenler: Çiçeği için yetiştirilen begonya türleri, sardunya, cüce gül, ıtır..

  Sardunya Bakımı

  Hemen her ortamda, her türlü toprakta yetişebilir. Hiç güneş almayan yerlerde iyi gelişemez. Kışın dondan zarar görür. Onun için kış aylarında dikkat etmelisiniz. Evde besleyecekseniz güneşli pencere önlerinde bulundurmayı tercih etmelisiniz.


  Bunların ev içindeki konumlarına gelince: Evde, her ortamda yaşayabilen süs bitkisi devetabanıdır. Ama yeri ne kadar aydınlık hatta güneş alabilen bir yer ise ve topraktan yeterince gıda alabiliyorsa yaprakları o derecede büyük ve gösterişli olabilir.

  Devetabanı cinsinden, yaprakları yeşil – beyaz ebruli olan sarmaşıklar: Yaprakları küçük ve kalp biçimindedir. Her evde normal devetabanından daha kolay yetişir. Gıdasız kalsa da, yeterli ışıktan mahrum olsa da güzel bir görünüm arz edebilirler.

  Kauçuk ağacı evde iyi ışıklı bir köşede rahatça yetişir. Eğer güneş alırsa yaprakları daha büyük, daha güzel olur. Yeni açacağı yaprakların kılıfı güneşin etkisiyle çok tatlı bir kırmızı renge bürünür.

  Paşa kılıcı ve kurdele çiçeği az gün ışığı alan odalarda rahatsız olmazlar.

  Kaktüs türleri bol güneşe ihtiyaç duyarlar. Güneş almazlarsa cılız, sağlıksız, şekli bozuk büyür. Evde yetiştirecekseniz bol güneş alan pencere önünde bulundurun. Kaktüslere çok benzeyen sütleğen cinsi bitkiler için de aynı şey geçerlidir ama kaktüsler kadar çok güneş istemezler. Kaktüslerden ayrıldıkları en önemli özellikleri dikenlerinin yanında minik yapraklarının olmasıdır.

  Begonya türlerinin kimi yaprağı kimi çiçeği için yetiştirilir. Her ev ortamına çok iyi uyum sağlayamaz. Havadar ve mümkün olduğu kadar bol gün ışığı alabilen odalarda, mümkün olduğunca pencereye yakın bulundurulmalıdır.

  Çiçeği için yetiştirilen begonya türleri ve sardunyalar için ev içinde en iyi yer güneş alan pencere önleridir.

  Itır, yapraklarının kokusu için evlerde sevilen bir bitkidir ama güneş ister. Aksi takdirde yaprak sapları ve dalları anormal uzun ve sağlıksız olur.

  Cüce gül türleri güneş alan pencere önünde iç mekânda yaşayabilir, devamlı çiçek açar. Gerçek bir gül türü olmalarına rağmen çiçekleri kokusuzdur.

  Afrika menekşesi kuvvetli gün ışığı alan yerlere uyum sağlar, direkt güneş gerektirmese de biraz güneş alabilmesi çok iyi olur.

  Küpe çiçeği açık havada yaşayabilir. Evde bulundurmamalısınız. Siklamen ise en fazla 15 - 20 derece kadar sıcak olan odalarda yaşayabilir. Sıcak odalarda kısa sürede bozulur. Siklamenler sonbahardan ilkbahara kadar, küpe çiçeği ise ilkbahardan sonbahara kadar çiçek açarlar.

  Kolyoz: Hem evde hem açık havada rahatça yetiştirilebilir. Aldığı güneş ışığı miktarına göre rengi değişebilen ilginç bir bitkidir. Çiçek açacağı zaman tomurcuklarını koparırsanız yaprakları daha güzel olur. Baharda ve yazın dallarını koparıp başka bir yere dikerseniz çok kısa sürede köklenir ve büyür. Bu şekilde üretilmesi çok kolaydır. Sonbaharda havalar soğuyunca kurur gider. Normalde mevsimlik bitkidir ama evde birkaç yıl yaşayabilir. Kışın güneşli bir pencere önünde bulunmazsa ölür. Her ihtimale karşı çiçek açtığı zaman tohumunu alıp saklayın. Tohumları ilkbaharda ekersiniz. Gayet çabuk büyürler.

  Bu yazımda evde yetiştirilebilen süs bitkilerinden halkımızın en çok tanıdıklarından örnek verdim. Evde çiçek yetiştirmeye hevesliyseniz eşinizde dostunuzda gördüğünüz ev içinde rahatça büyüyebilen çiçekler hakkında onları yetiştiren kişilere sorular sorun. En önemli bazı sorular: gelişme sürecinde devamlı aynı yerde mi bulunuyordu… bulunduğu yere güneş geliyor mu… ne tür toprak kullanıyor..

  Bu arada ev içi süs bitkilerinin temiz havaya ihtiyaçları bulunduğunu, evin kuytu köşelerinde yaşayamayacaklarını veya en azından gelişemeyeceklerini unutmayın.

 3. tdm77
  Devamlı Üye
  Mavi ladin' tavdiye ederim.

 4. Şema
  el-âsa limen âsa
  Evde balkonda veya avluda her türlü saksı yetiştirilebilir.
  Ev içi saksı sevmiyorum

 5. Misafir
  Dilediğiniz gibi saksıda çiçek yetiştirebilirsiniz. Saksıları balkona koyabilirsiniz.

+ Yorum Gönder