+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Rüyalar uyarı içerir mi? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Rüyalar uyarı içerir mi?

  Sual: ben her gece farklı rüyalar gören sıradan biriyim ama cogu zaman ruyamda gordugum olaylar gercek oluyor.bunun açıklaması nedir? ? 2. _smeyra_
  Üye

  --->: ruyalar uyarı içerir mi?


  Reklam  Cevap: Rüya, insanlığın her zaman ilgisini çekmiş bir meseledir. Tabi ki inancımız gereği, biz rüyaya nasıl bakmalıyız bu çok önemli. Öncelikle efendimiz (sav) rüya hakkında şöyle buyurmaktadır:

  Ramuzul Ehadis S. 209 H no: 8. Salih bir adamın gördüğü Rahmani rüya, Peygamberliğin kırkaltı cüzünden biridir. Ravi: Hz. Enes (r.a.)

  Ramuzul Ehadis S. 209 H no: 9. Rüya bir kuşun ayağına asılı bir haldedir, sahibi söz etmedikçe. Sahibi onu anlatırsa düşer. Onun için rüyayı ancak alime, nâsiha veya akıllı bir kimseye anlatın. Ve salih rüya Nübüvvetin kırk altı cüzünden bir cüzdür. Ravi: Hz. Ebû Rezin (r.a.)

  Ramuzul Ehadis S. 209 H no: 10. Müminin sevindiği rüya, Nübüvvetin kırk altı cüzünden bir cüzdür. Kim böyle bir rüya görürse sevdiğine anlatsın. Kim de hoşa gitmiyen bir rüya görürse, o rüya ancak şeytandandır ve o kimseyi hüzünlendirmek istemiştir. O zaman sol tarafına üç defa tükürsün. Sussun ve rüyasını hiç kimseye anlatmasın. Ravi: Hz. İbni Amr (r.anhüma)

  Bu hadisi şeriflerden anlıyoruz ki, “Salih Rüya” peygamberlikten bir cüzdür. Tabi bu rüyayı kimin gördüğü, açken mi tokken mi gördüğü de önemlidir. Ama en başta şunu bilmek gerekir ki, “Rüya sahibini bağlar”. Rüyalarla amel etmeye de gelince, görülen rüya eğer Kur’an ve Sünnete aykırı bir durum içermiyorsa, gören kişi bununla amel edebilir. Bunu şöyle örnekleyebiliriz.

  Malum hepimizin bildiği bir olay vardır, Hz İbrahim a.s. bir rüya görmüştür, rüyasında oğlu İsmail a.s. Allaha kurban etmektedir. Hz İbrahim bu rüyayı defaten görür, durumu oğlu İsmail a.s açtığında, “babacığım madem rabbimin emridir, emredildiğin şeyi yap, beni sabredenlerden bulacaksın” cevabını alır. Hz İbrahim, oğlu Hz İsmaili tam kurban edecekken, Allah olaya müdahale eder. Bunun bir imtihan olduğunu belirtir.

  Şimdi bizler böyle bir rüya görmüş olsak ne yapmalıyız? Yapacağımız açık ve nettir, rüyayı dikkate almayız, çünkü bizler peygamber değiliz ki, gördüklerimiz duyduklarımız ilahi korumada olsun. Öyleyse bir rüya gördüğümüzde Allahın emir ve yasaklarına muhalif değilse, gören kişiyi bağlamak kaydıyla, onunla amel edilebilir.

  Burada bir başka nokta daha karşımıza çıkmaktadır, o da görülen rüya herkese anlatılabilir mi? Hayır, anlatılamaz, bu hususta efendimiz (sav) şöyle buyurmuştur:

  Ramuzul Ehadis S. 98 H no:4. Rüya nasıl tabir olursa öyle vaki olur. Ayak kaldırılmış yerleşecek gibi. Onun için rüyanızı ya nâsih veya âlim kimseye söyleyin. Ravi: Hz. Enes (r.a.)

  Bu hadisi şerifte de ifade edildiği gibi, ehil birisini bulup rüyamızı onunla paylaşmamız, efendimizin tavsiyesine uygun hareket etmek olacaktır.
  Alıntı

 3. Hoca
  erimeye devam...
  ben her gece farklı rüyalar gören sıradan biriyim ama cogu zaman ruyamda gordugum olaylar gercek oluyor.bunun açıklaması nedir?
  mü'minler sadık rüyalar görürler elbette.
  ruyalar uyarı içerir mi?
  Allah (cc), sevdiği kulları bazen hata işledklerinde onları rüya yoluyla uyarır.

 4. @hmet
  Üye
  Allah kullarını rüyada uyarır. Kişi yapması gereken veya yapmaması gereken bir şeyi ihmal ettiğinde Allah cc onu rüya yoluyla uyarır+ Yorum Gönder
uyari ruyalari,  rüyalar uyarımıdır,  Allah rüya ile uyarır mı