+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Mehmet Emin Tokadi Hz Türbesinin yeri/adresi Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Mehmet Emin Tokadi Hz Türbesinin yeri/adresi

  Sual: S.A Sadece sizden Mehmet Emin Tokadi hazretlerinin türbesinin yerini bana mail olarak yazabilirmisiniz?yazarsanız çok memnun olur Allah razı olsun der ve sizlere dua ederim..

  Mail Adresim ? 2. Amenna
  Amenna

  --->: Mehmet Emin Tokadi Hz Türbesinin yeri/adresi


  Reklam  Cevap:
  1664 senesinde Tokat'ta doğmuş ve 83 yaşındayken İstanbul'da vefat etmiştir. Unkapanına inen cadde ile Zeyrek yokuşunun kesistiği tepe üzerinde Soğukkuyu Piri Paşa Medresesi kabristanına defnedilmiştir.


  Forumda msn adresi vermek yasaktır. 3. Katade
  Devamlı Üye
  Mehmed Emin Tokadi Türbesi

  Zeyrek Yokuşu’ndaki bu türbe küçük bir mezarlığın içindedir. Mekanın güzelliğinden olacak türbenin yanında şirin bir çayocağı vardır. Ve 3-5 masa.
  Adından da anlaşılacağı üzerine Mehmed Emin Tokadi 1664′te Tokat’ta doğar. İlk tahsilini de burada yapar.
  Tahsilini devam ettirmek için İstanbul’a geldiğinde 25 yaşında bir delikanlıdır artık ve tarih 1689′dur. Osmanlıda padişah 4. Mehmet tahttadır o zamanlar. Ünlü Köprülü sülalesi sadrazamlık makamında olup devleti yönetmektedir.
  Medrese eğitimi alırken, hat sanatına da merak salar Mehmed Emin Tokadi. Aldığı ilimle zamanla bir Nakşi şeyhi olur. Ve usta bir hattat. Öldüğündeyse 81 yaşındadır. Tarih 1745′tir. Osmanlıda padişah 1. Mahmut tahttadır.
  İstanbul’a ilk geldiğinde Zeyrek’teki Piri Paşa Medresesi’nde yaklaşık 1 ay kadar kalır. Anlaşılan çok sever medreseyi. Çünkü ne zaman medresenin önünden geçse medresenin bahçesinde bulunan mezarlığın önünde uzun uzun dua eder. Der ki yakınlarına: ” Burada her zaman böyle dua ediniz.”
  Bu bir vasiyet değildir ama vasiyet kabilinden bir şey olur.
  Çünkü öldüğünde buraya gömülür.
  Not
  : Mehmet Emin Tokadi Türbesi Zeyrek’tedir.
  Unkapanı Caddesi ile Zeyrek Yokuşu’nun kesiştiği köşededir.

 4. Misafir
  Medrese dersde okumak istiyorum

+ Yorum Gönder
mehmet emin tokadi hazretleri türbesi nerede,  mehmet emin tokadi türbesi adresi,  mehmet emin tokadi hz türbesi nerede,  mehmet emin tokadi hazretleri türbesi adresi,  mehmet emin tokadi türbesi nerede ,  emin tokadi hazretleri türbesi nerede,  mehmet emin tokadi türbesi