+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Benini evlendirmek istiyorlar çok az tanıyorum kararsızım dogru insanmı ölmek istiyor Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Benini evlendirmek istiyorlar çok az tanıyorum kararsızım dogru insanmı ölmek istiyor

  Sual: ailem ve onun ailesi kendisi ailesine çok düşkün bazen evet diyorum bazen hayır diyorum
  babası çoktan ölmüş annesine çok baglı ezilirim diye çok korkuyorum bana yardım edin ? 2. İsrâ
  İsrâ

  --->: benini evlendirmek istiyorlar çok az tanıyorum kararsızım dogru insanmı ölmek i


  Reklam  Cevap: kardesim bazi insanlar hadi evlenecegimiz insan dogru insan degilse dogrultusunda yasiyorlar, bu cok yanlis bizler yani insanoglunun elinden gelen tek sey Efendimizin bize tavsiye etmis dogrultusunda yasamak kararlarimizi Onun vermis oldugu dogrularla karar vermek, su hadisi hatirlatmak istiyorum istisareyi iyi yapmali, baştan evlenecegimiz insani etraflıca arastirmak zorundayiz. Peygamber (s.a.v.) Efendimizin buyurduğu gibi evlenecek kişide 4 şey aranır. (1- asil bir soy 2- Zenginlik 3-Güzellik 4- iman ) siz iman yönünden kuvvetli olanı tercih edin demiş önderimiz. Bize düsen ise bunu yapmak ki daha hayirli olacagini efendimiz belirtmis.

  Eger ki imani bütün ise ve Allah Resulunu örnek alan bir kimseyse annesinin yerinide senin yerinide ayri tutacaktir ins., ama herseyden önemlisi senin rizandir zorla kimse kimseyi evlendirme hakkina sahip degildir.

  Sana tavsiyem evelecegin insan hakkinda istisare yaptikdan sonra acik acik korkularini dile getirmen, yoksa bu korkuyla hic kimse evlenemezdi degilmi güzel kardesim

  Allah dogru karar vermeni, istedigin gibi bir evlilik yapmani ve iki cihada mutlu olmani nasip etsin.

 3. Fetva Meclisi
  Moderatör
  ailem ve onun ailesi kendisi ailesine çok düşkün bazen evet diyorum bazen hayır diyorum
  babası çoktan ölmüş annesine çok baglı ezilirim diye çok korkuyorum bana yardım edin
  Değerli kardeşimiz. Bizim sizlere tavsiyemiz bilen biri ile iştişaret etmenizdir. Çünkü toplumların düştükleri hatalar, çok defa işi kendi başına yürütme sonucu olmaktadır. Bu, işi kendi başına yürütme ne kadar genişlerse hataların sayısı o nisbette artar; ne kadar daralırsa hatalar da o nisbette azalır. Gerçi hatadan büsbütün kurtulmak imkânsızdır. Çünkü hatadan uzak kalan sadece Allah'tır. Ancak meselelerin çözümünde birçok fikir bir araya gelirse, mükemmel veya nisbeten doğru bir çözüm elde edilebilir. Bu surette, sorumlu kimselerin üzerindeki sorumluluk yükü de hafifler ve sorumluluk müşterek olur.
  İstişare ederken göz önünde bulundurulması gereken en önemli noktalardan biri, kime veya kimlere danışılacağı konusudur. Bu husus, yapılacak olan bir işin hayırla neticelenmesine önemli derecede etki eder. Bu yüzden danışılacak olan kişinin, akıl ve tecrübe sahibi, dindar ve faziletli, samimi, sağlam fikirli, keskin görüşlü, insan psikolojisini iyi tahlil edebilme, doğruluk ve güvenirlik gibi değerlere sahip olmasına dikkat edilmelidir. Öte yandan, aklı bir şeye ermeyen, ahlâksız, mağrur kimselere danışmanın kişiye hiçbir yarar sağlamayacağı da açıktır.
  Görüşlerinde ve düşüncelerinde daima isabet edenlerin, bir iş yapmağa niyetli olduklarında, istişâre etmelerine şaşılmamalıdır. Çünkü böyle kimseler, kendi görüşlerini yoklarlar, zeka ve anlayışlarını denerler. Bu şekilde hareket etmekle fikir ve düşüncelerini zinde tutarlar.
  Kısaca belirtmek gerekirse, istişâreye yani danışmaya, Yüce Allah'ın emri, Peygamber Efendimizin sünneti olarak önem verilmelidir. Atalarımız da "Ulu sözü dinleyen, ulu dağlar aşar", "Akıl akıldan üstündür" diyerek, istişârenin gerekliliğini kısa ve öz bir şekilde ifade etmişlerdir.


+ Yorum Gönder