+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Hutbe çevreye karşı sorumluluklarımız Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Hutbe çevreye karşı sorumluluklarımız


 2. Hoca
  erimeye devam...

  --->: hutbe çevreye karşı sorumluluklarımız


  Reklam  Cevap: TABİATA VE ÇEVREYE KARŞI SORUMLULUKLARIMIZ

  هُوَ الَّذِي أَنزَلَ مِنَ السَّمَاء مَاء لَّكُم
  وَمِنْهُ شَجَرٌ فِيهِ تُسِيمُونَمِّنْهُ شَرَابٌ
  Değerli Müminler!
  Yüce Rabbimizin bize ihsan ettiği sayısız nimetlerinden biri de dünyamızı âdeta bir cennet gibi süsleyen yeşil alanlar, ağaçlar ve ormanlardır. Havaya, suya ve gıdaya ihtiyacımız olduğu gibi ağaçlara, ormanlara ve yeşil alanlara da ihtiyacımız vardır.
  Yüce Allah, okuduğum ayet-i kerimede "O (Allah), gökten sizin için su indirendir. İçilecek su ondandır. Hayvanlarınızı otlattığınız bitkiler de onunla meydana gelir. Allah, o su ile size; ekin, zeytin, hurma ağaçları, üzümler ve her türlü meyvelerden bitirir. Elbette bunda düşünen bir kavim için ibret vardır" (1) buyurarak, dikkatimizi suya, meyvelere, bitkilere, ağaçlara ve ormanlara çekmekte, bu nimetler üzerinde düşünmemizi istemektedir.
  Ağaçlar ve ormanlar bir ülkenin zenginlik kaynağıdır. Teneffüs ettiğimiz havadan içtiğimiz suya, okuduğumuz kitaptan yazdığımız kaleme kadar bir çok alanda ağacın varlığını görüyoruz. Toprağın erozyon yoluyla denizlere sürüklenmesini ormanlar önler. Ormansız ve ağaçsız yerlerde şiddetli yağmur sebebiyle mal ve can kayıpları olur.
  Aziz Kardeşlerim!
  Ormanlar ilâhi kudretin her an dile geldiği yerlerdir. İlkbahar, yeniden dirilişi ve yepyeni bir hayatın başlangıcını dile getirmektedir.
  Rengârenk çiçekleri, yeşillikleri, tertemiz havası, suyu ve cıvıl cıvıl öten kuşlarıyla tabiat ruhumuzu dinlendirmektedir.
  Kuruyan otları, sararan ve dökülen yapraklarıyla sonbahar da âdeta bize ölümü hatırlatmaktadır.
  Dinimiz İslâm bizden yeryüzünün imarını dolayısıyla tabiatın korunmasını istemiş, ağaç dikmeyi sadaka-i cariye olarak kabul etmiştir. Peygamberimiz (a.s.), "Müslüman, bir ağaç diker, o ağaçtan insan, hayvan veya kuş istifade ederse bu, kıyamet gününe kadar o kimse için sadaka olur" (2) buyurarak konunun önemine dikkat çekmiştir.


  Değerli Müminler!
  Dinimizin, ağaç dikmeyi, yeşil alanları artırıp korumayı bu kadar teşvik etmesine rağmen, Müslümanların köy, kasaba ve şehirlerini ağaçtan, ormandan ve yeşil alanlardan yoksun bırakmalarını, hatta mevcutlarını kesip yok etmelerini anlamak mümkün değildir.
  Müslüman, hayatının tamamını ilâhî iradeye uygun olarak geçirmeye çalışmalı, Allah'a, insanlara, canlılara, tabiat ve çevreye karşı dinimizin emrettiği görev ve sorumluluklarını yerine getirmenin bir ibadet olduğunu unutmamalıdır.
  Aziz müminler!
  Bu itibarla, yeşil alanların çoğaltılmasına, ağaç ve ormanların korunmasına özen gösterelim. Cennet vatanımızın çölleşmesine seyirci kalmayalım. Sahip olduğumuz maddi ve manevi bütün değerlerin Rabbimiz tarafından bize bir emanet olarak verildiğini ve bütün nimetlerden hesaba çekileceğimizi unutmayalım.
  Hutbemi sevgili peygamberimizin konuyla ilgi şu sözüyle bitirmek istiyorum: "Biriniz, elinde bir hurma fidanı varken kıyametin kopacağını anlasa bile yine onu diksin"(3)
  ___________________________
  (1)Nahl;10-11
  (2)Müslim,Müsâkât,10.
  (3) Heysemî, Mecmeu Zevâid, IV, 63.
  DİB hutbe arşivinden alınmıştır.

 3. *ÜSTÜNBAŞ*
  Devamlı Üye
  Çevreyi temiz tutmalıyız..Çevreyi kirletmemeliyiz..Çevremiz, bizim aynamızdır.

  TEMİZ ÇEVRE, TEMİZ TOPLUM, SAĞLIKLI YAŞAM İÇİN ELELE. (*ÜSTÜNBAŞ*)

+ Yorum Gönder