+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Yahudilerin ismi neden Yusufi değil de Yahudi? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Yahudilerin ismi neden Yusufi değil de Yahudi?


 2. Efdal
  Kıdemli Üye

  Cevap: Yahudilerin ismi neden Yusufi değil de Yahudi?


  Reklam  Cevap: dünya literatüründe "Yahûdî, İbrânî, İsrail oğulları" gibi terimlerle adlandırılmasının kısaca açıklanması yapılacaktır. Çünkü konunun iyi anlaşılabilmesi bu terimlerin bilinmesine bağlıdır:
  Yahudî: Hz. İshâk'ın oğlu Hz. Yâkûb'un on iki oğlu vardı; dördüncü oğlunun adı "Yuda" veya "Yahuda" idi. Bu nedenle onun adına dayanarak İsrailoğullarına, "Yahudî" denmiştir. Filistin'in göneyinde kurulan Yuda veya Yahuda Krallığı da, ayrıca bu adın kaynağı olarak ileri sürülmektedir. Çünkü (Ürdün'ün batısı, Samiriye'nin güneyindeki bölge, yuda veya Yahuda adına nisbet ediliyordu. Esaretten sonra genel olarak halk "İsrailliler" diye adlandırılırken, şahıslar birbirine "Yahudi" diyorlardı.

+ Yorum Gönder
yahudi ismi nereden gelir,  yahudi ismi nereden gelmiştir,  yahudi ismi nereden gelmektedir,  yahudilik ismi nereden gelmiştir,  neden yusufi değilde yahudi,  yahudi adı nereden gelir,  yahuhidilik nerden gelir