+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 ... SonuncuSonuncu
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Hz. Müaviyye Hakkında Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. glo
  Emekli

  Hz. Müaviyye Hakkında


 2. islamdostu
  hizmetkar

  --->: Hz. Müaviyye


  Reklam  Cevap:
  Bele bir ilim adamı var o Hz.Muaviyyeye delillerle emeli munafig diyor. En azından Ali ra. sovdiyne gore. Hilafeti zorla ele kecirdiyine gore. Ehli beyte karşı çıkdığına göre. Bu barede kim ne bilr.
  o sözde ilim adamına söyle haddini bilsin ve işine baksın, Sahbelerle uğraşmasın.<!!!

 3. glo
  Emekli
  Ahi o onu tekfir etmir. O sonradan emelinde münafıg olduğunu deyir.

 4. abdullah biri
  Üye
  glo o öyle demiş bırak sen neye inanıyorsun onu yaz o sözleri söyleyenin ne olduğunu anladık..

 5. esin-ti
  ♥• ραyLαşмακ güzéLdiя •♥
  Nedir dert anlayamıyorum.Niye bu kadar tartışılır oldsu bu konu.Fitne çıkarmak kolay tabii..yaz sözü , çıksın fitne
  Kardeş sözüm sana değil , sahabelerle uğraşanlara.HERKES KENDİ İMANINA BAKSIN SAHABEYE LAF SÖYLEMESİN , HİÇBİR ŞEKİLDE!!

 6. Abdullatif
  seyyah
  Kimin ne olduğunu Allah bilir.Heleki eshabtan birisi hakkında konuşmak hiç kimsenin haddine değildir.Bu konuyu uzun uzadıya okudum ve hz muaviyenin ehl-i beyt tarafından saygı duyulan birisi olduğunu biliyorum.Asl tartışmalar oğlu yezit bin muaviye hakkındadır ki, bu konuda bile konuşmaktan imtina etmemiz gerektiğini düşünüyorum.

 7. abdullah biri
  Üye
  çok afedersiniz bir keresinde bir şiinin yanında imanım gereği Hz. Muaviye dedim adam havalara zıpladı sen nasıl hz dersin diye ş..... sizin anasına küfretse idim (ki bunu kimseye yapmam) bu kadar zıplamayacaktı.


  selam ve dua ile

 8. glo
  Emekli
  Bu bir fitne deyil hakkı aktarmaqdır. Eger tartışmaq SAHABEYE LAF SÖYLEMEKSE onda EHLİ BEYTE SÖVMEK NE OLUR. EHLİ BEYTE KARŞI MÜSLÜMANLARI KALDIRMAQ HİLAFETİ ZORLA ELE KEÇİRMEK. BU EMELİ MUNAFIKLIQ DEYİLSE ONDA NEDİR. EL Bidaye Ven-Nihaye İbni Kesir eserinde bu barede geniş yer ayrılıb.

 9. abdullah biri
  Üye
  glo sen yüzde doksandokuz şiisin . oğlum senin yerin buraları değilki . sen ilk git bir imanı öğren ondan sonra gel bu konuyu konuşalım

 10. Şema
  el-âsa limen âsa

  Bu bir fitne deyil hakkı aktarmaqdır Eger tartışmaq SAHABEYE LAF SÖYLEMEKSE onda EHLİ BEYTE SÖVMEK NE OLUR EHLİ BEYTE KARŞI MÜSLÜMANLARI KALDIRMAQ HİLAFETİ ZORLA ELE KEÇİRMEK BU EMELİ MUNAFIKLIQ DEYİLSE ONDA NEDİR EL Bidaye Ven-Nihaye İbni Kesir eserinde bu barede geniş yer ayrılıb
  ehli beyte söven yok bu kendi uydurmalarıdır. melun yezid yaptı bu doğru ama asla Hz.Muaviye ehli beyte bu konuda haddi aşmamıştır.

  başkası öyle diyor dedin, kardeşlerde o ahmağa kulak asma dediler ama bu iddiada bulunuyorsan siteden atılırsın. Sahabeye dil uzatıp haddimizi aşmayalım.

  tartışılacak konular var elbet ama her şeyin bir adabı var

  glo sen yüzde doksandokuz şiisin oğlum senin yerin buraları değilki sen ilk git bir imanı öğren ondan sonra gel bu konuyu konuşalım
  usubumuza dikkat edelim

 11. glo
  Emekli
  Bu Barede xahiş edirim delillerle konuşun siz dediyinizi bende biliyirom.

 12. Abdullatif
  seyyah
  Allah-ü teala herşeyin en doğrusunu bilir.Şimdi aşağıdaki alıntı hz muaviyenin hassasiyetini göstermesi sebebiyle önemlidir.Bizler bu hassasiyete sahipmiyiz acaba ki, peygamberimizin "ümmetinin yıldızları" olarak adlandırdığı kişiler hakkında rahatça konuşabiliyoruz.sevgili glo emin ol buradaki arkadaşların pek çoğu belki tamamı peygamberimizin yakınlarını-ehl-i beyti- en az senin kadar seviyor, ancak ehl-i beyti sevmek hiç kimseye sahabi efendilerimize söz söyleme hakkını vermez.hz ömerden sonra islam tarihinde anlamlandırmadığımız olaylar yaşanmış ki hz osman, hz alinin ve sonrasında hz hüseyinin şehit edilmeleri bunların başlıcalarından.ancak unutmamamız gerekn birşey var ki, yapılan işlerin pek çoğu allah rızası için yapılmış, her iki güruhta birbirlerine hitap ettiklerinde ayet ve hadisleri rehber olarak almadan kelam etmemişler.

  __________________________

  Muaviye Kamâme gününde (doğrusu cuma gününde) minbere çıkarak
  “Mal bizim malımız, haraç bizim haracımızdır. Kime istersek ona verir, istemediklerimize de vermeyiz” dedi. Halktan hiç kimse de ona cevap vermedi. İkinci cumada yine aynı şeyleri söyledi ve fakat bu sefer de cemaattan hiçbir ses çıkmadı. Ancak üçüncü cumada da aynı sözleri tekrarlayınca orada bulunanlardan birisi kalkarak
  “Hayır, nereden senin oluyormuş? Aksine mal bizim malımız, ganimetler de bizim ganimetimizdir. Kim onlarla bizim aramıza girip bizi onlardan mahrum etmeye kalkışacak olursa onu kılıçlarımızla Allah’ın mahkemesine sevkederiz” dedi. Muaviye minberden inip namazı kıldırdıktan sonra o kişiyi huzuruna çağırttı. Bunun üzerine halk bu kişinin öldürüleceğine kesin gözüyle bakmaya başladı ve onun arkasından Muaviye’nin huzuruna doluştular. Ancak içeri girdiklerinde o kişiyle Muaviye’nin yanyana oturmakta olduklarını gördüler.
  Muaviye kalkarak, halka şunları söyledi:
  “Bu kişi beni ihya etti, Allah da onu ihya etsin! Çünkü Hz. Peygamber’in şöyle buyurduğunu duymuştum: ‘Benden sonra bazı yöneticiler ve emirler gelecektir. Halk, haksız da olsalar onlara karşılık vermeyecek ve böylece de maymunların itişip kakışmaları gibi sıkışık bir şekilde toptan ateşe gireceklerdir’. Ben ilk cumada o sözleri söyleyince sizden hiç kimse çıkıp bir şey söylemedi. Bunun üzerine ben kendim de bu emirlerden biri olmaktan korktum. Bu yüzden ikinci cumada da aynı sözleri tekrarladım. Yine cevap alamayınca kendi kendime ‘Ben de Hz. Peygamber’in bahsettiği o emirlerden biriyim’ dedim. Ancak üçüncü cumada bu kişi kalkarak bana cevap verdi ve böylece de beni ihya etmiş oldu. Allah da kendisini ihya etsin!”
  [1] Heysemi, V/236 (Tabarani Kebir ve Esvat adlı kitaplarında ve Ebu Ya’’la, Ebu Füneyl’den).
  Muhammed Yusuf Kandehlevi, Hayatu’s-Sahabe, Akçağ Yayınları: 2/121-122.+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 ... SonuncuSonuncu
muaviyye