+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Kadere İman Neden imtihana Tabi Tutuluyoruz? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Kadere İman Neden imtihana Tabi Tutuluyoruz?

  Sual: Kadere Iman Ediyorum Kaderi Sorgulamanın Doğru Olmadığınıda Biliyorum Ancak Madem önümüzde Bizim Için Yazılmış Bir Kader Var Ki Biz Buna Yürekten Iman Ediyoruz öyleyse Neden Imtihana Tabi Tutuluyoruz ? 2. acikgoz
  Devamlı Üye

  --->: Kadere Iman Neden Imtihana Tabi Tutuluyoruz


  Reklam  Cevap: S.a Bu şekilde Düşünmek Tersden Düşünmektir.her şey Kaderde Yazılı Demekle Allah ın Yaşayacağımız Olayları Ilmi Ezelisiyle Bilmesidir.fakat Bu Durum Allah Kaderde Yazdığı Için Değil Biz Yaşacağımız Için Yazıyor.bir örnekle Anlatmaya çalışalım Günlük Hava Durumları Verilir Hava Bültenlerinde Yarınki Hava Spiker Söylediği Için Olmaz Her Halde Olacağı Için Meteoroloji Ilmi Sayesinde Söylüyor Bunun Gibi.hem Bizde Cüz I Irade Var Değilmi.anlaşılmışdır Her Halde.

 3. islamdostu
  hizmetkar
  Kadere Iman Ediyorum Kaderi Sorgulamanın Doğru Olmadığınıda Biliyorum Ancak Madem önümüzde Bizim Için Yazılmış Bir Kader Var Ki Biz Buna Yürekten Iman Ediyoruz öyleyse Neden Imtihana Tabi Tutuluyoruz
  Kader - alın yazısı, Allahın herşeyi önceden bilmesi demektir.
  Allahın olacak olan şeyleri bilmesi, sizi zorluyor anlamına gelmiyor.
  insanda hür irade var dilediği yolu seçiyor.
  Allah hidayetten ayırmasın

 4. Desert Rose
  Silent and lonely rains
  Kader hiçbir şeyin tesadüf eseri olmaması ve her şeyin Allah tarafından önceden bilinip kaydedilmesidir. İnsanla ilgili konularda insanın iradesinin katkısı vardır ama bu son derecede azdır. İnsanın mesela armudu değil de elmayı seçeceğini bildiği için Allah onun kaderini öyle yazmıştır. Buradaki püf noktası şudur: İnsan öyle yapacağı için Allah öyle yazmıştır, yoksa Allah öyle yazdığı için insan öyle yapmak zorunda kalmış değildir. Bu bir.

  İkinci olarak kader konusunda bizim kafamızı karıştıran hususlardan birisi zaman mefhumudur. Zaman bizim için vardır ve Allah’ın olacak olanları ezelden bilip öyle yazmasını biz bağlayıcı sanırız. Oysa Allah için zaman yoktur ve gelmiş gelecek her şey ona göre andır ve onun gözü önündedir.

  Üçüncü olarak, dünya hayatında karşılaşılan her şey insan için bir imtihan sorusudur ve bunların hiç birisi rast gele, tombaladan çekilmiş gibi değildir. Her şeyin bir belki bin sebebi vardır. Bu sebeplerin pek çoğu insanın elinde değildir ve insan onlardan sorumlu olmaz. Bir kısmı ise insanın elindedir ve bu sebepleri oluşturmasının sonucuna katlanır. Mesela hastalıklı bir anne babadan hasta olarak doğan bir çocuğun bunda bir sorumluluğu yoktur. Ama bir taraftan onu dünyaya getiren anne babanın yapıp ettikleri sonucunu verirken, diğer taraftan da bu sebep zincirinin bir noktasında dünyaya gelen çocuğa hastalık sorusu sorulmuş daha doğrusu bu rol verilmiş olur. Artık o bu noktadan başlar ve ondan sonrasından sorumludur. Böyle bir hasta nasıl davranmalı ise o da öyle davranmalıdır. Sonuçlara bakıldığında, böyle bir sorunun cevabı, sapasağlam olma sorusunun cevabından daha zor değildir.

  Faruk Beşer

 5. haci
  Özel Üye
  kader konusu tahmin ediyorum ki herkes merak ediyor en iyisi susmak

 6. Desert Rose
  Silent and lonely rains
  kader konusu tahmin ediyorum ki herkes merak ediyor en iyisi susmak
  Kader ve ruh Allah'u tealanın ilmi ve sırrıdır
  evet akılların ermediği noktada zaten ister istemez susuluyor
  Bu konuda ahkam çıkarmak kimsenin haddine düşmez
  İnsanlık ancak Rabbimizin bilmesini istediği kadarını bilebilir.
  Hayırlarla...

 7. Hud112
  Kâria.! Nedir Kâria?!
  Yaklaşım yanlış, kurgu yanlış, mantık yanlış dolayısıyla soru da yanlış oluyor.

  Doğru soru şu: Allah(c.c.)'nün ezeli ilmiyle taktir ettiği ve bildiği ancak benim bilmediğim ve her an kazaya dönüşen kaderimi, verilen cüz'i irademi kullanarak, nasıl bir yol takip etsem de güzel akibete çıkarsam?

  Çünkü: O (C.C.) biliyor amma biz bilmiyoruz. Ve bizim nokta-i nazarımızdan bakıldığında cüz'i irademizi kullanarak yaşadığımız ve değerlendirdiğimiz, her an-zaman birimi- ezelde yazılmış vakti geldiğinde kazaya dönüşen kaderimiz oluyor. Bizim elimizle (cüzi irademizle) şekilleniyor.

  Benim bu mevzudan anladığım budur. Vesselam.


+ Yorum Gönder