+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 SonuncuSonuncu
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden 13 yaşındaki çocuğun ilk adeti oldu 2 aydır olmuyorum normal mi Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  13 yaşındaki çocuğun ilk adeti oldu 2 aydır olmuyorum normal mi


 2. Desert Rose
  Silent and lonely rains

  --->: 13 yaşındaki çocuğun ilk adeti oldu 2 aydır olmuyorum normal mi


  Reklam  Cevap: Bu durum ilk adet döneminde 6 ay hatta bir yıl gecikmeler normal sayılıyor çünkü ilk aylarda kandaki östragen yani kadınlık hormonunun kandaki seviyesi çok düşük olması nedeniyle yumurtlama olmadığından dolayı gecikebilir, bünyenin tam olrak düzenli olarak yumurtacık üretmesi 3-4 5 aya kadar birzaman içerisinde gerçekleşiyor yani adetlerin düzene girmesi için östragen hormonunun seviyesi kanda yükselmesi ve yumurtlamanın başlaması gerekir...yani ilk aylarda yumurtlama olmadığından bu gecikmeler normal sayılıyor endişeye gerek yok 1 yıldan sonra bir jinekoloja gösterin
  Çocuğun bünye yapısı zayıf ve güçsüzse buda döngünün gecikmesine neden olabiliyor beslenmesine önem vermeniz gerekli. Geçmiş olsun selamlar....

 3. deniz-1
  Üye
  Böyle soruları bilinçli olarak sorulduğu ve gayenin öğrenmek olduğu kanısında değilim.

 4. €crin_
  Üye
  Evet gecikmeler normal.

  Zaten kızlar adet konusunda bilinçli değiller.

 5. Desert Rose
  Silent and lonely rains
  Böyle soruları bilinçli olarak sorulduğu ve gayenin öğrenmek olduğu kanısında değilim.

  Bu kanıya nerden vardınız açıklarmısınız.... neden !... üstelik bu konuda diğer konular gibi ilmi bir konu günümüzde insanların sıkça muzdarip olduğu bir konu.... ben samiyetle sorulduğuna inanıyorum....insanlar sırf laf olsun diye sağlığı ilgilendiren bir konu seçmez onca malayani konular varken....Şu düşünülebilir belki bu sorunu kendi yaşıyor ama haya ettiğinden dolayı çocuğu öne sürebilir nedenide...önyargilar sizinki gibiiiii
  Selam ve Dua ile

 6. Desert Rose
  Silent and lonely rains
  İlk Adet (Menarş, Menarche)

  İlk adet görme veya tıbbi literatürdeki adıyla "menarş" (menarche), kız çocuklarının puberte gelişimi sırasında üreme çağına geçişin bir işareti olarak kabul edilir.

  Kızların çoğu 9-16 yaşları arasındayken ilk adet kanamasını yaşarlar.

  Adet kanaması
  Adet kanamasına eş anlamlı olarak "mens", "menstruasyon", "ay hali" veya "regl kanaması" denilebilmektedir. Halk arasında adet görmek anlamında regl olmak yerine yanlış bir şekilde "renkli olmak" gibi terimler de kullanabilmektedir.
  Görülen ilk adet kanamasına ise daha önce de belirtildiği gibi "menarş" denir. Aylık olarak devam eden döngülere ise "periyod" veya "siklüs" denmektedir.

  İlk adet kanaması kişiden kişiye farklılıklar gösterebilir...
  Menarş (ilk regl olma) yaşı kız çocuğunun genetik yapısı (ırsi özellikleri), coğrafik bölgesi, beslenmesi ve sosyokültürel yapısı ile ilişkilidir. Ayrıca güneş ışığına daha çok maruz kalan ekvatora yakın bölgelerde menarş daha erken olurken, örneğin kuzey Avrupa ülkelerinde daha geçtir.

  Yine, beslenme durumu iyi ve hafif topluca kızlarda menarş daha erken olmaktadır.

  Menarş yani mensesin başlaması, kız çocuğunun pubertal gelişiminde önemli bir aşama olup gelişim sürecinde belli bazı aşamaları izler.

  Buluğ çağına geçişi ifade eden puberte gelişim evrelerinde, ilk öncelikle boy uzaması ve meme tomurcuklanması oluşur. Daha sonraki aşama cinsel bölge ve koltuk altında tüylenmedir. Bunlardan sonra ilk adet gerçekleşir. İlk adet görülmesi ile kişi ergenlik çağına girmiş kabul edilir.

  Ergenliğe yeni geçmiş olan bir kızda görülen ilk mensler (adetler) düzenli olmayabilir. Mens araları oldukça uzun veya kısa olabilir. Yumurtlamanın tam olmamasından kaynaklanan bu adet düzensizlikleri 16 yaşına kadar devam edebilir; bu durumlar normal kabul edilir ve genellikle tedaviye gerek yoktur.

  Ergenlik döneminde çok miktarda, uzun ve sık adet görmeler kişilerde kansızlığa (anemi) sebebiyet verebilir ve bu durumda ise kısa süreli ilaç tedavileri uygulanabilir. Onun haricindeki düzensiz adet görmelerde hormon tedavilerine gerek bulunmamaktadır.


  ERKEN ERGENLİK ve GEÇ ERGENLİK

  Bazı kızlar ergenliğe yaşıtlarından önce bazıları ise sonra girebilirler. Önce girenlere “erken ergen” bu tür duruma erken ergenlik, sonra girenlere ise “geç ergen” bu tür durumlara da geç ergenlikadı verilmektedir.

  Erken Ergenlik
  Adet görme 9 yaş öncesinde gerçekleşirse "erken menarş" (erken ergenlik) olarak tanımlanır. Erken ergenliğe sebep olan erken adet görülmesine hormonal bozukluk yol açabilir. Bu nedenle doktor kontrolü gerekir. Hiç bir neden saptanamasa bile ergenliğe erken giriş durumu boy kısalığına neden olabileceği için mutlaka tedavi edilmelidir. Çünkü düzenli adet görmeye başlayan bir ergenin artık boy uzaması yavaşlayacaktır.

  Erken ergenlik kemik yaşının saptanması, bir takım kan ve hormon testleri ile kişinin klinik bulgularından yola çıkılarak kolaylıkla tespit edilebilir. Tespiti yapılan olgularda tedavi şarttır.

  Ergenliğe erken giriş tedavi edilmelidir...
  Erken ergenlik bir takım hormonal tedaviler ile önlenebilir veya geciktirilebilir. Bu tür hormonal tedaviler kişilerin boylarının uzamasında son derece etkilidirler. Aksi takdirde adetlerin düzene girmesi ile boy uzaması duracak ve kişi kısa boylu kalacaktır.
  Anne ve babası uzun boylu olmasına rağmen kendileri kısa boylu olan kızların büyük bir kısmı erken yaşlarda ergenliğe girenler ile ergenlik döneminin geçişlerini hızlı bir şekilde yaşayanlardır.

  Geç Ergenlik
  İlk adet görmenin (menarş) 16 yaşın üzerinde olmasına ise "gecikmiş menarş" (geç ergenlik) olarak tanımlanır.
  Ergenliğe geç girme durumlarında kız çocuğunda "ikincil cinsiyet karakterleri" olarak bilinen meme gelişimi, tüylenme ve boy uzaması özellikleri son derece önemlidir.

  14 yaşına gelmesine rağmen sekonder sex karakterleri hiçbir şekilde gelişmemiş ise yani genital tüylenmesi ve meme gelişimi yoksa, hormon salgılanması ile ilgili bir gelişim problemi olabilir.

  Ancak ikincil seks karakterlerinde normal değişiklikler oluşmuşsa adet kanamasının olması için herhangi bir müdahalede bulunmaksızın 16 yaşına kadar beklenebilir.

  Regl Kanaması Nasıl Olur?
  ”Regl” yani normal adet kanaması aslında sanılanın aksine oldukça karmaşık bir takım olaylar süreci sonunda olur.
  Cinsel sağlık açısından bilinmesi gereken regl kanaması ve gebelik oluşumu olaylarını oldukça basite indirgeyerek anlatalım.

  İlk adet dönemi kanamaları düzensiz seyredebilir...
  İlk yıl (belki daha uzun süre) içinde adetler takvime uymaz ve bazen 3 hafta gibi kısa süre içinde bazen ise 6-8 hafta gibi uzun bir sürelerde kanama olabilir. Bir süre sonra siklusler (adet düzenleri) düzene girecektir ve kızların çoğunda her 3-5 haftada bir menstüral kanama olacaktır. Adetlerin tam olarak düzene girmesi bir kaç yılı bulabilir.

  Siklus düzenli hale geldikten sonra da hastalık, stres, ağır egzersiz veya yetersiz beslenme gibi durumlarda adetler aksayabilir. Doğal olarak bütün bu nedenlerin yanında menstürasyon gecikmelerinde gebelik olabileceği de akla gelmelidir.

  Normalde her adet dönemi sırasında 50-100 ml (ortalama 80 ml) kan kaybı olur.

  Bazı kişilerde menstürasyon kanamaları diğerlerinden daha ağır ve sancılı olabilir. Bu durumda hekime başvurmak gerekebilir.

  Menstürasyon periyodu sırasında, öncesinde veya sonrasında şu yakınmalar görülebilir:

  (bel ve kasıklarda)
  gaz birikmesi
  hassasiyet veya şişkinlik
  ağrısı
  kötü hissetme ve huzursuzluk gibi ani duygusal değişiklikler

  Menstruasyondan önce başlayan ve mens olduktan sonra sonlanan depresyon, memelerde şişkinlik ve hassasiyet, karında şişlik, ödemler, gerginlik, alınganlık, yeme problemleri (iştah artışı veya azalması, tatlıya düşkünlük gibi) problemler kişinin normal yaşam kalitesinde değişikliklere yol açıyor ise bu duruma “Premenstruel sendrom (Adet öncesi gerginlik sendromu)” adı verilmektedir. Tedavisi için hekiminize danışmanızı öneririz.

  Ne zaman bir jinekolog muayenesi gereklidir?
  Bazı durumlarda adet düzenine bağlı sorunlar mutlaka bir jinekolog muayenesi veya ultrason tetkiki gerektirebilir. Bu durumlar:
  Menstürasyon periyodunda bilinen bir neden olmaksızın ani bir değişiklik olması
  3-5 gün süren ancak oldukça sancılı veya pıhtılı adetlerin olması
  8-10 günden fazla süren ağır kanamalar
  Normal periyod harici ara kanamalarının olması
  Menstürasyon başlangıcından sonraki dönemde iki günden fazla süren şiddetli karın ağrısı olması
  Kansızlığa bağlı halsizlik, solukluk, nefes darlığı ve çarpıntı gibi bulgular
  Gebelik şüphesi durumlarında bir jinekoloğa başvurulması önerilir.

  Kadın sağlığı tedavi merkezi.

 7. Misafir
  Bende 13 yaşındayım ve bir kere Adet oldum 5 gün sürdü ve birdaha olamadım bir zarari varmidir acaba?

 8. @hmet
  Üye
  13 yaşında adet olmak normal mi?
  bir zarari varmidir acaba?
  Hayır bir zararı yok ama normal bir durum değil sanırım. Yani her ay tekrarlamalı
  Bir kadın doğum uzmanına başvurun

 9. Misafir
  Ben17 yasindayim.Her ay duzenli adet olurdum.Ama bu ay 1 haftayi gecti hala olmuyorum.Bu konuda endiseliyim lutfen yardimci olur musunuz??

 10. arifselim
  Yönetici
  Normal olarak bu kadınlarda görülebilen bir durumdur. Bir defa adetin gecikmesinden endişelenecek bir şey yoktur. Belki adet düzenin değişmiş olabilir. Bunun stres, beslenme ve bir çok nedeni olabilir.

 11. Misafir
  Merhabalar kızım 13 yaşını yeni bitirdi henuz regli olmadi akranları hep oldu bu durum normalmidir bir dr. Başvurmalımıyım ?

 12. arifselim
  Yönetici
  Merhabalar. Bu durum normal olmalıdır ve ırsıde olabilir. Kız çocuklarında ilk adet kanamasının en geç 14 yaşında başlaması gerekir. İsterseniz doktora danışabilirsiniz.

+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 SonuncuSonuncu
13 yaşında adet gecikmesi nedenleri,  ilk adetten sonra adet gecikmesi,  13 yaşında adet olmak normal mi,  13 yaşında adet gecikmesi,  16 yaşında adet gecikmesi nedenleri,  13 ya,  15 yaşında adet gecikmesi nedenleri