+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Anam ve kadınım (ben boşanmak istiyorum hangi hallerde vebal alınmaz?) Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Anam ve kadınım (ben boşanmak istiyorum hangi hallerde vebal alınmaz?)

  Sual: sayın hocam babam ben 7 yaşındayken bizi terketti güzel annem daha 29 yaşında bunu niye yazdım çünki yaşın kıymetini yeni ögrendim ben30 yaşındayım dedem evlen demesine rağmen hatırlarım dedem çok kez odunla kovalardı babamı sevmediğinden dolayı ama annem yinede her daim şartsız ve kayıtsız evlenmeden hayatını bize adayarak bir ömrü evlatlarına harcadı ben şuan nasıl bizi büyüttüğünü anatsam yemin saatler alır annem ilkokul mezunu bir insan diyebilirimki aklı salim olduğundan beri ALLAHA olan vazifesini yerine getirmeye çalışıyor buna ben aklım selim olduğundan beri şahidim bana KURAN ı öğreten süreleri öğreten bir insan nekadar kötü olabilir şimdi konuya girmek istiyorum zira ben evlendim tüm samimiyetimle hem hanım hem anam hemde ben mutlu olayım diye hayal kurardım annemle beraber oturuyorduk hanım ve ailesi çocuğum olduktan sonra türlü yalanlarla çocuğu kullanıp bidaha görenezsin diye evi ayırdılar hocam ALLAH baki kul ölümlü ben size soruyorum ben boşanmak istiyorum hangi hallerde vebal alınmaz ALLAH a emanet olun, ? 2. beygu
  Kardeşiniz

  --->: anam ve kadınım


  Reklam  Cevap: sevgili kerdeşim

  öncelikle evliliğinizin yeni ve önünüzde daha nice güzel günler var. boşanmak gibi bir eylem hemen düşünülmemeli ve karar verilmemelidir. öncelikle eşler birbirleriyle görüşmeli ve konuşmalıdır. eksiler artılar söylenmeli hoş bir sohbetle ile birbirlerine anlatılmalıdır. evlilik gibi kutsal bir yuvayı dağıtmak veya vesile olmak hem toplum hem Allah katında hoş olmayan bir davranıştır.

  Resulullah (s.a.v) şöyle buyurmuştur: "Allah azze ve celle'ye İslam'da nikah ile kurulan evden daha sevimli hiçbir şey yoktur. Allah azze ve celle'nin en çok buğz ettiği şey ise, İslam'da ayrılık, yani talak ile dağılan evdir."
  el-Kafi, c. 5, s. 328

  beygu kardeşinin senden acizane isteği geçirmiş oldukları güzel günlerin hatrına herşeyi tekrar gözden geçirmen ve yuvanı birleştirmendir.

  Allah (c.c) yâr ve yardımcın olsun...

 3. Hoca
  erimeye devam...
  sayın hocam babam ben 7 yaşındayken bizi terketti güzel annem daha 29 yaşında bunu niye yazdım çünki yaşın kıymetini yeni ögrendim ben30 yaşındayım dedem evlen demesine rağmen hatırlarım dedem çok kez odunla kovalardı babamı sevmediğinden dolayı ama annem yinede her daim şartsız ve kayıtsız evlenmeden hayatını bize adayarak bir ömrü evlatlarına harcadı ben şuan nasıl bizi büyüttüğünü anatsam yemin saatler alır annem ilkokul mezunu bir insan diyebilirimki aklı salim olduğundan beri ALLAHA olan vazifesini yerine getirmeye çalışıyor buna ben aklım selim olduğundan beri şahidim bana KURAN ı öğreten süreleri öğreten bir insan nekadar kötü olabilir şimdi konuya girmek istiyorum zira ben evlendim tüm samimiyetimle hem hanım hem anam hemde ben mutlu olayım diye hayal kurardım annemle beraber oturuyorduk hanım ve ailesi çocuğum olduktan sonra türlü yalanlarla çocuğu kullanıp bidaha görenezsin diye evi ayırdılar hocam ALLAH baki kul ölümlü ben size soruyorum ben boşanmak istiyorum hangi hallerde vebal alınmaz ALLAH a emanet olun,
  beygu kardeş hadisi aktarmış ve gereken tavsiyede bulıunmuş. sadece islamda boşanmaya sebep olan durumları vereyim bak kardeş: İslama göre erkek kadını hangi şartlarda boşaması caizdir?
  Allah yardımcın olsun.

+ Yorum Gönder