+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden İnsanın kaderini kendi çabasına bağlı kıldık? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  İnsanın kaderini kendi çabasına bağlı kıldık?

  Sual: Gerçekten dua kaderi değiştirir mi ? Bu sözü açıklar mısınız ? Benim olmasını istediğim bir duam var Allah benim için hayırlı olanı tabiki daha iyi bilir bu dünya olmazda öbür dünyada verir ama ben çok istiyorum çok dua ediyorum işler gittikçe sarpa sarıyor diyorum demekki hayırlı degil ama dua etmekten de vazgeçmiyorum hala içimde bir umut var bilmiyorum kabul olacak mı açıklama yaparsanız sevinirim hocam ? 2. arifselim
  Yönetici

  Yorum: İnsanın kaderini kendi çabasına bağlı kıldık?


  Reklam  Cevap: Bu sorunun cevabı için ilk önce gerçekte kaderin ne olduğunu bilmemiz gerekiyor. Kader en basit ifade ile Allah katındaki ezeli ve ebedi ilmi anlamındadır ve bu ilim hiç bir şekilde değişmez. Kuranı kerimde bu manada şöyle buyrulmuştur:

  - “Allah, (o yazıdan) dilediğini siler, (dilediğini de) sabit bırakır. Ana kitap (olan Levh-i Mahfuz) ise O’nun katındadır.” (Ra’d, 39)
  Allah’ın (cc) Zatı, ezeli ve ebedi olduğu gibi Zatına ait bir sıfat olan ilim sıfatı da ezeli ve ebedidir. Allah (cc), ilmiyle bizlerin neler yapacağını ezelden bilip Levh-i Mahfuz'a yazmıştır. Bu levha değişikliğe uğramaz.

  - Bazı hadislerde kaderin bir takım şartlarla değişebileceği ifade edilmiştir. Bu değişiklik hakiki manada Levh-i Mahfuz'da olan bir değişiklik değildir. Çünkü Allah’ın ezeli ve ebedi ilminde değişiklik olmaz. Allah (cc) her şeyi son şekliyle bilir.

+ Yorum Gönder