+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Allahü Teâlâ yüksekten çağrılır, aşağıdan değil ne demek Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Allahü Teâlâ yüksekten çağrılır, aşağıdan değil ne demek

  Sual: Selefi zihniyetli bir kişi sosyal medyadan paylaştığı bir rivayette haşa ve kella Allahü tealanın gökte olduğunu vurgulamış; ancak sizin bu konudaki fetvalarınızı bilen kişi elhamdulillah, Allahü tealanın gökte olduğundan kastın, arşın O'nun hakimiyeti ve hükmü altında olduğunu anlar. Ancak rivayetin son cümlesi olan “Allah Teâlâ yüksekten çağrılır, aşağıdan değil.” ifadesinden bir şey anlamadım, bundan murat nedir?
  (Rivayet aşağıdadır.)
  Ebû Muti' el-Belhi'den nakledilen bir rivayet şöyledir:
  Ebû Muti' Ebû Hanîfe'ye: “Allah'ın, yerde mi gökte mi olduğunu bilmiyorum.” diyen kişiden sormuş; Ebû Hanife de: “Kâfir olmuştur, zira Allah Teâlâ şöyle buyuruyor”:
  “Allah Arş üzerinde duruyor.” (Taha 5) Allah'ın Arşı ise yedi kat göğün üstündedir.” buyurdu.
  Ben derim ki; Ebû Hanîfe “Eğer bir kimse, Allah Teâlâ Arş üzerindedir, fakat Arş'ın gökte mi yerde mi olduğunu bilmiyorum.” derse, kâfir olduğunu söylemiştir, Çünkü o, Allah'ın gökte olduğunu inkâr etmiştir. Allah'ın gökte olduğunu inkâr eden kişi ise kâfirdir. Zira Allah Teâlâ yücelerin yücesindedir. Allah Teâlâ yüksekten çağrılır, aşağıdan değil.” ? 2. bana bak
  Devamlı Üye

  Yorum: Allahü Teâlâ yüksekten çağrılır, aşağıdan değil ne demek


  Reklam  Cevap: "Allahü Teâlâ yüksekten çağrılır" sözünden kasıt Allah yücedir anlamında mecaz bir ifadedir.

+ Yorum Gönder