+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Allah'ın subuti sıfatları kaç tanedir Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Allah'ın subuti sıfatları kaç tanedir

  Sual: Selâmün Aleyküm, bir sorum vardı. Allah'ın Subûti Sıfatları 8'den fazla olabilir mi? Sanki bir yerde okurken fazla olabilir ancak bu kadarı kabul edilmiştir gibisinden birşey gördüm. (Daha sonra o sayfayı bulamadım.) Beni bilgilendirirseniz iyi olur. Teşekkürler. ? 2. arifselim
  Yönetici

  Yorum: Allah'ın subuti sıfatları kaç tanedir


  Reklam  Cevap: Aleykum selam kardeşim. Allah’ın zati sıfatları anlamlarından da anlaşılacağı üzere, dış dünya ile, yaratıklarla bir ilişkisi ve ortak paydası olmayan sıfatlardır. Bu sıfatların bu şekilde geçmesinin nedenini anlamak için sübuti sıfatların ne manaya geldiğini iyice bilmek gerekir. Zati ve sübuti sıfatları arasındaki farklar göz önünde bulundurularak şöyle bir izahat yeterli olabilir:

  - Zati sıfatlar, Allah’a mahsus olup başka hiç bir varlıkla müşterekliği söz konusu değildir. Halbuki sübuti sıfatlar -mahiyet farkıyla da olsa- insanlarda da bulunuyor. Örneğin: Allah Kadimdir, fakat insan kadim değildir.

  - Buna mukabil Allah irade sahibi olduğu gibi insan da irade sahibidir. Tabii ki iki irade arasında fark vardır. Allah’ın iradesi sonsuz ve mutlakdır, insanın iradesi ise sınırlı ve kayıtlıdır. İnsanların iradesi Allah’ın iradesi sonucu var olmuştur.

 3. TTOz
  Üye
  Tam sormak istediğim bu değildi. Bu arada siteye kayıtta oldum.

 4. bana bak
  Devamlı Üye
  Sübûti Sıfatlar. Allah’ın zâtına nisbet edilen mânalar olup O’nun ne olduğunu ifade eder. Bazı yorum farkları bulunsa da bütün İslâm âlimleri bu sıfatları kabul eder.
  DİYANET

+ Yorum Gönder