Konusunu Oylayın.: Bu söz elfazı küfür mü acaba??

5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi
Bu söz elfazı küfür mü acaba??
 1. 21.Ağustos.2016, 09:33
  1
  Misafir

  Bu söz elfazı küfür mü acaba??


  Bu söz elfazı küfür mü acaba?? Mumsema Merhaba kolay gelsin hepinize.Benim bir sorum olacaktı.İngilizce de bir kelime ismi oh my god yani aman ALLAH ım manasına geliyor fakat yabancılar affedersiniz ama f... sözünü türkçede ilişkiye girmek manasında olan sözü kelimeyi pekiştirmek için kullanıyorlar yani mesela çok korktunuz diyelim aman ALLAH ım bu ne dersiniz ya onlar bunu diyor fakat yanına bu küfür kelimesini kelimeyi pekiştirmek nerdeyse altıma ettim tarzında kullanıyorlar.Yani onlar bu f... kelimesini anlamı pekiştirmek,anlamı argoya vurmak için kullanıyorlar ama bu kelimeyi türkçeye direkt çevirirseniz ALLAH a haşa küfür anlamı çıkıyor ama gerçek manası bu değil.ALLAH a küfür edilmiyor fakat aman ALLAH ım derken bunun durumunu (korku-heyecan tarzı) pekiştirmek için bir küfür kelimesini araya sıkıştırıyorlar ve ALLAH a peygambere küfür olmadan korku heyecan sözlerini pekiştiriyorlar ama dediğim gibi bu söz türkçeye çevirilirse küfür sözü oluyor.Bu söz ÇOK FAZLA AMA ÇOK FAZLA kullanılıyor.Benim bu sözü duyduğumda ne yapmam gerekir??Bu sözü söyleyenlerle bağı kesmek mi lazım komple??Pek anlatamadım kusura bakmayın ben şöyle özet geçeyim size.Kelime normalde aman ALLAH ım olmasına rağmen , türkçe de hadi lan oradan,ödüm b..... karıştı manasında nasıl dışkıyı kullanıyorsak bunlarda f... kelimesini kullanıyorlar kelimenin 2 anlamı oluyor yani.Kelimenin asıl anlamı orada ALLAH a küfür etmek değil çok korktuğunu veya heyecanlandığını belirtmek için aman ALLAH ım ın yanına küfür sözü koyuluyor ve bu olay nerdeyse her kelimeye yapılıyor.Bu çift manaya gelen sözler elfaz-ı küfür müdür??ÇOK ÖZÜR DİLERİM SORU SAÇMA OLDU ÇÜNKÜ BU KELİMENİN DİREKT KARŞILIĞI YOK TÜRKÇE DE.Yardım ederseniz çok teşekkür ederim.Şimdiden sağlıcıkla kalın,ALLAH yardımcınız olsun.


 2. 21.Ağustos.2016, 09:33
  1
  Kayıtsız Üye - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Kayıtsız Üye
  Misafir  Merhaba kolay gelsin hepinize.Benim bir sorum olacaktı.İngilizce de bir kelime ismi oh my god yani aman ALLAH ım manasına geliyor fakat yabancılar affedersiniz ama f... sözünü türkçede ilişkiye girmek manasında olan sözü kelimeyi pekiştirmek için kullanıyorlar yani mesela çok korktunuz diyelim aman ALLAH ım bu ne dersiniz ya onlar bunu diyor fakat yanına bu küfür kelimesini kelimeyi pekiştirmek nerdeyse altıma ettim tarzında kullanıyorlar.Yani onlar bu f... kelimesini anlamı pekiştirmek,anlamı argoya vurmak için kullanıyorlar ama bu kelimeyi türkçeye direkt çevirirseniz ALLAH a haşa küfür anlamı çıkıyor ama gerçek manası bu değil.ALLAH a küfür edilmiyor fakat aman ALLAH ım derken bunun durumunu (korku-heyecan tarzı) pekiştirmek için bir küfür kelimesini araya sıkıştırıyorlar ve ALLAH a peygambere küfür olmadan korku heyecan sözlerini pekiştiriyorlar ama dediğim gibi bu söz türkçeye çevirilirse küfür sözü oluyor.Bu söz ÇOK FAZLA AMA ÇOK FAZLA kullanılıyor.Benim bu sözü duyduğumda ne yapmam gerekir??Bu sözü söyleyenlerle bağı kesmek mi lazım komple??Pek anlatamadım kusura bakmayın ben şöyle özet geçeyim size.Kelime normalde aman ALLAH ım olmasına rağmen , türkçe de hadi lan oradan,ödüm b..... karıştı manasında nasıl dışkıyı kullanıyorsak bunlarda f... kelimesini kullanıyorlar kelimenin 2 anlamı oluyor yani.Kelimenin asıl anlamı orada ALLAH a küfür etmek değil çok korktuğunu veya heyecanlandığını belirtmek için aman ALLAH ım ın yanına küfür sözü koyuluyor ve bu olay nerdeyse her kelimeye yapılıyor.Bu çift manaya gelen sözler elfaz-ı küfür müdür??ÇOK ÖZÜR DİLERİM SORU SAÇMA OLDU ÇÜNKÜ BU KELİMENİN DİREKT KARŞILIĞI YOK TÜRKÇE DE.Yardım ederseniz çok teşekkür ederim.Şimdiden sağlıcıkla kalın,ALLAH yardımcınız olsun.

 3. 22.Ağustos.2016, 13:05
  2
  arifselim
  Yönetici

  Profili:
  Üyelik Tarihi: 04.Nisan.2007
  Üye No: 211
  Mesaj Sayısı: 25,554
  Rep Derecesi:
  Tecrübe Puanı: 10

  Yorum: Bu söz elfazı küfür mü acaba??
  Merhaba. Bu kelime zaten Allah'a küfür etmek değildir. Dolayısıyla ondan sonra kullanılan kelimeler ayrıca bir sövme yada çirkin bir kelime olarak kabul edilir. Senin kullanmaman gerekir. Arkadaşların kullanıyorsa onları uyarmalısın.


 4. 22.Ağustos.2016, 13:05
  2
  Yönetici  Merhaba. Bu kelime zaten Allah'a küfür etmek değildir. Dolayısıyla ondan sonra kullanılan kelimeler ayrıca bir sövme yada çirkin bir kelime olarak kabul edilir. Senin kullanmaman gerekir. Arkadaşların kullanıyorsa onları uyarmalısın.
+ Yorum Gönder