+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Saçlarımı boyatmak istiyorum. Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Saçlarımı boyatmak istiyorum.

  Sual: Selamun Aleyküm.
  Şu anda 17 yaşındayım. Saçlarım genetik mi bilmiyorum bir nedenden dolayı bembeyaz oldu , siyah sayısı beyaz sayısından azdır herhalde. Saçımın rengi siyah. Bir hadiste Peygamberimizin erkeklerin saçını siyaha boyatması sakıncalıdır yazıyordu. Ben onu dikkate alarak boyatmadım ancak boyatabilir miyim? Yaşım çok genç çünkü.
  Selam ve Dua İle. ? 2. arifselim
  Yönetici

  Yorum: Saçlarımı boyatmak istiyorum.


  Reklam  Cevap: Aleykum selam kardeşim. Saçların siyaha boyanması kadın veya erkeler için ise caiz değildir. Ancak bu konuda yaşı çok genç olanlar için bir ayrıcalık gözetilmiştir. Bu konuda çok önemli gördüğümüz bazı hadislerimizde bu konu şöyle geçmektedir:

  Mekke'nin fethi günü Hz. Ebû Bekr (ra)'in yaşlı babası Ebû Kuhâfe'nin saçlarının ağaç çiçekleri gibi beyazlaştığını gören Rasûlüllah (asm) şöyle buyurmuştur:

  "Bu beyaz saçı değiştiriniz ve siyahtan sakınınız." (1)

  Ancak saçı beyazlaşan kimse genç olursa, onun siyaha boyamasında bir sakınca görülmemiştir. Nitekim Sa'd b. Ebî Vakkas, Ukbe b. Âmir, Hasan, Hüseyin ve Cerîr gibi sahabelerin bu rengi tercih ettikleri nakledilmiştir. (2)

  Boya malzemesi olarak Allah elçisi kınayı tavsiye etmiştir:

  "Saçın beyazlığını değiştirmek için kullandığınız şeylerin en iyisi kına ve keten bitkisidir." (3)

  Hz. Enes b. Mâlik, Hz. Ebû Bekr'in saçlarını kına ve ketenle, Hz. Ömer'in ise yalnız saf kına ile boyadığını nakletmiştir. (el-Kardâvî, a.g.e., s. 103).

  Kaynaklar:
  (1) bk. Ebû Dâvud, Tereccül, 18; Nesâî, Zîne, 15; Ahmed b. Hanbel, I,165, 356, II, 261, 499, III,160, 322.
  (2) bk. Yusuf el-Kardâvî, el-Halâl vel-Harâm fil-Islâm, Terc. Mustafa Varlı, Ankara 1970, s. 102, 103.
  (3) bk. Ebû Dâvud, Tereccül, 18; Tirmizî, Libâs, 20; Nesâî, Zîne, 16; Ibn Mâce, Libâs, 32; Ahmed b. Hanbel, V, 147, 150, 154.

 3. Misafir
  Çok teşekkür ederim. Allah razı olsun.

+ Yorum Gönder