Konusunu Oylayın.: Çocuklar arasında evlat ayrımı

5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi
Çocuklar arasında evlat ayrımı
 1. 21.Temmuz.2016, 10:46
  1
  Misafir

  Çocuklar arasında evlat ayrımı


  Çocuklar arasında evlat ayrımı Mumsema hocam ben karabalık bir ailenin çocuğuyum .anne ve babam eğitimsiz muhafazakar bir doğulu aile . hayatları boyunca hiçbir kötü şeye bulaşmamiş kendi halinde insanlar . evimizde müthiş bir evlat ayrımı vardı .bu ayrım kız ve erkek çocukların sofrada yediği yemeğe dek varıyordu . ve bir çok ailede benim ailem gibiydi . ben 12 yaşında okul birincisiyken okuldan çikarıldım tamamiylen keyfi bir nedenden dolayı.bu beni okadar üzdüki intihara bile kalkiştim .ama başaramadım .ailem bana bunu yaparken şikayet edebileceğim hiç kimse yoktu . o zaman allah bu kadar ayrıma neden izin verdi diye düşünmeye başladım ve anlamak için büyük bir merakla dine yöneldim .herşeyin kuranda yazılı olduğunu düşündüğüm için kurana başladım altı ay içinde bitirdim ve hiç birşey anlamadım .çünkü kuranı sadece okumayı öğrenmiştim .kuranın ne dediğini anlamak içinde meallerini okumaya başladım . işte o zaman bazı şeyleri anlamaya başlamıştım .bununla yetinmeyip hadis kitaplarını bazı alimlerin yazdığı kitapları okudum ve okudukça anladım ki sorun dinde değil dini bilmemektedir .dışarıdan orta okul lise ve önlisans ilahiyat okudum .aradan 18 yıl geçti ve o günden bu güne sayısız eser okudum . halada okuyorum . dini konuda ciddi bilgi sahibiyim .insanları dini öğrenmeye teşfik ediyorum . merak ettileri soruları bılgimin yettiği kadar cevaplamaya çalışıyorum . yetersiz olduğum konularda diyanete ve çok değerli hocalara birebir sorarak cevap bulmaya çalışıyorum .diyanetin 2014 teki personel sayısı 12 milyon, bütçeden en yüksek payı alan kurum olan diyanet nüfusunun yüzde doksanı müslüman olan halkına dinini neden bu kadar imkana rağmen öğretememiş yada öğretmemiştir ? anne ve babam ve onlar gibi milyonlarca insan eğer dinini bilmeyip en basitinden kuranın ilk ayetinin oku olduğunu bilmiyorsa bu diyanetin becereksizliği ve görevini yapmadığını göstermez mi ? bu vebal ortada iken ve diyanet bunca yıldır var olmasına rağmen insanların bu kadar bilgisiz olasının vebalinden diyanet sorumlu değil mi ? ezan okutup namaz kıldırmak dışında diyanetin bu ülkedeki asıl görevi nedir ? size sorduğum kırtas hadisesi , ilk halifenin seçilme şekli , imamların maaşı , hindistan daki dini çeşitliliği ve halkının çatişmasız bir şekilde yaşaması gibi sorular bana ait. diğer islam devletlerinin bugünkü durumu ve yöneticilerinin muaviyemsi bir tarzda kibirli ,gösterişli ve israf içinde yaşamalarını neye bağlıyorsunuz ?beni açık bir şekilde bilgilendirmenizi rica ediyorum .


 2. 21.Temmuz.2016, 10:46
  1
  Kayıtsız Üye - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Kayıtsız Üye
  Misafir  hocam ben karabalık bir ailenin çocuğuyum .anne ve babam eğitimsiz muhafazakar bir doğulu aile . hayatları boyunca hiçbir kötü şeye bulaşmamiş kendi halinde insanlar . evimizde müthiş bir evlat ayrımı vardı .bu ayrım kız ve erkek çocukların sofrada yediği yemeğe dek varıyordu . ve bir çok ailede benim ailem gibiydi . ben 12 yaşında okul birincisiyken okuldan çikarıldım tamamiylen keyfi bir nedenden dolayı.bu beni okadar üzdüki intihara bile kalkiştim .ama başaramadım .ailem bana bunu yaparken şikayet edebileceğim hiç kimse yoktu . o zaman allah bu kadar ayrıma neden izin verdi diye düşünmeye başladım ve anlamak için büyük bir merakla dine yöneldim .herşeyin kuranda yazılı olduğunu düşündüğüm için kurana başladım altı ay içinde bitirdim ve hiç birşey anlamadım .çünkü kuranı sadece okumayı öğrenmiştim .kuranın ne dediğini anlamak içinde meallerini okumaya başladım . işte o zaman bazı şeyleri anlamaya başlamıştım .bununla yetinmeyip hadis kitaplarını bazı alimlerin yazdığı kitapları okudum ve okudukça anladım ki sorun dinde değil dini bilmemektedir .dışarıdan orta okul lise ve önlisans ilahiyat okudum .aradan 18 yıl geçti ve o günden bu güne sayısız eser okudum . halada okuyorum . dini konuda ciddi bilgi sahibiyim .insanları dini öğrenmeye teşfik ediyorum . merak ettileri soruları bılgimin yettiği kadar cevaplamaya çalışıyorum . yetersiz olduğum konularda diyanete ve çok değerli hocalara birebir sorarak cevap bulmaya çalışıyorum .diyanetin 2014 teki personel sayısı 12 milyon, bütçeden en yüksek payı alan kurum olan diyanet nüfusunun yüzde doksanı müslüman olan halkına dinini neden bu kadar imkana rağmen öğretememiş yada öğretmemiştir ? anne ve babam ve onlar gibi milyonlarca insan eğer dinini bilmeyip en basitinden kuranın ilk ayetinin oku olduğunu bilmiyorsa bu diyanetin becereksizliği ve görevini yapmadığını göstermez mi ? bu vebal ortada iken ve diyanet bunca yıldır var olmasına rağmen insanların bu kadar bilgisiz olasının vebalinden diyanet sorumlu değil mi ? ezan okutup namaz kıldırmak dışında diyanetin bu ülkedeki asıl görevi nedir ? size sorduğum kırtas hadisesi , ilk halifenin seçilme şekli , imamların maaşı , hindistan daki dini çeşitliliği ve halkının çatişmasız bir şekilde yaşaması gibi sorular bana ait. diğer islam devletlerinin bugünkü durumu ve yöneticilerinin muaviyemsi bir tarzda kibirli ,gösterişli ve israf içinde yaşamalarını neye bağlıyorsunuz ?beni açık bir şekilde bilgilendirmenizi rica ediyorum .

 3. 27.Temmuz.2016, 23:35
  2
  arifselim
  Yönetici

  Profili:
  Üyelik Tarihi: 04.Nisan.2007
  Üye No: 211
  Mesaj Sayısı: 25,499
  Rep Derecesi:
  Tecrübe Puanı: 10

  Yorum: Çocuklar arasında evlat ayrımı
  Selamun aleykum kardeşim. Her bilenin üstünde mutlaka dahi iyi bir bilen vardır. Okumaya ve ilim öğrenmeye devam edeceğiz ta ki son nefesimize kadar. Diyanetin konusunda ise maalesef bir çok sorun olmakla beraber sonuçta diyanette devlete bağlı olan ve ancak belirli sınırlar çerçevesinde hizmet edebilen bir kurumdur. İnşaallah her geçen gün daha iyi ve daha faydalı hizmetlerini arttırmasını ümit ediyoruz. Bu sorumluluk hepimizindir yani her müslüman kendisini sorumlu görmelidir. Allah yar ve yardımcımız olsun.


 4. 27.Temmuz.2016, 23:35
  2
  Yönetici  Selamun aleykum kardeşim. Her bilenin üstünde mutlaka dahi iyi bir bilen vardır. Okumaya ve ilim öğrenmeye devam edeceğiz ta ki son nefesimize kadar. Diyanetin konusunda ise maalesef bir çok sorun olmakla beraber sonuçta diyanette devlete bağlı olan ve ancak belirli sınırlar çerçevesinde hizmet edebilen bir kurumdur. İnşaallah her geçen gün daha iyi ve daha faydalı hizmetlerini arttırmasını ümit ediyoruz. Bu sorumluluk hepimizindir yani her müslüman kendisini sorumlu görmelidir. Allah yar ve yardımcımız olsun.
+ Yorum Gönder