+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Dua ederken nelere dikkat etmek gerekir Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. 1
  Misafir

  Dua ederken nelere dikkat etmek gerekir

  Sual: Selamünaleyküm herkese,
  Dualar ile ilgili açıklama yapabilirmisiniz?
  Şöyle bir durum var, bu aralar içim daralıyor.
  Dua ederken (ayetler/sureler okumayı kastetmiyorum) yani Allahdan bir şeyler isterken kendimi çok suçlu ve ümitsiz gibi birşey hissediyorum.

  Suçlu hissediyorum, çünki namaza henüz yeni başladım, daha mükemmel olmasa bile, sabah namazımı mümkün olduğunca kılmaya çalışıyorum. Diğer namazları henüz kılmadım ama o da olur inşaAllah.
  Bir yerde 'bir kimse namazı bilinçli terk ederse, Allah rahmetini keser' gibisinden bir şey okudum. Sürekli bunu düşünerek dualarımda ümitsiz oluyorum.
  Hiç kılmadiğımda böyle bir his sanki yokmuş gibi. Bu vesvese midir?

  Ayrıca mesela dualarimizda bir şeyler isterken ısrarcı olmak ne demek? Mesela bir şey istiyoruz Allah'dan, onu sürekli (aynı gün içinde değilde, hatırladıkca sürekli) istemek, olması için dua etmek, bu duada ısrarcı olmak mıdır?
  Ben öyle yaptığımda sanki Allah'a isyan ediyormuşum gibi geliyor. Hiçbirşey istemeden, sadece kendimi Allaha teslim etmem gerek gibi. Tabiki öyle zaten, işimiz her şeyimiz Allahın izni'ne bağlı. Benim demek istediğim, duayi ağzımdan bırakmak...

  Umarım cevaplayabilirsiniz...

  Hepinize hayırlı günler. ? 2. 2
  arifselim
  Yönetici

  Yorum: Dua ederken nelere dikkat etmek gerekir


  Reklam  Cevap: Aleykum selam kardeşim. Sorularını cevaplamaya çalışacağım.

  - Dua veya ibadet ederken isteksizlik veya ümitsizlik hissi bazen gelebilir ama sen sakın bunu önemseme ve yoluna devam et. Her ne kadar eksiğin olsa da sen arttırarak devam et. Evet namazlarını ihmal edenler hakkında tehditler var ama bu ümitsizliğe değil seni daha yaklaşmaya itmelidir. Bunları vesvese haline getirme.

  - Israrcı olmak bıkmamak ve sık sık istemek demektir. Her hatırladığında ısrar ile istenebilir dua edilebilir bu güzel bir durumdur. Kesinlikle isyan etmek anlamına gelmez aksine Allah kulunun ısrarla istemesinden hoşnut olur.

+ Yorum Gönder