+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden İncil'de neden Allah değilde Tanrı yazıyor Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  İncil'de neden Allah değilde Tanrı yazıyor

  Sual: Benim bir sorum var ama nasıl soracağımı şaşırdım islam sitelerinin birinde Kur'an-ı Kerim'de

  “İsa, İsrailoğullarının küfrünü, Allah’ın gönderdiği gerçekleri örtbas etme temâyüllerini fark edince sordu: “Kim Allah yolunda benim yardımcılarım olacak?” Havârîler dediler ki: ‘Allah’ın yardımcıları biziz (Allah yolunda senin yardımcıların biz olacağız). Allah’a iman ettik. Sen de şâhit ol ki şüphesiz biz müslümanlarız.”

  (Bizzat Kur'an-ı Kerim'den alıp yazmadım siteden bulduğum şekilde kopyaladım sonradan bazı arkadaşların aklı karışmasın lütfen)

  1) Şimdi benim soruma gelelim Allah'ın adı ve müslümanlık ifadelerine yer veriliyor Kur'an türkçe çeviri olduğundan dolayı aklımız karışmasın diyemi Allah ve müslümanlık ifadesi kullanılmıştır o kısımlarda yoksa Hz İsa zaten kendisine inanan insanlara bu şekildemi anlatıyordu dini ?
  2) En asıl soruma gelince şimdi Hz isa Allah'ın adını kullanıyorsa kendi zamanındada Sürekli Allah demişse şuanki Hristiyanlıkta nasıl olurda Tanrı ifadesine yer verilir neden ondan duyduklarını İncile yazarlarken Allah'ın adını kullanmamışlardır sadece Hristiyanlık değil diğer dinler içinde aynı soruyu sormak istiyorum sorumu tam anlatabildim mi bilmiyorum anlayabildiğiniz kadarıyla pas geçmeden cevap atarsanız teşekkür ederim Allah'a emanet olun ? 2. Fetva Meclisi
  Moderatör

  Cevap: İncil'de neden Allah değilde Tanrı yazıyor


  Reklam  Cevap:
  1) Şimdi benim soruma gelelim Allah'ın adı ve müslümanlık ifadelerine yer veriliyor Kur'an türkçe çeviri olduğundan dolayı aklımız karışmasın diyemi Allah ve müslümanlık ifadesi kullanılmıştır o kısımlarda yoksa Hz İsa zaten kendisine inanan insanlara bu şekildemi anlatıyordu dini ?
  1 Sorunuzun cevabı: Müslüman dine uyan ve dini getirdiği kurallara uygun davranan kimselere denir. Müslümanlık ifadesinin kullanılmasının sebebi peygamberin getirdiği dine uyan kişiler içindir.

  2) En asıl soruma gelince şimdi Hz isa Allah'ın adını kullanıyorsa kendi zamanındada Sürekli Allah demişse şuanki Hristiyanlıkta nasıl olurda Tanrı ifadesine yer verilir neden ondan duyduklarını İncile yazarlarken Allah'ın adını kullanmamışlardır sadece Hristiyanlık değil diğer dinler içinde aynı soruyu sormak istiyorum sorumu tam anlatabildim mi bilmiyorum anlayabildiğiniz kadarıyla pas geçmeden cevap atarsanız teşekkür ederim Allah'a emanet olun
  2 Sorunuzun cevabı: Tanrı” kelimesi, Arapça “ilah” kelimesinin karşılığıdır. “İlah” daha çok, Allah’tan başka ibadete layık görülen varlıklar için kullanılır. “Allah” kelimesi ise Arap dilinde, her harfinin özelliği olan ve her biri ayrı ayrı harfler halinde o yüce varlığa delalet eden özel bir isimdir. Bu bakımdan, kelam alimlerine göre “Allah” kelimesi, Cenab-ı Hakk’ın yüce zatına ve bütün kemal sıfatlarına delalet eden “ism-i a’zam” ve “lafza-i celal” yani özel ve en yüce bir isimdir. Hiçbir dilde bu kelimenin ifade ettiği özel manayı kapsayacak bir kelime bulunmamaktadır. Öte yandan “Allah” kelimesi bütün Müslümanlar için tevhid inancını temsil eden ortak bir bağ niteliğindedir. Bu sebeple Müslümanların, ibadet ettikleri tek yaratıcılarını “Allah” diye anmaları daha doğru olur. Bunu diyanet işleri başkanlığımız teyit etmektedir. Selametle kalınız...

+ Yorum Gönder