+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Küçükken bir şey çalmak Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Küçükken bir şey çalmak

  Sual: Selamünaleyküm kardesler,

  Bir konuda fikir almak istiyorum:
  Yasadigimiz yerde bir flormar tarzinda bir magaza var, icinde kozmetik/bakım ürünleri, vs. Tarzinda seyler satiliyor.

  Kücükken o zamanki komsularimiz ile adrenalin olsun diye mi, ne icin bilmiyorum, oradan bir seyler alip parasini ödemeden cikmistik. Caldigimiz seyler kücük ve bizim o zamanki ufak yasimizda isimize yaramayacak seyler idi. Yani, büyük ihtimal 'komiklik ve heyecan' amacinla yaptigimizi düsünüyorum.

  Suan o zaman ki diger cocuklari görmüyorum, ama icim rahat da degil ve pismanim!
  Kul hakki olmuyormu?
  Ne yapmaliyim? Gidip o ürünün parasini versemmi diye düsünüyorum, ama tanindik yerde tanindik olduklari icin reaksiyonlarini bilmiyorum.
  Veya oradan her alisveris yaptigimda paranin üstünü hediye etsem? Ama bu yine de olmaz, cünki ne de olsa dükkani isleten olmuyor kasada.

  Ne yapilmasi gerekir böyle durumlarda?

  Simdiden Allah razi olsun... ? 2. Şem'a
  YÖNETİCİ

  Cevap: Küçükken bir şey çalmak


  Reklam  Cevap: Çaldığınız ürünün kıymeti neyse mutlaka ödemelisiniz.
  Utanıyorsanız bir yolunu bulun ama mutlaka verin.


 3. Misafir
  küçükken(5-6 yaşlarındayken) annemle pazara gitmiştik. Annem pazarcı ile konuşuyordu .ben de tabi çocukluk hali o adamın kuru üzümlerinde bi iki tanesini ağzıma atmıştım.kul hakkı na girer mi ? Şimdi o adamı arasam da bulamam. Cevaplarsanız çok ama çok sevinirim...

 4. arifselim
  Yönetici
  O yaşlarda yenilen bir şeyden dolayı kul hakkına girilmiş olmaz. Yinede eğer istersen o kimsenin hayrına olmak üzere fakirlere bir miktar sadaka verebilirsin.

 5. Misafir
  bende küçükken yaklaşık 10 sene önce kasabamızdaki internet cafeye borcum vardı 40- 50 tl civarı ailemden habersiz. Neyse bu cafe kasabamızdan taşınıp merkeze gitti, borcu olanlar çoktu. Bi kaç defa elindeki veresiye defteriyle bgeldi kasabamıza benim gibi borcu olanlar vardı biz bulup vermeye çalışacağız dedik (çocukluk hali tabi) ondan sonra bir daha gelmedi. Nerde olduklarınıda bilmiyorum. O zamanın parasıyla 50 tl şimdi kim bilir ne kadardır. Böyle kul hakkına girmiş mi oluyorum. Ne yapmam gerekir?

 6. arifselim
  Yönetici
  Eğer ergenlik yaşında iken bu borç gerçekleşmişse tabiki de bu bir haktır ve ödenmesi gerekir. O kişiyi bularak borcunu ödemeli ve helalleşmelisin. Eğer ulaşmazsan o zaman tövbe et ve o miktarı fakirlere sadaka olarak dağıt.

+ Yorum Gönder