+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Yalan ve hile yapmanın bireye ve topluma zararları nelerdir? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Yalan ve hile yapmanın bireye ve topluma zararları nelerdir?


 2. Şema
  el-âsa limen âsa

  Yalan söylemek ve hile yapmanın zararları madde madde


  Reklam  Cevap: Yalan söylemek ve hile yapmanın zararları (Maddeler halinde) Kısaca

  Yalan söylemek insanları yanlış yönlendirmeye ve insanlar arasındaki güveni öldürür.
  Hile yapmak da aynıdır. Hile yapan hem dünyada zarar görür, insanlar tarafından itibarı düşer hem de ahirette sevapları alınır.

  Bir aile içinde doğruluk olmazsa, o ailenin fertleri arasında ülfet, muhabbet, huzur ve güvenin varlığından söz edilemez Yalan söyleyeni çok olan bir toplumdan, iftiralar, düşmanlıklar ve anlaşmazlıklar hiç eksik olmaz. Yalan, insanların birbirine düşmesine, toplumdaki ahengin bozulmasına sebep olduğu için, çok çirkin bir fiil olarak kabul edilmiştir. Dinimiz, yalan söylemeyi haram kılmış, dünyada da ahirette de huzur, mutluluk ve kurtuluşun doğru söylemekte olduğunu bildirmiştir

  Kişi yalan söylediği zaman, yalanının er geç meydana çıkacağını bilmelidir Atalarımız: “Yalancının mumu yatsıya kadar yanar” derken ne güzel söylemişlerdir Çünkü yalan, sahibini utandırır, rezil eder. Kişinin yalancı olduğu bir kere anlaşıldı mı, söylediği doğru sözlere de, artık kimse inanmaz.

+ Yorum Gönder