+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Bakara suresi 219. ayet anlamı Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Bakara suresi 219. ayet anlamı

  Sual: Sana kumar ve şaraptan soruyolar.De ki "Bu ikisinde büyük bir günah ve insanlara bazı yararlar vardır.Ancak günahları yararlarından daha büyüktür." ayetindeki ' yararları' derken ,ne gibi yararları var? ? 2. Şema
  el-âsa limen âsa

  İçkinin Haram Kılınışının İkinci Aşaması Ve Kumarın Haram Kılınışı ayeti


  Reklam  Cevap: İçkinin Haram Kılınışının İkinci Aşaması Ve Kumarın Haram Kılınışı


  Bakara 219. ayet
  Sana içkiyi ve kumarı sorarlar. De ki: "İkisinde de hem büyük bir günah, hem de insanlar için bazı faydalar vardır. Fakat günahları faydalarından daha büyüktür." Yine sana neyi infak edeceklerini sorarlar, de ki: "İhtiyacınızdan arta kalanını. Allah ayetlerini size böylece açıklar, iyice düşünesiniz diye."  "De ki: İkisinde" yani her ikisini kullanmakta "da hem büyük bir günah, hem de insanlar için bazı faydalar vardır." Günah (ism) zenb anlamındadır. Za*rarlı söz veya fiil dışında günahın söz konusu olduğu bir şey yoktur. Zarar ise ya bedende ya canda ya da akılda veya malda söz konusudur. Günaha düşmeye sebep, bu iki davranış sebebiyle taraflar arasında düşmanlığın, sövüşmenin ve çirkin sözlerin söz konusu olmasındandır.
  İnsanlar için bunlardaki menfaatlere gelince, şarapta lezzet ve geçici bir mutluluk ve neşe vardır. Şarap ticareti ile kâr da gerçekleşir. Kumarda ise, emek harcamadan, çabalamadan mal elde etmek söz konusudur. O bakımdan bunlar ya ekonomik ya da şehvanî bir takım faydalar gerçekleştirmektedir.
  "Fakat günahları faydalarından daha büyüktür." Yani bunların sebep ol*dukları kötülükler, bunları kullanmanın cezası faydalarından daha büyüktür. Sözü geçen fayda ise, içki içmekle, kumar oynamakla zevk almak ve neşelen*mektir. Kumar yoluyla başkalarının malları alınır ve diğer kimselere karşı onunla övünülür. Günahlarının çok ve büyük olması, içki içen ve kumar oyna*yan kimselerin pek çok yönden günah kazanıp işlediklerini ifade eder.


+ Yorum Gönder