+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Cenabet olup olmadığını anlayamamak Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Cenabet olup olmadığını anlayamamak

  Sual: Ben oldukca vesveseli bir insanım. Cenabet konusunda da oldukca vesvese yasiyorum. Guslettigim andan itibaren her an cunup oluyormusum gibi bi his yani açık açik yazacagim kusura bakmayin cunku çok yardima ihtiyacım var. Yani orgazm oluyormusum gibi bir his ama surekli otururken kalkarken yururken egilip kalkarken. Her zaman kontrol edemiyorum meni gelmiş mi gelmemiş mi diye. Ya da cogunlukla baktigimda anlayamiyorum meni mi mezi mi. Yeniden yeniden guslediyorum ancak her seferinde aynı durum. Ailem vesvese olduğunu söylüyor. Ama ben emin olamıyorum cunup muyum degil miyim. Abdestsiz namaz kilan kafir olur deniliyor. Bu nedenle de namaz kilmaktan da ayrica korkuyor ve çekiniyorum. Ben vesvese oldugu ameli ile yeniden gusletmeden kildigim namaz da ameller niyetlere gore oldugu icin benim niyetim de bunun vesvese oldugu yani guslumun oldugu icin namazim da olur mu? Ne olur yardım edin. Icinde bulundugum durumu elimden geldigince anlattim cok yardima ihtiyacim var. ? 2. Molla_Efdal
  ملا افدال

  Cevap: Cenabet olup olmadığını anlayamamak


  Reklam  Cevap:
  Her zaman kontrol edemiyorum meni gelmiş mi gelmemiş mi diye. Ya da cogunlukla baktigimda anlayamiyorum meni mi mezi mi. Yeniden yeniden guslediyorum ancak her seferinde aynı durum.
  Bu mevzuda çok vesveseye kapılmışsınız. Vesvese şeytandır ve sizi şüpheye düşürmek için böyle vesvesler verir. Öncelikle meni hakkında kısaca bir bilgi verelim. Meni;
  - beyaz renkli kalın bir sıvıdır.
  - fışkırarak çıkar.
  - bulunduğu yerde tabaka halinde kalır.
  - Yaş iken hamur, kuru iken yumurta akı gibi kokar.

  Meni, yukarıdaki özelliklerinden ayırt edilir. Sizde yukarıdaki bilgilere dayanarak meni mi mezi mi olduğunu ayırt edebilirsiniz.


  Abdestsiz namaz kilan kafir olur deniliyor.

  Abdesti namazın farzlarından olduğunu bildiği ve abdestsiz namazın kabul olmayacağını bildiği halde, Allahın emrini hafife almak, aşağılamak, eğlenmek yahut abdestsiz namazı helal sayma kastıyla abdetsiz olarak bile bile namaz kılan kâfir olur. Bu kimseden tevbe etmesi dilenir. Eğer tevbe etmezse, murted (dînden dönmüş) olarak öldürülür.


  Abdestsiz namaz kılmayı helal sayma niyeti olmadan veya namazla alay etme kastı taşımadan tenbelliğinden dolayı abdestsiz namaz kılarsa, İmam Ebu Hanife (rahimehullah) yine de kâfir olur, demiştir. (el-Bahru'r-Râik; c: 1, s: 151, 302. c: 5, s: 132; İbn-i Âbidîn Hâşiyesi; c: 3, s: 719)
  Âlimlerin büyük çoğunluğu ise, bu kimse kâfir olmaz, fakat büyük günahlardan birisini işlemiş olur, demişlerdir.


+ Yorum Gönder