+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Mest üzerine mesh Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Mest üzerine mesh

  Sual: mest üzerine mesh şu şekilde değil mi;

  mesela ben gece 00 da abdest aldım ve mestlerimi giydim diyelim. ertesi gece 00 a kadar mestler ayağımda duracaklar ve o günkü sabah, ögle, ikindi, akşam ve yatsı namazlarını mestin üzerine mesh ederek kılabilirim. gece 00 da 24 saat dolacağı ıçin mestleri çıkarıp bir daha abdest alacağım ve ertesi günde böyle kılacağım mesela, doğru anlamışım değil mi? ? 2. Şema
  el-âsa limen âsa

  Cevap: Mest üzerine mesh


  Reklam  Cevap:
  doğru anlamışım değil mi?
  Mest üzerine mesh etme konusunu doğru anlamışsın. Giydiğin saat önemli değil.
  Örneğin öğle abdest alıp giysen diğer gün öğleye kadar mestleri çıkarıp ayaklarını yıkamana gerek kalmaz sadece mest üzerine mesh edersin.

 3. Misafir
  1- mestleri giymeden önce vakit abdesti alma şartı var mıdır? yani mesela öğle namazını kılacağız diyelim abdestimizi alıpta mesti öyle mi giymeliyiz yoksa geceden saat 12 de mesela abdest aldık ve aldıktan sonra bilerek abdestimizi bozduk ama mestleri cıkarmadik diyelim bir dahaki geceye kadar devam eder dimi süre? yani mesti giymek icin vakit namazinda abdest alipta giyme sarti yok dimi herhangi bi saatte abdest alip bu 24 saatlik sure(abdesti bozunca) baslar?

  2- abdest aldik ayaklarimiz kuruladik vb diyelim ciplak ayagin uzerine mesti giydik sonra onun ustune corap giyebilirmiyiz? yani mesela disaridsyiz diyelim abdest alirken aldik ayaklara gelince sira corabi cikarip meste mesh edip bir daha coraplari giysek?

 4. Şema
  el-âsa limen âsa
  vakit abdesti alma şartı var mıdır?
  Abdest alınmadan mest giyilmez.
  Abdest alıp giydikten sonra süre başlamış olmaz, abdest bozulduğunda süre başlar ve evde olan için 24 saat çıkarmama imkanı var.

  Mest üzerine Çorap giymenin bir sakıncası yoktur.

+ Yorum Gönder