+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Çocuğun anne babaya karşı sorumlulukları ile ilgili hadisler Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Çocuğun anne babaya karşı sorumlulukları ile ilgili hadisler


 2. Şema
  el-âsa limen âsa

  Cevap: Çocuğun anne babaya karşı sorumlulukları ile ilgili hadisler


  Reklam  Cevap: Çocukların anne ve babaya karşı sorumlulukları hakkında hadisler

  HADİS - 1


  İbn-i Abbas’dan rivayet edildiğine göre, şöyle demiştir:
  “- Müslüman ana-babaya sahip olan bir müslüman, Allah’tan sevab bekleyerek onların hizmetinde bulunursa, Allah ona muhakkak Cennet’ten iki kapı açar. Eğer ana-babadan biri bulunursa, bir kapı açar. Eğer onlardan birini kızdırırsa (gazaba getirirse), onun rızasını kazanmadıkça, Allah o çocuktan razı olmaz.” İbn-i Abbas’a soruldu:
  -Eğer ana-baba, o çocuğa zulüm etmiş olsalar da mı?
  “- Çocuğa (dünya işlerinde) zulüm etmiş olsalar dahi (rızalarını almadıkça, Allah ondan razı olmaz), cevabını verdi.

  -----------------------------

  HADİS -2

  Bir gün bir kişi Resulullah'a (sav) gelerek ya Resulullah dedi, anne babanın evlatları boynundaki hakkı nedir? Sevgili Peygamberimiz şöyle buyurdu: "Onlar senin cennet ve cehennemindir."

  (Yani onlara yapacağın iyilikler ve onlara karşı vazifelerini yerine getirmenle cenneti kazanabilirsin. Ama onlara karşı vazifelerini yerine getirmezsen cehennemi hak etmiş olursun.)

  ---------------------------------

  HADİS - 3


  Resul-i Ekrem (sav) şöyle buyurmuştur: "Kim ömrünün uzamasını ve rızkının bollaşmasını istiyorsa, anne babasına iyilik etsin ve akrabalarına sılayı rahimde bulunsun."

+ Yorum Gönder