Konusunu Oylayın.: Şansa küfür kadere mi küfür sayılır?

5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi
Şansa küfür kadere mi küfür sayılır?
 1. 12.Mart.2016, 15:00
  1
  Misafir

  Şansa küfür kadere mi küfür sayılır?


  Şansa küfür kadere mi küfür sayılır? Mumsema Selamün Aleyküm.Biri kadere inansa onun ALLAH tan olduğuna inansa fakat şans kelimesinin tesadüfen gerçekleşen olaylar gibi olduğunu düşünüp yani nasip, kısmet gibi dini kelimelere yormadan şansına küfür etse ama kaderine küfür etmese bu ikisini bağdaştıramasa küfre mi düşmüş olur?? Yani mesela bir maçta top direkte patlar kadersizmişiz demezsin şansız günümüzdeydik gibi dersin ya da şans oyunu oynarken kader oyunu gibi demezsin bir rakamdan bileti kaçırınca kadersiziz demeyip şans yok gibisinden dersin. Yani kadere haşa ALLAH a bir isyan, sövme durumu olmadan ''tesadüf tarzı senin seçiminin sonucu etkilediği (kaderde yazılan tarzı düşünülmeyen) durumlar için'' şansıma tü..... gibi ne şansız adamım gibi sözler insanı kafir mi eder?? Kadere sövmek niyeti yok, ALLAH a sövme niyeti yok.


 2. 12.Mart.2016, 15:00
  1
  Kayıtsız Üye - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Kayıtsız Üye
  Misafir  Selamün Aleyküm.Biri kadere inansa onun ALLAH tan olduğuna inansa fakat şans kelimesinin tesadüfen gerçekleşen olaylar gibi olduğunu düşünüp yani nasip, kısmet gibi dini kelimelere yormadan şansına küfür etse ama kaderine küfür etmese bu ikisini bağdaştıramasa küfre mi düşmüş olur?? Yani mesela bir maçta top direkte patlar kadersizmişiz demezsin şansız günümüzdeydik gibi dersin ya da şans oyunu oynarken kader oyunu gibi demezsin bir rakamdan bileti kaçırınca kadersiziz demeyip şans yok gibisinden dersin. Yani kadere haşa ALLAH a bir isyan, sövme durumu olmadan ''tesadüf tarzı senin seçiminin sonucu etkilediği (kaderde yazılan tarzı düşünülmeyen) durumlar için'' şansıma tü..... gibi ne şansız adamım gibi sözler insanı kafir mi eder?? Kadere sövmek niyeti yok, ALLAH a sövme niyeti yok.

 3. 13.Mart.2016, 01:46
  2
  Şema
  Moderatör

  Profili:
  Üyelik Tarihi: 20.Mart.2007
  Üye No: 123
  Mesaj Sayısı: 9,307
  Rep Derecesi:
  Tecrübe Puanı: 103

  Cevap: Şansa küfür kadere mi küfür sayılır?
  Şans kelimesi islamda kullanılmaz çünkü tesadüf içerir, onun için tevafuk kelimesini kullanırız. Sebebi ise her işin Allah tarafından olduğuna inanırız.
  Madem işler Allah tarafındandır öyleyse hiç bir işimize küfretmemeliyiz.
  Şansa sövmek küfür olmayabilir ama Müslümana yine yakışmaz.


 4. 13.Mart.2016, 01:46
  2
  Moderatör  Şans kelimesi islamda kullanılmaz çünkü tesadüf içerir, onun için tevafuk kelimesini kullanırız. Sebebi ise her işin Allah tarafından olduğuna inanırız.
  Madem işler Allah tarafındandır öyleyse hiç bir işimize küfretmemeliyiz.
  Şansa sövmek küfür olmayabilir ama Müslümana yine yakışmaz.
+ Yorum Gönder